Јунус Муса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јунус Муса
Муса на Светското првенство 2022 година
Лични податоци
Роден на 29 ноември 2002(2002-11-29)(21 г.)[1]
Роден во Њујорк, САД
Висина 5 стапки 10 инчи (1.78 м)[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 80
Младинска кариера
2008–2012 Предлошка:Fb team Giorgione
2012–2019 Арсенал Арсенал
2019 Валенсија Валенсија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2019–2020 Валенсија Валенсија Б 17 (1)
2020–2023 Валенсија Валенсија 94 (2)
2023– Милан Милан 0 (0)
Репрезентација
2016–2017 Англија до 15 г. 7 (0)
2017–2018 Англија до 16 г. 8 (0)
2018–2019 Англија до 17 г. 9 (2)
2019 Англија до 18 г. 8 (2)
2020– САД 27 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 4 август 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 18 јуни 2023

Јунус Димоара Муса (роден на 29 ноември 2002 година) — американски професионален фудбалер како играч од средниот ред за клубот од Серија А, Милан и за репрезентацијата на Соединетите Американски Држави.

Роден во САД од родители од Гана, тој пораснал претежно во Италија и Англија. Тој бил младински репрезентативец за Англија пред да ги одбере САД во 2021 година.

Обновено на 4 јуни 2023[3]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп [б 1] Континентално Останато Вкупно
Лига Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол.
Валенсија Б 2019–2020 Секунда Дивисион 17 1 17 1
Валенсија 2020–2021 Ла Лига 32 1 3 1 35 2
2021–2022 Ла Лига 29 1 7 2 36 3
2022–2023 Ла Лига 33 0 3 0 1[б 2] 0 37 0
Вкупно 94 2 13 3 1 0 108 5
Милан 2023–2024 Серија А 0 0 0 0 0 0
Вкупно 111 3 13 3 0 0 1 0 125 6
  1. Includes Copa del Rey
  2. Appearance in Supercopa de España

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Yunus Musah | USMNT | U.S. Soccer Official Site“. US Soccer. Посетено на March 25, 2022.
  2. „Yunus Musah LaLiga Santander“. La Liga. Посетено на December 3, 2022.
  3. Јунус Муса на soccerway