ФК Милан сезона 2019-2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан
сезона 2019-2020
ПретседателПаоло Скарони
ТренерМарко Џампаоло
(до 8 октомври 2019)
Стефано Пиоли
(од 9 октомври)
СтадионСан Сиро
Серија А6-ти
Куп на ИталијаЧетвртфинале
Најдобар стрелецЛига:

Анте Ребиќ (11)
Вкупно:

Анте Ребиќ (12)
Домаќин
Гост
Трети

Сезоната 2019-2020 година — 121-ва сезона во историјата на ФК Милан и нивната 86-та (вкупно 109-та) во најсилното италијанско фудбалско првенство. Милан се натпреварува во Серија А и во Купот на Италија. Милан исто така се квалификувал во Лига Европа, но подоцна бил исклучен поради проблеми со финансискиот фер-плеј.

Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
2 Италија ОД Давиде Калабрија
4 Алжир СР Исмаел Бенасер
5 Италија СР Џакомо Бонавентура
7 Шпанија НП Саму Кастилехо
8 Шпанија НП Сусо
9 Полска НП Кшиштоф Пјонтек
10 Турција СР Хакан Чалханоглу
11 Италија НП Фабио Борини
12 Италија ОД Андреја Конти
13 Италија ОД Алесио Ромањоли (капитен)
17 Португалија НП Рафаел Леао
18 Хрватска НП Анте Ребиќ (позајмен од Eintracht Frankfurt)
19 Франција ОД Тео Хернандез
Бр. Позиција Играч
20 Аргентина СР Лукас Биља
21 Шведска НП Златан Ибрахимовиќ
22 Аргентина ОД Матео Мусакио
24 Данска ОД Симон Кјер (позајмен од ФК Севиља)[1]
33 Босна и Херцеговина СР Раде Круниќ
39 Бразил СР Лукас Пакета
43 Бразил ОД Лео Дуарте
46 Италија ОД Матео Габија
68 Швајцарија ОД Рикардо Родригес
79 Брег на Слоновата Коска СР Франк Кесие
90 Италија ГМ Антонио Донарума
99 Италија ГМ Џанлуиџи Донарума

Натпревари[уреди | уреди извор]

Серија А[уреди | уреди извор]

