Дејан Ловрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрватска Дејан Ловрен
Лични податоци
Роден на 5 јули 1989(1989-07-05)(34 г.)
Роден во Зеница, Босна и Херцеговина
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција централен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 6
Младинска кариера
Карловац
Динамо Загреб Динамо Загреб
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2010 Динамо Загреб Динамо Загреб 37 (1)
2006-2008Интер Запрешич Интер Запрешич 50 (1)
2010–2013 Олимпик Лион Олимпик Лион 73 (2)
2013-2014 Саутхемптон Саутхемптон 31 (2)
2014- Ливерпул Ливерпул 79 (2)
Репрезентација
2009- Хрватска 31 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Дејан Ловрен (роден на 5 јули 1989) — хрватски фудбалер, централен одбранбен играч на Ливерпул и на хрватската репрезентација.[1] Ловрен ја започна кариерата во Динамо Загреб каде што помина 4 сезони, а во јануари 2010 година тој го засили францускиот Лион.Тој помина три и пол сезони во дресот на Лион со кој го освои купот во Лига 1 во 2012 година, пред да премине во Премиер лигата во тимот на Саутемтон во 2013 година. Тој имаше одлична сезоната во Саутемтон, и после само една година, тој се приклучи на Ливерпул во 2014 година. Трансферот изнесуваше £20 милиони фунти.

За хрватската фудбалска репрезентација своето деби го имаше во 2009 година, и има забележано повеќе од 30 настапи, а беше и дел од репрезентацијата на Светското првенство во Бразил во 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dejan Lovren pozvan za utakmicu protiv Bjelorusije“ (хрватски). monitor.hr. 29 July 2009. Архивирано од изворникот на 2011-08-07. Посетено на 16 August 2009-. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)