Алесандро Флоренци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алесандро Флоренци
Florenzi, Roma-Udinese 17 marzo 2014.jpg
Флоренци во 2014 година
Лични податоци
Полно име Алесандро Флоренци
Роден на 11 март 1991 (1991-03-11) (32 г.)
Роден во Рим, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001730000001,73 м[1]
Позиција одбранбен играч / десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 25
Младинска кариера
1995–2000 Атлетијо Акилиа
2000–2002 Лодиџиани
2002–2010 Рома Рома
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011– Рома Рома 227 (25)
2011–2012Валенсија Валенсија 35 (11)
2021-2022Милан Милан 24 (2)
2022- Милан Милан 1 (0)
Репрезентација
2011 Италија Италија 20 4 (0)
2011–2013 Италија Итлаија 21 18 (5)
2012– Италија Италија 49 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 август 2022.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 11 јуни 2022

Алесандро Флоренци (Italian pronunciation: [alesˈsandro floˈrɛntsi]; роден на 11 март 1991) — италијански професионален фудбалер кој настапува како играч од средниот ред или класичен одбранбен играч за тимот на ФК Милан и репрезентацијата на Италија.

Флоренци ја започнал својата професионална клупска кариера со Рома во 2011 година, и од тогаш е незаменлив дел на тимот, со една позајмица во меѓувреме во Кротоне во текот на сезоната 2011-12 година. На репрезентативно ниво, тој бил член на репрезентацијата на Италија под-21 година, со кој завршил втор во на УЕФА Европскатото превнество под-21 година, а исто така ја претставувал Италија и на  УЕФА Еуро 2016 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alessandro Florenzi“. ASRoma.com. Архивирано од изворникот на 2016-06-15. Посетено на 13 November 2017.