Самуел Чуквуезе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самуел Чуквуезе
Самуел Чуквуезе во дресот на Виљареал во 2018 година
Лични податоци
Роден на 22 мај 1999(1999-05-22)(24 г.)
Роден во Амаокве Угба Ибеку, Абија, Нигерија
Висина 1.72 м[1]
Позиција среден ред
напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 21
Младинска кариера
Фјучер Хоуп
Академија „Нова Генерација“
2012–2017 Академија „Дијамантска Генерација“
2017–2018 Виљареал Виљареал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018 Виљареал Виљареал Б 20 (4)
2018–2023 Виљареал Виљареал 155 (21)
2023– Милан Милан 1 (0)
Репрезентација
2015 Нигерија до 17 г. 7 (3)
2018– Нигерија 28 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21:18, 21 август 2023 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 23:00, 18 јуни 2023 (UTC)

Самуел Чимеренка Чуквуезе (роден на 22 мај 1999 година) — нигериски професионален фудбалер, кој игра како крилен напаѓач за клубот од Серија А, Милан и за Репрезентацијата на Нигерија.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Чуквуезе е роден во Амаокве Угба Ибеку, државата Абија. [2] Тој има потекло од Игбо и израснал во христијанско семејство со помлад брат и помлада сестра. Тој учел на владиниот колеџ Умуахија и средното училиште Евангел. Започнал да игра фудбал на 8-годишна возраст и им се восхитувал на Џеј Џеј Окоча и Арјен Робен како негови фудбалски идоли додека растел. [3] [4] [5]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Виљареал[уреди | уреди извор]

Чуквуезе се приклучил на плодната младинска организација на Виљареал во 2017 година, од локалната фудбалска академија Дијамант. [6] Откако првично бил доделен во тимот на клубот Јувенил А, тој го имал своето деби со резервите на 15 април 2018 година, влегувајќи како замена во второто полувреме за Серхио Лозано во ремито 1-1 на Сегунда Дивизион Б на гости против Сабадел.

Чуквуезе го постигнал својот прв сениорски гол на 20 мај 2018 година, постигнувајќи го вториот за неговиот тим во поразот на гостински терен од Билбао Атлетик со 3–2. Тој придонел со два гола во 11 настапи во текот на неговата прва сезона, бидејќи неговиот тим пропуштил промоција во плеј-офот.

Чуквуезе го направил своето деби за првиот тим на 20 септември 2018 година, заменувајќи го Никола Сансоне во ремито 2–2 на домашен терен против Ренџерс, за Лигата на Европа 2018–19 на УЕФА. [7] Тој, исто така, го направил своето деби во лигата на 5 ноември 2018 година, играјќи 90 минути во игра во ремито 1-1 на домашен терен против Леванте, за Ла Лига 2018-19.

Во април 2019 година, тој ја освоил наградата за млад играч на годината на Фудбалската федерација на Нигерија за 2018 година. [8]

На 12 април 2022 година, во реваншот од четврт-финалето на УЕФА Лигата на шампионите 2021–22, на гостувањето кај Баерн Минхен, Чуквуезе го постигнал израмнувачкиот гол во 88. минута, помагајќи му на Виљареал да се пласира во полуфиналето на турнирот. [9]

На 8 април 2023 година, Чуквуезе постигнал гол и забележал асистенција против Реал Мадрид во победата на гости со 3–2. [10]

Милан[уреди | уреди извор]

На 27 јули 2023 година, клубот од Серија А, Милан го објавил потпишувањето на Чуквуезе, со договор до 30 јуни 2028 година [11] [12]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Самуел Чуквуезе со наградата МВП на Светскиот куп до 17 години Нвакали со Хон. Виктор Апуго и Келечи Нвакали со Наградата за најкорисен играч на Чиле за У17 на светот за 2015 година на Самуел
Чуквуезе ја држи бронзената копачка на Светскиот куп У-17 на ФИФА 2015 година

Откако настапувал за Нигерија на ниво до 17 години, тој го добил својот прв повик во сениорскиот тим во октомври 2018 година [13] Тој го направил своето деби за нигерискиот сениорски тим на 20 ноември 2018 година како стартер во пријателскиот нерешен резултат 0-0 против Уганда. [14] [15]

Во мај 2019 година, Чуквуезе бил поканет да го претставува сениорскиот тим на Нигерија на Африканскиот куп на нации и тимот до 20 години на Светскиот куп до 20 години. Сепак, Виљареал изјавил дека може да игра само на еден од турнирите. [16] Тој на крајот одлучил да учествува со сениорскиот тим на Нигерија за Африканскиот куп на нации, домаќин во Египет [17] и го постигнал својот прв сениорски гол во победата на Нигерија со 2-1 над Јужна Африка во четвртфиналето. [18]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Обновено на 21 август 2023[19]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп Останато Вкупно
Лига Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол.
Виљареал Б 2017–2018 Секунда Дивисион Б 11 2 11 2
2018–2019 9 2 9 2
Вкупно 20 4 20 4
Виљареал 2018–2019 Ла Лига 26 5 3 2 9[б 1] 1 38 8
2019–2020 37 3 4 1 41 4
2020–2021 28 4 1 0 11[б 1] 1 40 5
2021–2022 27 3 2 2 9[б 2] 2 38 7
2022–2023 37 6 4 4 9[б 3] 3 50 13
Вкупно 155 21 14 9 38 7 207 37
Милан 2023–2024 Серија А 1 0 0 0 0[б 2] 0 1 0
Вкупно 176 25 14 9 38 7 228 41
 1. 1,0 1,1 Appearances in UEFA Europa League
 2. 2,0 2,1 Appearances in UEFA Champions League
 3. Appearances in UEFA Europa Conference League

