Иван Стриниќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Стриниќ
Стриниќ во 2014 година
Лични податоци
Полно име Иван Стриниќ
Роден на 17 јули 1987(1987-07-17)(36 г.)
Роден во Сплит, СФР Југославја
Висина 1.86 m[1]
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Младинска кариера
Хајдук Сплит Хајдук Сплит
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 Ле Ман Ле Ман Б 11 (0)
2007–2008 Хрватски Драговољац Хрватски Драговољац 22 (1)
2008–2011 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 51 (4)
2011–2014 Днипро Днипро 85 (4)
2015–2017 Наполи Наполи 26 (0)
2017–2018 Сампдорија Сампдорија 17 (0)
2018– Милан Милан 0 (0)
Репрезентација
2002 Хрватска под 15 1 (0)
2002–2003 Хрватска под 16 9 (0)
2003 Хрватска под 17 8 (0)
2004 Хрватска под 18 2 (1)
2005–2006 Хрватска под 19 10 (0)
2008 Хрватска под 21 2 (0)
2010– Хрватска 47 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 8 February 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20:58, 7 July 2018 (UTC)

Иван Стриниќ ([2][3] роден на 17 јули 1987 година) — хрватски фудбалер кој игра како лев одбранбен играч за Милан и за Хрватската фудбалска репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup Russia – List of Players“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 June 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 19 June 2018.
  2. „Ìvan“ (српскохрватски). Посетено на 17 March 2018. Ìvan
  3. „strȋc“ (српскохрватски). Посетено на 17 March 2018. Strínić