25 август 2019
18:00 CEST (UTC+02:00)
1
Удинезе 1–0 Милан Стадион Фриули
Гледачи: 24,584
Судија: Фабрицио Пасква
Бекао гол 72' Извештај
31 август 2019
18:00 CEST (UTC+02:00)
2
Милан 1–0 Бреша Сан Сиро
Гледачи: 56,691
Судија: Росарио Абисо
Чалханоглу гол 12' Извештај
15 септември2019
20:45 CEST (UTC+02:00)
3
ФК Верона 0–1 Милан Стадион Марк Антонио Бентегоди
Гледачи: 24,363
Судија: Џанлука Манганиело
Извештај Пјонтек гол 68' (пен..)
21 септември2019
20:45 CEST (UTC+02:00)
4
Милан 0–2 Интер Сан Сиро
Гледачи: 70,440
Судија: Даниеле Довери
Извештај Брозовиќ гол 49'
Лукаку гол 78'
26 септември2019
21:00 CEST (UTC+02:00)
5
Торино 2–1 Милан Стадион Олимпико Торино
Гледачи: 23,997
Судија: Марко Гида
Белоти, гол 72'76' Извештај Пјонтек гол 19' (пен..)
29 септември2019
20:45 CEST (UTC+02:00)
6
Милан 1–3 Фјорентина Сан Сиро
Гледачи: 48,367
Судија: Пјеро Џакомели
Леао гол 80' Извештај Пулгар гол 14' (pen.)
Кастровили гол 66'
Рибери гол 78'
5 октомври 2019
20:45 CEST (UTC+02:00)
7
Џенова 1–2 Милан Стадион Лујџи Ферарис
Гледачи: 22,486
Судија: Маурицио Маријани
Шоне гол 41' Извештај Хернандез гол 51'
Кесие гол 57' (пен..)
20 октомври 2019
20:45 CEST (UTC+02:00)
8
Милан 2–2 Лече Сан Сиро
Гледачи: 48,703
Судија: Фабрицио Пасква
Чалханоглу гол 20'
Пјонтек гол 81'
Извештај Бабакар гол 62'
Калерони гол 90+2'
27 октомври 2019
18:00 СЕВ (UTC+01:00)
9
Рома 2–1 Милан Стадион Олимпико
Гледачи: 44,333
Судија: Даниеле Орсато
Џеко гол 38'
Манчини
Извештај Хернандез гол 55'
31 октомври 2019
21:00 СЕВ (UTC+01:00)
10
Милан 1–0 СПАЛ Сан Сиро
Гледачи: 46,475
Судија: Марко Пичинини
Сусо гол 63' Извештај
3 ноември 2019
20:45 СЕВ (UTC+01:00)
11
Милан 1–2 Лацио Сан Сиро
Гледачи: 41,000
Судија: Џанпаоло Калварезе
Бастос гол 28' (o.g.) Извештај Имобиле гол 25'
Кореја гол 83'
10 ноември 2019
20:45 СЕВ (UTC+01:00)
12
Јувентус 1–0 Милан Стадион Јувентус
Гледачи: 40,478
Судија: Фабио Мареска
Дибала гол 77' Извештај
23 ноември 2019
18:00 СЕВ (UTC+01:00)
13
Милан 1–1 Наполи Сан Сиро
Гледачи: 61,658
Судија: Даниеле Орсато
Бонавентура гол 29' Извештај Лозано гол 24'
1 декември 2019
15:00 СЕВ (UTC+01:00)
14
Парма 0–1 Милан Стадион Енио Тардини
Гледачи: 18,431
Судија: Паоло Валери
Извештај Хернандез гол 88'
8 декември 2019
20:45 СЕВ (UTC+01:00)
15
Болоња 2–3 Милан Стадион Ренато Дал’Ара
Гледачи: 23,707
Судија: Даниеле Чифти
Хернандез гол 40' (o.g.)
Сансоне гол 84' (пен..)
Извештај Пјонтек гол 15' (пен..)
Хернандез гол 32'
Бонавентура гол 46'
15 декември 2019
15:00 СЕВ (UTC+01:00)
16
Милан 0–0 Сасуоло Сан Сиро
Гледачи: 58,005
Судија: Џанлука Манганиело
Извештај
22 декември 2019
12:30 СЕВ (UTC+01:00)
17
Аталанта 5–0 Милан Стадион Атлети Аѕури д’Италија
Гледачи: 20,940
Судија: Федерико де Пења
Гомеш гол 10'
Кастагне добил жолт картон во 47-мата минута 47'
де Рон добил жолт картон во 56-тата минута 56'
Пашалиќ гол 61'
Иличиќ гол 63'72'
Мариел гол 84'
Извештај
6 јануари 2020
15:00 СЕВ (UTC+01:00)
18
Милан 0–0 Сампдорија Сан Сиро
Гледачи: 58,572
Судија: Давиде Маса
Извештај
11 јануари 2020
15:00 СЕВ (UTC+01:00)
19
Каљари 0–2 Милан Стадион Сант’Елија
Гледачи: 16,412
Извештај Леао гол 46'
Ибрахимовиќ гол 64'
19 јануари 2020
12:30 СЕВ (UTC+01:00)
20
Милан 3–2 Удинезе Сан Сиро
Гледачи: 56,107
Ребиќ гол 48'90+3'
Хернандез гол 71'
Кастилјехо добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
Извештај Ларсен гол 6'
Ласагна гол 85'
24 јануари 2020
20:45 СЕВ (UTC+01:00)
21
Бреша 0–1 Милан Стадион Марио Ригамонти
Судија: Паоло Валери
Извештај Ребиќ гол 71'
2 февруари 2020
СЕВ (UTC+01:00)
22
Милан 1–1 ФК Верона Сан Сиро
9 февруари 2020
TBD
23
Интер 4–2 Милан Сан Сиро
17 февруари 2020
20:45
24
Милан 1–0 Торино Сан Сиро
23 февруари 2020
20:45
25
Фјорентина 1–1 Милан Стадион Артемио Франки
8 март 2020
TBD
26
Милан 1–2 Џенова Сан Сиро
22 јуни 2020
TBD
25
Лече 1–4 Милан
28 јуни 2020
TBD
28
Милан 2–0 Рома Сан Сиро
1 јули 2020
TBD
29
СПАЛ 2–2 Милан
4 јули 2020
TBD
30
Лацио 0–3 Милан Стадион Олимпико
7 јули 2020
TBD
31
Милан 4–2 Јувентус Сан Сиро
12 јули 2020
TBD
32
Наполи 2–2 Милан Стадион Сан Паоло
15 јули 2020
TBD
33
Милан 3–1 Парма Сан Сиро
18 јули 2020
TBD
34
Милан 5–1 Болоња Сан Сиро
21 јули 2020
TBD
35
Сасуоло 1–2 Милан Стадион Мапеи
24 јули 2020
TBD
36
Милан 1–1 Аталанта Сан Сиро
29 јули 2020
TBD
37
Сампдорија 1–4 Милан Стадион Лујџи Ферарис
1 август 2020
TBD
38
Милан 3–0 Каљари Сан Сиро

Куп[уреди | уреди извор]

15 јануари 2020
18:00 CET (UTC+01:00)
Шеснаесетфинале
Милан 3–0 СПАЛ Сан Сиро
Гледачи: 32,093
Судија: Давиде Черсини
Пјонтек гол 20'
Кастилехо гол 44'
Хернандез гол 66'
Извештај
28 јануари 2020
20:45 CET (UTC+01:00)
Четвртфинале
Милан Торино Сан Сиро

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Simon Kjær joins AC Milan“. Associazione Calcio Milan. 13 January 2020. Посетено на 13 January 2020.