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Обновено на 18 јуни 2023[20]
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Натпревари Голови
Нигерија 2018 1 0
2019 12 2
2020 4 1
2021 2 0
2022 6 1
2023 3 0
Вкупно 28 4

Почести[уреди | уреди извор]

Виљареал

Нигерија до 17 години

 • Светско првенство на ФИФА У-17 : 2015 година [22]

Индивидуални

 • Бронзена копачка на ФИФА Светско првенство до 17 години: 2015 година [23]
 • Африкански МВП во Ла Лига : 2022–23 [24]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Samuel Chukwueze“. Villarreal CF. Архивирано од изворникот 2 August 2022. Посетено на 2 August 2022.
 2. „Samuel Chukwueze: Gịnị ka ị ma maka onye a na-ekwu na ọ bụ 'ọkacha agba na Super Eagles ugbua'?“ [Samuel Chukwueze: What do you know about the person who is said to be 'the best in the Super Eagles now'?] (Igbo). BBC Sport. 26 June 2019. Архивирано од изворникот на 14 April 2023. Посетено на 9 April 2023.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Chukwueze: Villarreal winger reveals Okocha admiration“. Goal.com. 4 September 2019. Архивирано од изворникот на 10 April 2023. Посетено на 10 April 2023.
 4. Ogunwale, Joba (2019-09-06). „Messi, Ronaldo Or Robben? Samuel Chukwueze Reveals His Idol - Soccernet NG“. Soccernet.ng (англиски). Архивирано од изворникот на 2 July 2023. Посетено на 2023-07-02.
 5. „Exclusive Samuel Chukwueze interview: Villarreal star on Robben, Messi, Nigeria and his incredible rise to fame | Goal.com Nigeria“. www.goal.com (англиски). 2019-09-04. Архивирано од изворникот на 2 July 2023. Посетено на 2023-07-02.
 6. „Samuel Chukwueze signs 5 years Contract with Villarreal FC“. Diamond Football Academy. 5 September 2017. Архивирано од изворникот на 5 October 2018. Посетено на 4 October 2018.
 7. „Samuel Chukwueze makes Villarreal debut in Rangers stalemate“. Goal.com. 20 September 2018. Архивирано од изворникот на 4 October 2018. Посетено на 4 October 2018.
 8. Okeleji, Oluwashina (2 April 2019). 'Motivated' Samuel Chukwueze wins award ahead of Osimhen and Onyekuru“. BBC Sport. Архивирано од изворникот на 15 October 2019. Посетено на 27 August 2019.
 9. „Villarreal's Samu Chuckwueze scores late goal to stun Bayern Munich“. The Guardian. 12 April 2022. Архивирано од изворникот на 12 April 2022. Посетено на 12 April 2022.
 10. „Real Madrid crash to Villarreal defeat as title chances fall further away“. ESPN. 8 April 2023. Архивирано од изворникот на 9 April 2023. Посетено на 9 April 2023.
 11. „OFFICIAL STATEMENT: SAMUEL CHUKWUEZE“. AC Milan (англиски). Посетено на 2023-07-27.
 12. Rai, Guillermo. „AC Milan complete Chukwueze signing“. The Athletic (англиски). Посетено на 2023-07-27.
 13. Okeleji, Oluwashina (6 November 2018). „Injury forces Francis Uzoho to withdraw from Nigeria squad“. BBC Sport. Архивирано од изворникот на 10 April 2019. Посетено на 27 August 2019.
 14. „Nigeria v Uganda game report“. ESPN. 20 November 2018. Архивирано од изворникот на 3 April 2019. Посетено на 26 November 2018.
 15. Okeleji, Oluwashina (22 November 2018). „Samuel Chukwueze: Youngster says Nigeria debut fulfils a dream“. BBC Sport. Архивирано од изворникот на 8 May 2019. Посетено на 27 August 2019.
 16. Okeleji, Oluwashina (7 May 2019). „Samuel Chukwueze: Villarreal winger facing Nigeria dilemma“. BBC Sport. Архивирано од изворникот на 16 May 2019. Посетено на 27 August 2019.
 17. Okeleji, Oluwashina (9 June 2019). „Africa Cup of Nations: Iheanacho left out of Nigeria squad“. BBC Sport. Архивирано од изворникот на 4 July 2019. Посетено на 14 June 2019.
 18. Benson, Max (10 July 2019). „Nigeria 2-1 Bafana - last-gasp goal as South Africa crash out of Afcon 2019“. The South African. Архивирано од изворникот на 11 July 2019. Посетено на 11 July 2019.
 19. „S. Chukwueze“. Soccerway. Архивирано од изворникот 4 October 2018. Посетено на 15 September 2019.
 20. Предлошка:Nft/code
 21. „Chukwueze wins Europa League title with Villarreal as Man Utd's trophy drought continues“. Ripples Nigeria. 26 May 2021. Архивирано од изворникот на 26 May 2021. Посетено на 26 May 2021.
 22. „FIFA U-17 World Cup Chile 2015 - Matches - Mali - Nigeria“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 17 November 2015. Посетено на 1 November 2018.
 23. „FIFA U-17 World Cup Chile 2015 - Matches - Mali - Nigeria“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 17 November 2015. Посетено на 1 November 2018.
 24. „Villarreal CF's Samuel Chukwueze is the 2022/2023 LaLiga Santander African MVP Award winner“. La Liga. 12 June 2023. Архивирано од изворникот на 12 June 2023. Посетено на 12 June 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]