Еден Арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еден Арена
Место Прага, Чешка Чешка
Отворен 7 мај 2008
Сопственик Еден Арена[1]
Игра Славија Прага Славија Прага
Гледачи 21,000

Еден арена — фудбалски стадион во Прага, Чешка. Се наоѓа во картот Вршовице. Сместивоста му е околу 21.000 седечки места и е најсовремен стадион во Чешка.

На него своите домашни натпревар ги игра екипата на Славија Прага, а повремено на Еден арена настапува и Чешката фудбалска репрезентација.

На 30 август 2013 тука се одиграл Суперкупот на УЕФА за 2013.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Land register at nahlizenidokn.cuzk.cz, Praha Vršovice č.p. 1540, sole owner Eden Arena, a.s., accessed 2015-03-16

Надворешни врски[уреди | уреди извор]