Лука Модриќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лука Модриќ
Luka Modric
Luka Modric playing for Spurs in November 2010
Лични податоци
Роден на 9 септември 1985 (1985-09-09) (воз. 30 г.)
Роден во Задар, СФРЈ
Висина &100000000000001730000001,73 м
Позиција централен играч од среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид Реал Мадрид
Број 19
Младинска кариера
ФК Динамо Загреб
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–2004 Динамо Загреб 112 (31)
2003-2004 Зрињски (позајмен) 22 (8)
2004-2005 Интер Запрешиќ (позајмен) 18 (4)
2008-2012 Тотенхем 120 (12)
2012- Реал Мадрид 62 (4)
Репрезентација
2001- Хрватска 73 (8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Лука Модриќ (хрватски: Luka Modrić, Задар, 9. септември 1985) е хрватски професионален фудбалер и хрватски репрезентативец кој моментно настапува за Реал Мадрид. Најчесто игра на позицијата централен играч во халфовата линија или пак како лево крило.

Кариера[уреди | уреди извор]

Фудбалската кариера ја започнал во младите категории на фудбалскиот клуб Задар, за да во 2000.-та година да се преселил во Динамо каде, преку позајмиците во Зрињски од Мостар и Интер од Запрешиќ, се изборува за место во првите 11 на загребчаните сини. Со Динамо освојува три титули по ред на државен првак 2006, 2007 и 2008 и две титули победник на Хрватскиот фудбалски куп 2007 и 2008. На тоа придодава и еден освоен Суперкуп во 2006.-та година. Истотака тој е добитник на наградата Спортски новости за најдобар играч на Првата Хрватска фудбалска лига, која му е доделена во 2008.-ма година. Добитник е и на наградата за најголема надеж на хрватскиот фудбал која му е доделена на 21 декември 2004 од страна на весникот Вечерњи лист.

На 15 мај 2008 година тој потпишал за англискиот премиерлигаш Тотенхем за сума од 16,5 милиони фунти, со што го изедначи рекордниот износ на трансфер-сума која оваа екипа ја има платено за еден играч, претходно тоа бил напаѓачот Дарен Бент. Иако веднаш по доаѓањето во тимот не ги покажувал својте квалитети и не играл толку добро, по смената на менаџерската позиција и доаѓањето на Хари Реднап, Модриќ станува клучен играч за својот тим и постојан стартер во почетните 11. Првиот значаен успех со лондонскиот тим го направил веќе во својата прва сезона кога Тотенхем стигнал до финалето на Лига купот, но таму губи на пенали од Челси.

За хрватската фудбалска репрезентација настапил на Светското првенство 2006-тата во Германија и на Европското 2008-ма година во Австрија и Швајцарија. Со одличнитe игри во националниот дрес го заслужува епитетот за најважен игра на селекторот Славен Билиќ.

Титули[уреди | уреди извор]

Хрватска Динамо Загреб[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]