Лука Ромеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лука Ромеро
Лука Ромеро во 2023
Лични податоци
Роден на 18 ноември 2004(2004-11-18)(19 г.)[1]
Роден во Дуранго Сити, Мексико
Висина 1.65 m[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 18
Младинска кариера
2011–2015 Сант Хорди
2015–2020 Мајорка Мајорка
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2020–2021 Мајорка Мајорка 7 (1)
2020–2021 Мајорка Мајорка Б 15 (2)
2021–2023 Лацио Лацио 14 (1)
2023– Милан Милан 0 (0)
Репрезентација
2019 Argentina U15 6 (2)
2022– Аргентина до 20 г. 8 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23:28, 19 февруари 2023 (UTC)

Лука Ромеро Безана (роден на 18 ноември 2004 година) — аргентински професионален фудбалер кој игра како офанзивен играч за врска за клубот од Серија А, Милан. Роден во Мексико и израснат во Шпанија, тој ја претставувал Аргентина на младинско меѓународно ниво.

Поминувајќи низ младинскиот систем, Ромеро го направил своето деби за првиот тим со Мајорка во Ла Лига на возраст од 15 години и 219 дена, станувајќи најмладиот играч што играл во петте најдобри европски лиги. По наизменичното менување во 2020-21 помеѓу првиот тим на Мајорка и тимот Б, Ромеро му се приклучил на Лацио од Серија А во 2021 година. Неговиот прв гол во 2022 година го направил првиот играч роден во 2004 година кој постигнал гол во италијанската врвна лига. Тој му се приклучил на Милан како слободен играч во 2023 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Luka Romero“. Liga de Fútbol Profesional. Посетено на 20 June 2020.
  2. „FIFA U-20 World Cup Argentina 2023™ SQUAD LIST: Argentina (ARG)“ (PDF). FIFA. 22 May 2023. стр. 1. Посетено на 29 May 2023.