Брајан Кристанте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајан Кристанте
CSKA-Roma18 (2).jpg
Брајан Кристанте во дресот на Рома во 2018 година
Лични податоци
Полно име Брајан Кристанте[1]
Роден на 3 март 1995 (1995-03-03) (28 г.)
Роден во Сан Вито ал Таглијаменто, Италија
Висина 1.88 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома Рома
Број 4
Младинска кариера
2006–2009 Ливентина
2009–2013 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2014 Милан Милан 3 (1)
2014–2018 Бенфика Бенфика 7 (0)
2016Палермо Палермо (п) 4 (0)
2016–2017Пескара Пескара (п) 16 (0)
2017–2018Аталанта Аталанта (п) 48 (12)
2018–2019 Аталанта Аталанта 0 (0)
2018–2019Рома Рома (п) 35 (4)
2019– Рома Рома 109 (5)
Репрезентација
2010 Италија 16 2 (0)
2011–2012 Италија 17 10 (0)
2012–2013 Италија 18 6 (3)
2013–2014 Италија 19 9 (4)
2014 Италија 20 1 (0)
2016 Италија 21 2 (0)
2017– Италија 29 (2)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23
03, 13 ноември 2022 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 26 септември 2022

Брајан Кристанте (роден на 3 март 1995 година) — италијански професионален фудбалер кој игра на позиција среден ред за клубот Рома од Серија А и за репрезентацијата на Италија.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Кристанте е роден од татко Канаѓанец со италијанско потекло [3] [4] и мајка Италијанка во Сан Вито ал Таљаменто, Италија. [5] [6] Тој израснал во областа Сан Џовани во Касарса дела Делиција . [5] Родителите на Кристанте му го дале името Брајан во чест на англискиот пејач Брајан Фери. [6] Има двојно канадско - италијанско државјанство. [7]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Кристанте е роден во Сан Вито ал Таљаменто, но израснат во блискиот Сан Џовани ди Казарса, каде што почнал да игра фудбал како дете. [8] Тој се преселил во Ливентина Горгенсе, аматерски клуб во провинцијата Тревизо, пред да му се приклучи на Милан во 2009 година [9]

Милан[уреди | уреди извор]

За време на неговото време во младинскиот систем на Милан, тој бил член на тимот до 15 години кој го освоил Campionato Giovanissimi Nazionali во 2010 година, [10] постигнувајќи осум гола, [8] како и член на тимот до 17 години кој победил на Campionato Allievi Nazionali во 2011 година [11]

Тој го направил своето професионално деби за клубот на 6 декември 2011 година, на возраст од 16 години и 278 дена, доаѓајќи како замена за Робињо во натпреварот од групната фаза на Лигата на шампионите против Викторија Плзен, кој завршил нерешено 2–2. [12] Така, тој станал најмладиот играч на Милан кој настапил во Лигата на шампионите и трет најмлад во целина. [13] [14]

Кристанте бил избран за најдобар играч на Торнео ди Вијареџо 2013 година. На 4 март 2013 година, Кристанте го потпишал својот прв професионален договор, кој би го задржал во Милан до 2018 година. Тој се приклучил на првиот тим на почетокот на сезоната 2013-14. [15]

На 10 ноември 2013 година, тој го направил своето деби во Серија А, влегувајќи како замена за Кака во натпреварот против Кјево Верона, кој завршил нерешено 0–0. [16] Тој го постигнал својот прв гол за клубот на 6 јануари 2014 година, поставен од Бразилецот во победата од 3-0 на Сан Сиро против Аталанта.

Бенфика[уреди | уреди извор]

На 1 септември 2014 година, Кристанте потпишал петгодишен договор со португалскиот шампион Бенфика [17] [18] за трансферна сума од 4,84 милиони евра. [19]

На 12 декември, тој дебитирал во победата од 0–5 во Примеира во Виторија Сетубал. [20] На 14 јануари, тој го постигнал својот прв гол за клубот во победата со 4–0 против Арока во третото коло од лигашкиот куп. [21]

Аталанта[уреди | уреди извор]

Кристанте се приклучил на Аталанта на позајмица од Бенфика во јануари 2017 година; Аталанта подоцна го купил целосно во летото 2018 година за ослободителна клаузула од 4 милиони евра, [22] со вкупна сума од 9,5 милиони евра, при што Бенфика задржала 15% од економските права на Кристанте. [23]

Рома[уреди | уреди извор]

