Раде Круниќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раде Круниќ
20140905 U21 AUT BIH BIH23 1045.jpg
Раде Круниќ во 2014 година
Лични податоци
Полно име Rade Krunić
Роден на 7 октомври 1993 (1993-10-07) (27 г.)
Роден во Фоча, Босна и Херцеговина
Висина 1.84 m
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 33
Младинска кариера
2006–2012 ФК Сутјеска Фоча
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2013 ФК Сутјеска Фоча 15 (3)
2013–2014 ФК Доњи Срем 40 (4)
2014–2015 Верона Верона 0 (0)
2014ФК Доњи Срем (п) 11 (1)
2015 ФК Борац Чачак 13 (2)
2015–2019 Емполи Емполи 116 (13)
2019– Милан Милан 29 (0)
Репрезентација
2013–2014 Босна и Херцеговина U21 8 (0)
2016– Босна и Херцеговина 10 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 24 јули 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 26 март 2019

Раде Круниќ (роден на 7 октомври 1993 во Фоча, Босна и Херцеговина) — босански професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан, во италијанската Серија А, на позиција среден ред.