Иван Ракитиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрватска Иван Ракитиќ
2015 UEFA Super Cup 62 (cropped).jpg
Лични податоци
Роден на 10 март 1988 (1988-03-10) (34 г.)
Роден во Рајнфелден[1], Швајцарија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Број 4
Младинска кариера
Базел Базел
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2007 Базел Базел 34 (11)
2007-2011 Шалке 04 Шалке 04 97 (12)
2011–2014 Севиља Севиља 44 (5)
2014–2020 Барселона Барселона 200 (25)
2020– Севиља Севиља 25 (1)
Репрезентација
2007-  Хрватска 106 (15)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Иван Ракитиќ (роден на 10 март 1988) — хрватски фудбалер, играч од средниот ред на Севилја и на хрватската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во Рајнфелден[1], ја започнал својата професионална кариера во швајцарскиот гигант Базел и поминал две сезони со нив пред да ја воспостанови својата популарност, за време на неговиот престој во германската Бундеслига во дресот на Шалке 04. Во зимскиот преоден рок 2011 година потпишал за Севиља. Во сезоната 2013-2014 го освоил првиот трофеј во кариерата, после победата на Севиља на пенали против Бенфика во финалето на Лига Европа.

Титули[уреди | уреди извор]

Шпанија Севиља[уреди | уреди извор]

Шпанија Барселона[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 munzinger.de