Даниел Прањиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даниел Прањиќ
Danijel Pranjić
Лични податоци
Роден на 2 декември 1981(1981-12-02)(42 г.)
Роден во Нашице, СФРЈ
Висина &100000000000001710000001,71 м
Позиција лев бек, лево крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Бајерн Минхен
Број 23
Младинска кариера
ФК Нашк
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2004 Осијек 53 (3)
2005-2007 Динамо Загреб 29 (2)
2005–2009 Херенфен 128 (32)
2009-2012 Бајерн Минхен 55 (1)
2012-2013 Спортинг Лисабон 9 (0)
2013 Селта Виго 10 (0)
2013-2016 Панатинаикос 80 (9)
2016- Копер 5 (0)
Репрезентација
2004-2015 Хрватска 58 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Даниел Прањиќ (хрватски: Danijel Pranjić; роден на 21 мај 1986) — хрватски професионален фудбалер кој игра за Бајерн Минхен и Хрватската фудбалска репрезентација.