Давиде Ѕапакоста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Давиде Ѕапакоста
West Ham 1 Chelsea 0 (24075958797).jpg
Лични податоци
Роден на 11 јуни 1992 (1992-06-11) (29 г.)
Роден во Сора, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м[1]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома Рома
Број 2
Младинска кариера
1998–2008 Сора
2008–2010 Bisection vertical White HEX-FF0000.svg Исола Лири
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 Bisection vertical White HEX-FF0000.svg Исола Лири 14 (1)
2011–2012 Аталанта Аталанта 0 (0)
2011–2014 Авелино Авелино 83 (3)
2012–2014 Аталанта Аталанта 29 (3)
2014–2015 Торино Торино 56 (2)
2015–2017 Челси Челси 26 (1)
2017–Рома Рома 1 (0)
Репрезентација
2013–2015 Италија Италија 21 17 (0)
2016– Италија Италија 9 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22
23, 29 November 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20:12, 29 November 2017 (UTC)

Давиде Ѕапакоста (роден на 11 јуни 1992 година, во Сора) — италијански фудбалер, играч од одбраната на Рома и на италијанската репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Davide Zappacosta“ (италијански). Torino F.C. Посетено на 6 September 2017.