Прејди на содржината

Сусо (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сусо
Сусо во 2016 година
Лични податоци
Полно име Хесу́с Хоаки́н Ферна́ндес Са́енс де ла То́ре[1]
Роден на 19 ноември 1993(1993-11-19)(30 г.)
Роден во Кадис, Шпанија
Висина &100000000000001760000001,76 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Севиља
Број 7
Младинска кариера
2004–2010 ФК Кадис
2010–2012 ФК Ливерпул
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2015 Ливерпул Ливерпул 14 (0)
2013–2014ФК Алмерија (п) 33 (3)
2015– Милан Милан 126 (21)
2016Џенова Џенова (п) 19 (6)
2020– Севиља Севиља 43 (3)
Репрезентација
2009–2010 Шпанија U17 7 (5)
2011–2012 Шпанија U18 5 (0)
2012 Шпанија U19 9 (1)
2013 Шпанија U20 5 (0)
2012–2013 Шпанија U21 8 (1)
2017– Шпанија 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 11 sept 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 sept 2022

Хесу́с Хоаки́н Ферна́ндес Са́енс де ла То́ре, познат како Сусо (роден на 19 ноември 1993 во Кадис, Шпанија) — шпански професионален фудбалер кој настапува за ФК Севиља на позиција среден ред, како позајмен играч од ФК Милан .

Својата фудбалска кариера ја започнал во екипата на ФК Кадис, додека во 2010 година се преселил во редовите на ФК Ливерпул, каде останал до 2015 година кога потпишал за ФК Милан.

Сусо настапувал за Репрезентацијата на Шпанија до 21 години, со која репрезентација во 2012 година го освоил Европското првенство по фудбал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Suso: Jesús Joaquín Fernández Sáenz de la Torre“. BDFutbol. Посетено на 22 October 2014.
  2. http://www.acmilan.com/it/teams/roster_player/11905

Надворешни врски[уреди | уреди извор]