Тијани Рајндерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тијани Рајндерс
Лични податоци
Роден на 29 јули 1998(1998-07-29)(25 г.)
Роден во Зволе, Холандија
Висина 1.85 m
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 14
Младинска кариера
2003–2007 ПЕК Зволе ПЕК Зволе
2007–2011 ПЕК Зволе ПЕК Зволе
2011–2015 Твенте Твенте
2015–2016 CSV '28
2016–2017 ПЕК Зволе ПЕК Зволе
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017 ПЕК Зволе ПЕК Зволе 1 (0)
2018–2021 Аз Алкмар Аз Алкмар 92 (19)
2018–2023 Аз Алкмар Аз Алкмар 93 (7)
2020РКЦ Валвајк РКЦ Валвајк (п) 8 (0)
2023– Милан Милан 0 (0)
Репрезентација
2018–2019 Холандија U20 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 4 јуни 2023

Тијани Рајндерс (роден на 29 јули 1998 година) — холандски професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред за клубот од Серија А, Милан .

Ран живот[уреди | уреди извор]

Роден во Зволе, Рајндерс е син на Мартин Рејндерс и брат на Елијано Рајндерс кои исто така се професионални фудбалери. [1] Рејндерс има индонезиско потекло преку неговата мајка. [2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Улогата на Рајндерс во фудбалската сцена започнала на млада возраст, каде што ја започнал својата кариера во младинскиот тим на ФК Твенте. За тимот на ФК Твенте настапувал до 17 години, кога бил ослободен и започнал да настапува за ЦСВ '28 и да игра една година од 2015 до 2016 година [3]

Во 2016 година, Рајндерс се приклучил на неговиот роден тим ПЕЦ Зволе У-19 каде потоа се појавил во првиот тим на клубот од Ередивизие. Дури и во ПЕЦ Зволе, Рајндерс настапувал само една година.

АЗ Алкмар[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, тој преминал во тимот на АЗ до 21 година и се преселил во првиот тим во 2018 година [4]

Во 2020 година, тој бил позајмен на РКЦ Валвијк на шест месеци, од јануари до јуни. [5] Потоа, Рајндерс се вратил во АЗ и станал дел од првиот тим, во кој успеал да игра во полуфиналето на Конференциската Лига Европа 2022-2023 . [6]

Милан[уреди | уреди извор]

На 19 јули 2023 година, Рајндерс се приклучил на клубот од Серија А, Милан, потпишувајќи петгодишен договор до јуни 2028 година [7]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Во јуни 2023 година, Рајндерс го добил својот прв официјален повик во репрезентацијата на Холандија за финалето на Лигата на нации на УЕФА во 2023 година. [8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Reijnders in voetspoor vader“. www.peperbus.nl. Архивирано од изворникот на 2022-02-13. Посетено на 2023-08-19.
  2. „Kakak Beradik Keturunan Indonesia yang Berkarier di Eropa“. 27 October 2019.
  3. „Profil Tijjani Reijnders, Gelandang Andalan Eredivisie Keturunan Indonesia“ (индонезиски). Посетено на 11 February 2022.
  4. „Reijnders promoveert naar A-selectie“. www.az.nl (англиски). Посетено на 2023-07-15.
  5. „RKC Waalwijk huurt middenvelder Tijjani Reijnders van AZ“. BD. Посетено на 2023-07-15.
  6. „Glanzlos, aber effizient: West Ham schlägt Alkmaar und steht im Endspiel“ (германски). Kicker. 18 May 2023.
  7. „Official Statement: Tijjani Reijnders“. AC Milan. 2023-07-19. Посетено на 19 July 2023.
  8. „Oranjeselectie voor de UEFA Nations League Finals“ [National team squad for the Nations League Finals] (холандски). 29 May 2023. Посетено на 29 May 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]