Рафаел Леао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рафаел Леао
Лични податоци
Роден на 10 јуни 1999(1999-06-10)(24 г.)
Роден во Алмада, Португалија
Висина 1.88m
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 17
Младинска кариера
2006–2007 ФК Амора
2007–2008 Фоот 21
2008–2017 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017 ФК Спортинг Лисабон Б 12 (7)
2018 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 3 (1)
2018–2019 Лил Лил 24 (8)
2019– Милан Милан 138 (41)
Репрезентација
2015 Португалија U16 10 (2)
2015–2016 Португалија U17 11 (4)
2016–2017 Португалија U19 17 (5)
2017–2019 Португалија U20 8 (2)
2017– Португалија U21 5 (0)
2021– Португалија 19 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 10 октомври 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20 јуни 2023

Рафаел Леао (роден на 10 јули 1999 во Алмада, Португалија) — португалски професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан, во италијанската Серија А, на позиција напад.

Леао својата фудбалска кариера ја започнал во екипата на Амора од Португалија, а првиот професионален договор го потпишал со ФК Спортинг Лисабон. Настапувал и за ФК Лил од Франција, од каде во 2019 година бил продаден на ФК Милан. На репрезентативно ниво, настапувал за младата репрезентација на Португалија во сите категории.

Статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 13 август 2022[1]
Appearances and goals by club, season and competition
Клуб Сезона Лига Куп Континентален Останато Вкупно
Лига Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Спортинг Б 2016-17 ЛигаПро 1 1 1 1
2017-18 ЛигаПро 11 6 11 6
Вкупно 12 7 12 7
Спортинг 2017–18 Примеира лига 3 1 0 0 2[lower-alpha 1] 1 5 2
Лил 2018–19 Лига 1 24 8 2 0 26 8
Милан 2019–20 Серија А 31 6 2 0 33 6
2020–21 Серија А 30 6 2 0 8[lower-alpha 1] 1 40 7
2021–22 Серија А 34 11 4 2 4[lower-alpha 2] 1 42 14
2022–23 Серија А 35 15 1 0 11[lower-alpha 2] 1 1[lower-alpha 3] 0 48 16
2023–24 Серија А 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 130 38 9 2 23 3 1 0 163 43
Вкупно 169 54 11 2 24 3 1 0 205 59


  1. 1,0 1,1 Appearances in UEFA Europa League
  2. 2,0 2,1 Appearances in UEFA Champions League
  3. Appearance in Supercoppa Italiana

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Рафаел Леао на soccerway