Пјер Калулу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пјер Калулу
Лични податоци
Роден на 5 јуни 2000 (2000-06-05) (21 г.)
Роден во Лион, Франција
Висина 1.84 m
Позиција десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 20
Младинска кариера
2007–2010 Сент-Перст
2010–2018 Олимпик Лион Олимпик Лион
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018–2020 Олимпик Лион Олимпик Лион B 36 (0)
2020 Олимпик Лион Олимпик Лион 0 (0)
2020– Милан Милан 4 (0)
Репрезентација
2018 Франција 18 5 (0)
2018–2019 Франција 19 12 (0)
2019 Франција 20 3 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 септември 2021.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19 ноември 2019

Пјер Калулу Кјатенгва (роден на 5 јуни 2000 година во Лион) — француски професионален фудбалер, кој настапува за екипата на Милан како десен бек.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Лион[уреди | уреди извор]

Калулу се преселил од младинскиот клуб АС Де Сент-Перст во младинската академија на Олимпик Лион во летото 2010 година. Во Лион тој поминал низ различните оддели за млади од 2010 до 2018 година и се искачил на 2-от тим на Олимпик Лион во јуни 2018 година. За домашниот натпревар против Амиенс СЦ на 5 март 2020 година, Калулу бил повикан за првиот тим на Олимпик Лион, но не настапил на натпреварот. [2]

Милан[уреди | уреди извор]

Во летото 2020 година, Калулу се преселил во Италија во редовите на Милан и потпишал договор до 2025 година. [3]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Покрај француското државјанство, тој има и државјанство на Демократска Република Конго . [4]</br> Од јуни 2018 година, Калулу играл низ различните национални јуниорски селекции на Франција, учествувајќи на Европското првенство до 19 години на УЕФА во 2019 година .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Калулу е помлад брат на фудбалерите Алдо Калулу и Гедеон Калулу .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „France - P. Kalulu - Profile with news, career statistics and history - Soccerway“. int.soccerway.com. Посетено на 22 October 2020.
  2. Paul, Sumeet (2020-06-14). „Who is Pierre Kalulu? Analysis of talented young ace set for Milan switch“. Milan Talk (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-09-28. Посетено на 2020-10-06.
  3. „Official Statement: Pierre Kalulu“. AC Milan. Посетено на 2020-10-06.
  4. „Kalulu Kyatengwa: le prodige congolais de l'OL débarque au Milan AC“. Orange Football Club. Посетено на 2020-10-22.