На 8 јуни 2018 година, Кристанте веднаш бил позајмен на Рома во едногодишна позајмица од Аталанта за сума од 5 милиони евра со задолжителна опција за купување за дополнителни 15 милиони евра и дополнителни 10 милиони евра бонуси. [24] [25] На 28 февруари 2019 година, Рома го направил договорот постојан. [26]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Пред да ја претставува италијанската сениорска страна, Кристанте ја претставувал и Италија на различни младински нивоа. Тој првично исто така имал право да игра за Канада на меѓународно ниво, бидејќи има канадски пасош преку неговиот татко. [27] [28]

На 10 ноември 2016 година, тој го направил своето деби со репрезентацијата на Италија до 21 година, во пријателски натпревар во поразот од 3–2 против Англија во Саутемптон.

Кристанте бил повикан во сениорската репрезентација на Италија за натпреварите од квалификациите за Светското првенство 2018 година против Македонија и Албанија на 6 и 9 октомври 2017 година, соодветно. [29] Тој го имал своето деби за сениорската репрезентација на 6 октомври, влегувајќи како замена во второто полувреме од евентуалното реми 1-1 на домашен терен против Македонија. [28] [30] Кристанте го постигнал својот прв гол за националниот тим на 7 октомври 2020 година, првиот гол во победата од 6–0 на домашен терен против Молдавија во пријателски натпревар. [31]

Во јуни 2021 година, тој бил вклучен во тимот на Италија за УЕФА Евро 2020 од менаџерот Роберто Манчини. [32] На 11 јули, Кристанте го освоил Европското првенство со Италија по победата со 3-2 на пенали над Англија на стадионот Вембли во финалето, по ремито 1-1 во продолжението; Кристанте настапил како замена за време на финалето, влегувајќи во игра на местото на Николо Барела во втората половина од регуларното време и одиграл улога во помагањето на Италија да го постигне израмнувачкиот гол поставувајќи го голот на Леонардо Бонучи по удар од корнер. [33]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Кристанте е познат по својата техничка способност, визија, физичка и разноврсност во централните области на теренот, што му овозможува да го врати поседот и да почне да напаѓа; тој е вешт со двете нозе и исто така е способен да прави доцни напади во шеснаесетникот. Иако тој не е познат по неговата способност за насочување, неговата висина исто така го прави ефикасен во воздухот. Откако ја започнал својата сениорска кариера во Милан како длабок плејмејкер, тој успешно преминал во офанзивен играч за врска, или треквартист, во формацијата 3–4–1–2, вработен од менаџерот Џан Пјеро Гасперини во Аталанта, што го довело да постигне 15 голови во само една и пол сезона за клубот. Меѓутоа, во Рома, додека главно игра како офанзивен централен играч за врска, познат како улога на мецала во италијанскиот фудбалски жаргон, Кристанте почнал да се користи и како централен дефанзивец во средината на бековската тројка, благодарение на неговата позиција. како и неговата способност да игра надвор или да ја носи топката од задната страна. [34] [35] [36] [37] [38]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Обновено на 13 ноември 2022[39][40]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп Европа Останато Вкупно
Division Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Милан 2011–12 Серија А 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0
2012–13 0 0 0 0 0 0 0 0
2013–14 3 1 1 0 0 0 4 1
Вкупно 3 1 1 0 1 0 0 0 5 1
Бенфика 2014–15 Примеира лига 5 0 3 0 3 0 4 1 15 1
2015–16 2 0 0 0 2 0 1 0 5 0
Вкупно 7 0 3 0 5 0 5 1 20 1
Палермо (п) 2015–16 Serie A 4 0 0 0 4 0
Пескара (п) 2016–17 Серија А 16 0 2 0 18 0
Аталанта (п) 2016–17 Серија A 12 3 12 3
2017–18 36 9 3 0 8 3 47 12
Вкупно 48 12 3 0 8 3 59 15
Рома (п) 2018–19 Serie A 35 4 2 0 7 0 44 4
Рома 2019–20 Серија А 26 1 2 0 5 0 33 1
2020–21 34 1 1 0 13 1 48 2
2021–22 34 2 2 0 14 1 50 3
2022–23 15 1 0 0 6 0 21 1
Вкупно 144 9 7 0 45 2 196 11
Вкупно 222 22 16 0 59 5 5 1 302 28

