Матео Ковачиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матео Ковачиќ
Ковачиќ со Реал Мадрид во 2016
Лични податоци
Полно име Матео Ковачиќ[1]
Роден на 6 мај 1994(1994-05-06)(29 г.)
Роден во Линц, Австрија
Држава  Хрватска
Висина 1.78 м (5 ст 10 ин)
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси
Број 8
Младинска кариера
2000–2007 ЛАСК ЛАСК Линц
2007–2010 Динамо Загреб Динамо Загреб
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2013 Динамо Загреб Динамо Загреб 43 (7)
2013–2015 Интер Интер 80 (5)
2015–2018 Реал Мадрид Реал Мадрид 73 (1)
2018– Челси Челси 117 (3)
Репрезентација
2008 Хрватска Хрватска под 14 2 (1)
2008 Хрватска Хрватска под 15 2 (0)
2009–2011 Хрватска Хрватска под 17 15 (0)
2011–2012 Хрватска Хрватска под 19 6 (0)
2011– Хрватска Хрватска под 21 7 (0)
2013– Хрватска Хрватска 81 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16:12, 15 април 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 28 март 2017

Матео Ковачиќ (6 мај 1994 во Линц) — хрватски фудбалер, играч од средниот ред на Челси на заем од Реал Мадрид и на хрватската репрезентација. Ковачиќ најчесто игра во средниот ред како плејмејкер, но може да ги покрива и другите позиции во средниот ред, како крилен играч или офанзивен играч за врска.[2]

Фудбалската кариера ја започнал во Динамо Загреб на 16 години, екипа со која освоил две последователни првенства во Хрватска пред да се пресели во Интер во 2013. По крајот на сезоната 2014-2015, Ковачиќ преминал во Реал Мадрид, каде ја освоил Лигата на шампиони во 2016. Член е на фудбалската репрезентација на Хрватска од 2013, и со националната екипа настапил на светското првенство во фудбал 2014 и европското првенство во фудбал 2016. Неговиот прекар е „Професорот“.[3][4] Ковачиќ течно зборува пет јазици: англиски, хрватски, германски, шпански, и италијански.[5] По вероисповед е католик и посетува црква секоја недела.[6]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Обновено на 15 април 2017[7]
Клуб Сезона Првенство Куп Европа Вкупно
Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Динамо Загреб[8] 2010–11 7 1 2 0 0 0 9 1
2011–12 25 5 7 1 12 1 44 7
2012–13 11 1 1 0 8 0 20 1
Total 43 7 10 1 20 1 73 9
Интер 2012–13 13 0 1 0 4 0 18 0
2013–14 32 0 3 0 35 0
2014–15 35 5 1 0 8 3 44 8
Total 80 5 5 0 12 3 97 8
Реал Мадрид 2015–16 25 0 1 0 8 1 34 1
2016–17 21 1 6 0 5 1 32 2
Total 46 1 7 0 13 2 66 3
Career total 169 13 22 1 45 6 236 20

Репрезентативна[уреди | уреди извор]

Обновено на 12 ноември 2016[9]
Хрватска
Година Настапи Голови
2013 7 0
2014 12 0
2015 5 1
2016 8 0
Total 32 1

Признанија[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Со Динамо Загреб
Со Реал Мадрид

Поединечни[уреди | уреди извор]

 • Надежен хрватски фудбалер на годината: 2011[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players“. ФИФА. 11 June 2014. стр. 12. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-06-11. Посетено на 8 July 2014.
 2. „Who is Inter new boy Mateo Kovacic?“. Forza Italian Football. 3 February 2013. Посетено на 8 April 2013.
 3. „Mateo Kovacic: Scout Report Inter's creative midfield talent“. Outside of the Boot. 23 January 2014. Архивирано од изворникот на 2020-09-21. Посетено на 22 September 2015.
 4. „Kovavic il migliore con la Croazia, soprannominato dai compagni "il Professore". diggita.it. 26 March 2013. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 22 September 2015.
 5. Marca.com
 6. „Mateo Kovačić: Hrvati, uzdajmo se u Boga! Dičimo se svojim i ne vrijeđajmo druge“. Посетено на 22 June 2016.
 7. „Mateo Kovacic“. WhoScored.com. Посетено на 3 November 2015.
 8. „Mateo Kovačić — stats“ (хрватски). hrsport.net. Архивирано од изворникот на 2016-08-22. Посетено на 1 February 2013.
 9. Матео Ковачиќ на National-Football-Teams.com
 10. „Individual awards and accomplishments“. Посетено на 29 July 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]