ФК Копенхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Копенхаген
Целосно имеФудбалски клуб Копенхаген
ПрекарLøverne (лавови)
Основан1 јули 1992; пред 31 година (1992-07-01)
ЛокацијаКопенхаген, Данска
СтадионПаркен
Капацитет38,065
СопственикДанска Алан Агерхолм
ТренерДанска Јакуб Неструп
ЛигаСуперлига
2022–23Суперлига, 1-ви (шампиони)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Home бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

ФК Копенхаген (дански: Football Club København), или едноставно ФККдански фудбалски клуб од главниот град на Данска, Копенхаген. Моментално се натпреварува во Суперлигата на Данска, првото ниво на данскиот фудбал.

Клубот е основан во 1992 година, како надградба на КБ и Б 1903. ФК Копенхаген е еден од најуспешните клубови во Данска: моментално има освоено 15 титули во данското првенство, рекорд кој го делат со екипата на КБ, како и 9 освоени Купови на Данска. Во европскиот фудбал, ФКК стигнал до групната фаза на Лигата на шампионите и групната фаза на Лигата на Европа повеќе пати од кој било друг дански клуб, и е единствениот дански клуб кој стигнал до нокаут фазата на Лигата на шампионите.

Копенхаген ги игра своите домашни натпревари на стадионот Паркен. Најголем ривал на ФКК им е Брондби, со кои развиле жестоко ривалство уште од самото основање на клубот. Натпреварите меѓу двете екипи се познати како Дерби на Копенхаген и имаат најголема посетеност во историјата на данскиот фудбал.[1]

Стадион[уреди | уреди извор]

Воздушен поглед на Паркен.

Од своето основање, клубот ги игра своите домашни натпревари на стадионот Паркен, познат и како Телија Паркен, кој се наоѓа во Копенхаген и може да собере 38.065 гледачи.

Изграден на локацијата на Идретспаркен, кој го користел КБ, Паркен бил домаќин на финалето на Купот на победниците на куповите 1993-1994, во кое Арсенал ја победил Парма со 1-0 и финалето на Купот на УЕФА 1999-2000, во кое Галатасарај ги победиле токму „топџиите“ по изведување пенали.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Полска ГМ Камил Грабара
2 Холандија ОД Кевин Дикс
3 Словачка ОД Денис Вавро
5 Грузија ОД Давит Хочолава
6 Данска ОД Кристијан Соренсен
7 Шведска СР Виктор Класон
8 Исланд СР Исак Бергман Јоханесон
9 Португалија СР Диого Гонсалвеш
11 Сенегал НП Кума Бабакар
12 Данска СР Лукас Лерагер
14 Данска НП Андреас Корнелиус
17 Нигерија СР Пол Мукаири
18 Исланд НП Ори Оскарсон
19 Данска ОД Елијас Јелерт
Бр. Позиција Играч
20 Данска ОД Николаи Боилесен
22 Данска ОД Петер Анкерсен
23 Нигерија СР Акинкунми Аму
25 Шведска НП Џордан Ларсон
27 Данска ОД Валдемар Лунд
29 Франција НП Мамуду Карамоко
30 Исланд СР Хакон Арнар Харалдсон
33 Данска СР Расмус Фалк
36 Данска СР Вилијам Клем
40 Шведска СР Рони Бардагжи
41 Данска ГМ Андреас Дитмер
Јужна Африка СР Лутер Синг
Данска СР Даниел Харбо

Тренери[уреди | уреди извор]

Тренери на ФК Копенхаген

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

1992-1993, 2000-2001, 2002-2003, 2003-2004, 2005-2006, 2006-2007, 2008-2009, 2009-2010, 2010-2011, 2012-2013, 2015-2016, 2016-2017, 2018-2019, 2021-2022, 2022-2023
1994-1995, 1996-1997, 2003-2004, 2008-2009, 2011-2012, 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2022-2023
1995, 2001, 2004
1996

Меѓународни[уреди | уреди извор]

2004-2005, 2005-2006

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Attendance season records at NetSuperligaen.dk, which dates back to the Danish Superliga 1998-99, shows that the biggest crowd each year has been a derby between F.C. København and Brøndby.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]