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Обновено на 26 септември 2022[40][41]
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Настапи Голови
Италија 2017 1 0
2018 5 0
2019 1 0
2020 2 1
2021 13 0
2022 7 1
Вкупно 29 2
Список на меѓународни голови постигнати од Брајан Кристанте
бр. Датум Место на одржување капа Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 7 октомври 2020 година Стадио Артемио Франки, Фиренца, Италија 9  Молдавија 1–0 6–0 Пријателски
2 29 март 2022 година Стадион на градска општина Конија, Конија, Турција 23  Турција 1–1 3–2

Почести[уреди | уреди извор]

Бенфика [42] [43]

Рома

 • Конференциска лига на УЕФА Европа: 2021–22 [44]

Италија

Индивидуални

Ордени[уреди | уреди извор]

 • ITA OMRI 2001 Cav BAR.svg
  5-та класа / Витез: Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana: 2021 година [47]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Comunicato Ufficiale N. 88“ [Official Statement No. 88] (PDF) (италијански). Lega Serie A. 2 December 2016. стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-12-10. Посетено на 14 June 2021.
 2. „Bryan Cristante“. AS Roma. Архивирано од изворникот на 30 December 2021. Посетено на 25 January 2022.
 3. „Bryan Cristante, il golden boy che studia Montolivo“. Milan News (италијански). Посетено на 2022-06-21.
 4. „CanMNT: Benito Floro says success in upcoming friendlies important for "psychology and mentality" | MLSsoccer.com“. 2014-11-01. Архивирано од изворникот на 1 November 2014. Посетено на 2022-06-21.
 5. 5,0 5,1 „Bryan Cristante all'Atalanta“. 2017-02-02. Архивирано од изворникот на 2 February 2017. Посетено на 2022-06-21.
 6. 6,0 6,1 Pasini, Alessandro (2018-01-29). „La 3ª vita del giovane Bryan Cristante: "Prima fenomeno, poi brocco L'Atalanta mi ha detto chi sono". Corriere della Sera (италијански). Посетено на 2022-06-21.
 7. „La prima in Azzurro di Cristante "Che emozione, ma ora l'Albania". www.ecodibergamo.it (италијански). Посетено на 2022-06-21.
 8. 8,0 8,1 Simone Gambino (7 December 2011). „An introduction to Bryan Cristante - AC Milan's 16-year-old Champions League wonderkid“. goal.com. PERFORM. Посетено на 24 August 2012.
 9. Pietro Mazzara (4 December 2011). „DNA vincente e serietà: ecco chi è Bryan Cristante“. milannews.it (италијански). Посетено на 15 December 2011.
 10. „Campionato Giovanissimi Nazionali 2009/10“. acmilan.com (италијански). Associazione Calcio Milan. Архивирано од изворникот на 23 December 2012. Посетено на 24 August 2012.
 11. „Campionato Allievi Nazionali 2010/11“. acmilan.com (италијански). Associazione Calcio Milan. Архивирано од изворникот на 23 December 2012. Посетено на 24 August 2012.
 12. Ian Holyman (6 December 2011). „Plzeň secure late draw with Milan to end on a high“. uefa.com. Union of European Football Associations. Посетено на 7 December 2011.
 13. Gaetano De Stefano (7 December 2011). „Pato and Robinho not enough, AC Milan fluff the finish in Prague“. gazzetta.it. La Gazzetta dello Sport. Архивирано од изворникот на 8 June 2012. Посетено на 24 August 2012.
 14. Lu. Guaz. (7 December 2011). „Cristante, il suo nome nella storia“. ilgiorno.it (италијански). Il Giorno. Посетено на 24 August 2012.
 15. „Bryan Cristante: il gioellino della "Cantera" rossonera“. milanpassion.it (италијански). Milan Passion. Архивирано од изворникот на 2 July 2013. Посетено на 3 June 2013.
 16. „Chievo-Milan (0-0): il tabellino della gara“. Milan News.
 17. „SL Benfica sign Bryan Cristante“. SL Benfica.pt. 1 September 2014. Архивирано од изворникот на 13 September 2014. Посетено на 1 September 2014.
 18. „Comunicado“ [Announcement] (PDF). S.L. Benfica (португалски). CMVM. 28 November 2014. Посетено на 29 November 2014.
 19. „Cristante rendeu ao Milan mais do que Balotelli“ [Cristante gave Milan more than Balotelli] (португалски). O Jogo. 26 April 2015. Посетено на 28 April 2015.
