Прејди на содржината

Флоријан Товен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Флоријан Товен
Лични податоци
Роден на 26 јануари 1993(1993-01-26)(31 г.)
Роден во Орлеан, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Марсеј Олимпик Марсеј
Број 26
Младинска кариера
Ингре
Сент Жан де ла Руел Сент Жан де ла Руел
Орлеан Орлеан
Гренобл Гренобл
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 Гренобл Гренобл 3 (0)
2011-2013 Бастија Бастија 29 (3)
2013 Лил Лил 0 (0)
2013Бастија Бастија 16 (7)
2013- Марсеј Олимпик Марсеј 121 (55)
Репрезентација
2011-2012 Франција Франција 18 2 (0)
2012 Франција Франција 19 2 (0)
2012-2013 Франција Франција 20 16 (7)
2013- Франција Франција 21 9 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Флоријан Товен (роден на 26 јануари 1993) — француски професионален фудбалер, играч од средниот ред на Марсеј.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]