Кадис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кадис
општина
Поглед кон Кадис
Поглед кон Кадис
Знаме на КадисГрб на Кадис
Местоположба на покраината Кадис
Местоположба на покраината Кадис
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Spain Andalusia" does not existЛокација во Андалузија
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Spain" does not existЛокација во Шпанија
Координати: 36°32′N 6°17′W / 36.533° СГШ; 6.283° ЗГД / 36.533; -6.283Координати: 36°32′N 6°17′W / 36.533° СГШ; 6.283° ЗГД / 36.533; -6.283
ДржаваШпанија
ЗаедницаАндалузија
ПокраинаКадис
ОснованФеникија; 1104 п.н.е.
Површина
 • Вкупна12,10 км2 (4,67 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001100000011 м
Население (2012)
 • Вкупно123.948
 • Густина10,000/км2 (27,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број11071
Телефонски број(+34) 956
Мреж. местоhttp://www.cadiz.es

Кадис или Кадиз (шпански: Cádiz, шпански изговор: [ˈkaðis]) — град и пристаниште во југозападна Шпанија. Кадис е главен град на истоимената покраина, една од осмуте што ја сочинуваат автономната заедница Андалузија.