 20. „V. Setúbal-Benfica, 0-5 (crónica)“. Maisfutebol.iol.pt (португалски). 12 September 2014. Архивирано од изворникот на 13 September 2014. Посетено на 12 September 2014.
 21. „Benfica - Arouca (Fase 3 - jornada 2 Taça da Liga 2014-2015) - Liga Portugal“. LPFP (португалски). 14 January 2015. Посетено на 16 January 2015.
 22. „Cristante: 'Pleased to be worth €30m'. Football Italia. London: Tiro Media. 17 April 2018. Посетено на 9 June 2018.
 23. „Cristante rende mais €4,5 milhões“. A Bola (португалски). 6 June 2018. Посетено на 9 June 2018.
 24. A.S. Roma (8 јуни 2018). "Bryan Cristante joins Roma". Соопштение за печат.
 25. „OFFICIAL: Roma sign Cristante“. Football Italia. London: Tiro Media. 8 June 2018. Посетено на 9 June 2018.
 26. „Official: Roma buy Cristante“. Football Italia. 28 February 2019.
 27. Squizzato, Daniel (22 May 2014). „CanMNT: Benito Floro says success in upcoming friendlies important for "psychology and mentality". MLS Soccer. Архивирано од изворникот на 2014-11-01. Посетено на 2022-12-09.
 28. 28,0 28,1 John Molinaro (6 October 2017). „Midfielder Bryan Cristante no longer eligible for Canada“. www.sportsnet.ca. Посетено на 6 October 2017.
 29. „Cristante convocato in Nazionale“ (италијански). www.atalanta.it. 2 October 2017. Архивирано од изворникот на 2 October 2017. Посетено на 3 October 2017.
 30. „Italy 1 Macedonia 1: Azzurri fail to clinch play-off spot with disappointing draw“. FourFourTwo. 6 October 2017. Архивирано од изворникот на 7 October 2017. Посетено на 6 October 2017.
 31. „Italy 6-0 Moldova: Caputo and El Sha shine for Azzurri“. Football Italia. 7 October 2020.
 32. „Mancini names uncapped striker Raspadori in final Italy Euro 2020 squad“. Reuters. 1 June 2021. Посетено на 5 June 2021.
 33. 33,0 33,1 McNulty, Phil (11 July 2021). „England lose shootout in Euro 2020 final“. BBC Sport (англиски). Посетено на 11 July 2021.
 34. „Cristante, il fu trequartista si è fatto leader della Roma. 'Ne vorrei cento così!': De Rossi aveva capito tutto“. Calciomercato.com (италијански). 16 April 2021. Посетено на 3 July 2021.
 35. „L'esplosione di Cristante“ (италијански). L'Ultimo Uomo. 6 November 2017. Посетено на 3 July 2021.
 36. „Preferiti: Bryan Cristante“ (италијански). L'Ultimo Uomo. 12 December 2014. Посетено на 3 July 2021.
 37. „Bryan Cristante all'Atalanta“ (Italian). Atalanta.it. 27 January 2017. Архивирано од изворникот на 2 February 2017. Посетено на 3 July 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 38. „Mayoral, Villar e Cristante: il terzetto di Fonseca che fa volare la Roma“. La Gazzetta dello Sport (италијански). 23 November 2020. Посетено на 3 July 2021.
 39. Предлошка:ForaDeJogo
 40. 40,0 40,1 Брајан Кристанте на soccerway
 41. Предлошка:Nft/code
 42. „Bryan Cristante“. thefinalball. Посетено на 26 January 2017.
 43. Cunha, Pedro Jorge (17 May 2015). „Benfica bicampeão: 28 com as faixas e dois à espera“ [Benfica back-to-back champion: 28 with the sashes and two await] (португалски). Maisfutebol. Посетено на 19 May 2015.
 44. Honeyman, Sam (25 May 2022). „Roma 1–0 Feyenoord: Zaniolo strike wins the first Europa Conference League final“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 25 May 2022.
 45. „Italy 2-1 Belgium: Azzurri secure third place at Nations League finals“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 October 2021. Архивирано од изворникот на 18 October 2021. Посетено на 11 October 2021.
 46. „Premio Golden Boy“ [Golden Boy Award] (италијански). viareggiocup. Посетено на 26 January 2017.
 47. „Mattarella ha conferito onorificenze motu proprio ai giocatori e allo staff della Nazionale vincitrice del campionato europeo“ (Italian). quirinale.it. 16 July 2021. Архивирано од изворникот на 2021-07-16. Посетено на 2022-12-09.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]