Прејди на содржината

Стефан Ел Шарави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефан Ел Шарави
Лични податоци
Роден на 27 октомври 1992(1992-10-27)(31 г.)
Роден во Савона, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001800000001,80 м[1]
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Шангај Шенхуа Шангај Шенхуа
Број 22
Младинска кариера
2006–2010 Џенова Џенова
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2011 Џенова Џенова 3 (0)
2010-2011Падова Падова 25 (7)
2011-2015 Милан Милан 83 (21)
2015-2016Монако Монако 15 (0)
2016-2019 Рома Рома 93 (26)
2019- Шангај Шенхуа Шангај Шенхуа 2 (1)
Репрезентација
2008–2009 Италија Италија 17 15 (2)
2010–2011 Италија Италија 19 5 (1)
2011–2012 Италија Италија 21 5 (3)
2012- Италија Италија 23 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 29 април 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 24 март 2011

Стефан Ел Шарави (арапски: ستيفان الشعراوي) (роден на 27 октомври 1992) — италијански фудбалер, напаѓач на Шангај Шенхуа и на италијанската репрезентација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ел Шарави е роден во Савона. Неговиот татко е по потекло од Египет, а неговата мајка од Италија. На тринаесет години потпишал за Џенова за која дебитирал во 2008 година, кога имал само 16 години. Во сезоната 2010-2011 бил отстапен на заем во Падова, а по завршувањето на сезоната потпишал за Милан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Stephan El Shaarawi – Genoa – Campionato di Serie A“ (италијански). La Gazzetta dello Sport. Посетено на 2009-01-19.