Томазо Побега

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Томасо Побега)
Томазо Побега
Лични податоци
Полно име Томазо Побега
Роден на 15 јули 1999(1999-07-15)(24 г.)
Роден во Трст, Италија
Висина 1.88 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 32
Младинска кариера
0000–2013 Триестина Триестина
2013–2018 Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018– Милан Милан 19 (2)
2018–2019Тернана Тернана (п) 32 (3)
2019–2020Порденоне Порденоне (п) 33 (5)
2020-Специја Специја (п) 20 (6)
2021–2022Торино Торино (п) 33 (4)
Репрезентација
2019 Италија 20 2 (0)
2020–2021 Италија 21 6 (3)
2022– Италија 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 август 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 4 јуни 2022

Томазо Побега (роден на 15 јули 1999 година во Трст, Италија) — италијански фудбалер кој настапува за екипата на ФК Милан на позиција среден ред.

Статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 13 август 2022
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Куп Европа Останато Вкупно
Лига Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Тернана (п) 2018-19 Серија Ц 32 3 0 0 32 3
Порденоне (п) 2019–20 Серија Б 33 5 1 1 34 6
Специја (п) 2020–21 Серија А 20 6 0 0 20 6
Торино (п) 2021–22 Серија А 33 4 0 0 33 4
Милан 2022–23 Серија А 19 2 1 0 8[lower-alpha 1] 1 0 0 28 3
Вкупно 137 20 2 1 8 1 0 0 147 22


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „lower-alpha“, но нема соодветна ознака <references group="lower-alpha"/>.