Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година
Основано1978
Број на екипи55 (квалификации)
12 (завршен турнир)
Актуелен шампионГерманија Германија
(2. титула)
Најмногу титулиИталија Италија
(5. титули)
ЕП за играчи под 21 година - 2019

Европското првенство во фудбал за играчи под 21 година е меѓународно фудбалско натпреварување за играчи под 21 година кое е под покровителство на УЕФА.

На Европското првенство се натпреваруваат 12 репрезентации поделени во 3 групи по 4 екипи, а можат да играат сите земји членки на УЕФА кој ќе се квалификуваат. Квалификациите се играат во девет групи во кои победниците директно се квалификуваат на завршниот турнир, а четирите најдобро второпласирани репрезентации играат баражи помеѓу себе (два пара во два натпревари дома и гости) така што победниците во баражите исто така се пласираат на првенството. Само домаќинот (или домаќините) не игра квалификации и се квалификува директно на првенството. Натпреварувањето исто така служи како квалификациско за Олимписките игри.

Ово натпреварување постои уште од 1978 година, кога првенството бил променет од натпреварување за играчи под 23 години во натпреварување за играчи под 21 година. Првото Европско првенство за играчи под 21 година, било одржано во 1978. Актуелен првак е Германија која го освоила првенството во 2017 година одржано во Полска, а најуспешна репрезентација моментално е Италија со 5 титули.

Резултати[уреди | уреди извор]

Првенство под 23 години[уреди | уреди извор]

Тоа било одиграно само трипати пред УЕФА да ја смени категоријата.

Година Домаќин Финале Број на екипи
Победник Резултат Вицешампион
1972
детали
Советскиот Сојуз Москва
Чехословачка Острава
Чехословачка
Чехословачка
2 - 2
3 - 1
(5 - 3)
Советскиот Сојуз
Советски Сојуз
8
1974
детали
Источна Германија Дрезден
Унгарија Будимпешта
Унгарија
Унгарија
2 - 3
4 - 0
(6 - 3)
Источна Германија
Источна Германија
8
1976
детали
Унгарија Будимпешта
Советскиот Сојуз Москва
Советскиот Сојуз
Советски Сојуз
1 - 1
2 - 1
(3 - 2)
Унгарија
Унгарија
8

Првенство под 21 година[уреди | уреди извор]

Од 1994 година, завршниот турнир се одржува во земја домаќин.

Година Домаќин Финале Број на екипи
Победник Резултат Вицешампион
1978
детали
Источна Германија Хале
Југославија Мостар
Југославија
Југославија
1 - 0
4 - 4
(5 - 4)
Источна Германија
Источна Германија
8
1980
детали
Источна Германија Росток
Советскиот Сојуз Москва
Советскиот Сојуз
Советски Сојуз
0 - 0
1 - 0
(1 - 0)
Источна Германија
Источна Германија
8
1982
детали
Англија Шефилд
Западна Германија Бремен
Англија
Англија
3 - 1
2 - 3
(5 - 4)
Западна Германија
Западна Германија
8
1984
детали
Шпанија Севиља
Англија Шефилд
Англија
Англија
1 - 0
2 - 0
(3 - 0)
Шпанија
Шпанија
8
1986
детали
Италија Рим
Шпанија Ваљадолид
Шпанија
Шпанија
1 - 2
2 - 1
(3 - 3)
(3 - 0)
пен.
Италија
Италија
8
1988
детали
Грција Атина
Франција Бесансон
Франција
Франција
0 - 0
3 - 0
(3 - 0)
Грција
Грција
8
1990
детали
Југославија Сараево
Советскиот Сојуз Бесансон
Советскиот Сојуз
Советски Сојуз
4 - 2
3 - 1
(7 - 3)
Југославија
Југославија
8
1992
детали
Италија Ферара
Шведска Векшо
Италија
Италија
2 - 0
0 - 1
(2 - 1)
Шведска
Шведска
8
1994
детали
 Франција Италија
Италија
1 - 0 прод. зг Португалија
Португалија
8
1996
детали
 Шпанија Италија
Италија
1 - 1 прод.
(4 - 2) пен.
Шпанија
Шпанија
8
1998
детали
 Романија Шпанија
Шпанија
1 - 0 Грција
Грција
8
2000
детали
 Словачка Италија
Италија
2 - 1 Чешка
Чешка
8
2002
детали
 Швајцарија Чешка
Чешка
0 - 0 прод.
(3 - 1) пен.
Франција
Франција
8
2004
детали
 Германија Италија
Италија
3 - 0 Србија и Црна Гора
Србија и Црна Гора
8
2006
детали
 Португалија Холандија
Холандија
3 - 0 Украина
Украина
8
2007
детали
 Холандија Холандија
Холандија
4 - 1 Србија
Србија
8
2009
детали
 Шведска Германија
Германија
4 - 0 Англија
Англија
8
2011
детали
 Данска Шпанија
Шпанија
2 - 0 Швајцарија
Швајцарија
8
2013
детали
 Израел Шпанија
Шпанија
4 - 2 Италија
Италија
8
2015
детали
 Чешка Шведска
Шведска
0 - 0 прод.
(4 - 3) пен.
Португалија
Португалија
8
2017
детали
 Полска Германија
Германија
1 - 0 Шпанија
Шпанија
12
2019
детали
 Италија
 Сан Марино
12

Успешност на репрезентациите[уреди | уреди извор]

Ажурирано јуни 2019

Поз. Држава Злато Сребро Резиме
1 Италија Италија 5 2 7
2 Шпанија Шпанија 4 3 7
3 Англија Англија 2 1 3
3 Германија Германија 2 1 3
5 Советски Сојуз Советски Сојуз / Русија Русија 2 0 2
6 Холандија Холандија 2 0 2
7 Југославија Југославија 1 1 2
8 Франција Франција 1 1 2
9 Чешка Чешка 1 1 2
10 Шведска Шведска 1 1 2

Награди[уреди | уреди извор]

Најдобар играч на првенството[уреди | уреди извор]

Првенство Играч
1978 Југославија Вахид Халихоџиќ
1980 Советскиот Сојуз Анатолиј Демјаненко
1982 Западна Германија Руди Фелер
1984 Англија Марк Хатели
1986 Шпанија Маноло Санчис
1988 Франција Лоран Блан
1990 Југославија Давор Шукер
1992 Италија Ренато Бусо
1994 Португалија Луис Фиго
1996 Италија Фабио Канаваро
1998 Шпанија Франсеск Арнау
2000 Италија Андреја Пирло
2002 Чешка Петр Чех
2004 Италија Алберто Џилардино
2006 Холандија Клас-Јан Хунтелар
2007 Холандија Ројстон Дренте
2009 Шведска Маркус Берг
2011 Шпанија Хуан Мата
2013 Шпанија Тијаго Алкантара
2015 Португалија Вилијам Карваљо
2017 Шпанија Дани Себаљос

Златна копачка[уреди | уреди извор]

Првенство Играч Гол
2000 Италија Андреја Пирло 3
2002 Италија Масимо Макароне 3
2004 Италија Алберто Џилардино 4
2006 Холандија Клас-Јан Хунтелар 4
2006 Холандија Мацео Ригтерс 4
2009 Шведска Маркус Берг 7
2011 Шпанија Адријан Лопес 5
2013 Шпанија Алваро Мората 4
2015 Чешка Јан Климент 3
2017 Шпанија Саул Њигес 5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]