ИФ Елфсборг

Од Википедија — слободната енциклопедија
ИФ Елфсборг
logo
Целосно имеIdrottsföreningen Elfsborg
ПрекариЖолтите
Основан26 јуни 1904 како Бурос
СтадионСтадион Бурос Арена
Бурос, Шведска
(Капацитет: 17.800)
ПретседателШведска Бо Јохансон
ТренерШведска Јерген Ленартсон
ЛигаАлсвенскан
2023.2.
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

ИФ Елфсборг е шведски фудбалски клуб од градот Бурос. Клубот е формиран 26 јуни 1904 година. Елфсборг шест пати бил првак на државата, а последен пат 2012 година и двапати го освојувал националниот куп. Моментално се натпреваруваат во првата шведска лига, Алсвенскан. Својте домашни натпревари клубот ги игра на Бурос Арената која има капацитет преку 17,000 седечки места. Најголем соперник на Елфсборг му е Гетеборг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]