Нико Ковач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нико Ковач 2019

Нико Ковач (роден на 15 октомври 1971 во Западен Берлин) — поранешен хрватски фудбалер и тековен тренер. Како играч, тој бил меѓу другите во неговиот роден град Херта БСЦ, Баер 04 Леверкузен, Хамбугер СВ и Баjерн Минхен активни. Тој играше во 83 интернационалци игри за хрватскиот национален тим. По три години во Австрија во Ред Бул Салцбург, ја заврши својата кариера како играч. Во 2009 ја започна својата тренерска кариера.

Помеѓу октомври 2013 и септември 2015 година беше тренер на хрватската репрезентација. Од март 2016 година бил тренер на Ајнтрахт Франкфурт во Бундеслигата, со кого го освоил Купот на DFB во мај 2018 година.

Од јули 2018 година, Ковач е тренер на ФК Баерн Минхен.

Семејство[уреди | уреди извор]

Хрватските родители на Нико Ковач емигрирале од Ливно во Босна и Херцеговина, република Југославија и се населиле во Берлин. Таму беа родени Нико и неговите двајца браќа и сестри, од кои неговиот брат Роберт е исто така поранешен фудбалер и тековен тренер.

Ковач е оженет и има ќерка. Заедно со неговиот брат Роберт, тој играше во Баер 04 Леверкузен, Баерн Минхен и во хрватскиот репрезентативен тим. По кариерата Роберт Ковач беше ко-тренер на неговиот брат во хрватската У21, како и Ајнтрахт Франкфурт и во моментов Баерн Минхен.