Прејди на содржината

Анте Ребиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрватска Анте Ребиќ
Лични податоци
Полно име Анте Ребиќ[1]
Роден на 21 септември 1993(1993-09-21)(30 г.)
Роден во Сплит, Хрватска
Висина &100000000000001850000001,85 м[2]
Позиција крило, напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Бешикташ Бешикташ
Број 7
Младинска кариера
Вињани
Имотски Имотски
РНК Сплит РНК Сплит
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2013 РНК Сплит РНК Сплит 54 (17)
2013-2016 Фјорентина Фјорентина 8 (2)
2014-2015РБ Лајпциг РБ Лајпциг 10 (0)
2016Верона Верона 10 (0)
2016-2018 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт 63 (15)
2019-2020Милан Милан 26 (11)
2020-2023 Милан Милан 74 (16)
2023- Бешикташ Бешикташ 4 (0)
Репрезентација
2011 Хрватска Хрватска 18 3 (0)
2011-2012 Хрватска Хрватска 19 5 (3)
2012-2013 Хрватска Хрватска 20 6 (3)
2012-2013 Хрватска Хрватска 21 8 (4)
2013- Хрватска Хрватска 42 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 09 октомври 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 09 октомври 2023

Анте Ребиќ (хрватски: Ante Rebić; р. 21 септември 1993 во Сплит) — хрватски фудбалер, крило или напаѓач на ФК Бешикташ и на хрватската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Германија Ајнтрахт Франкфурт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of players: Croatia“. FIFA. 14 July 2014. стр. 12. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-06-11. Посетено на 24 March 2018.
  2. „2018 FIFA World Cup Russia – List of Players“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 June 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 19 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]