Тревизо (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраина Тревизо
Provincia di Treviso
Земја Италија
Регион Венето
Главен град Тревизо
Површина 2.477 км²
Население
(30/09/2010)
886.886
Густина 358
Општини 95
Рег. табл. TV
Пошт. бр. 31100, 31010-31023, 31025-31040, 31043-31059
Повик. бр. 0421, 0422, 0423, 0438
ISTAT 026
Претседател Леонардо Мураро
Местоположбата на покраината Treviso во рамките на Италија

Тревизо (итал. Provincia di Treviso) — покраина во регионот Венето, Италија. Главен град е Тревизо.

Покраината зафаќа површина од 2.477 км2, а населението брои 886.886 жители (2010). Во нејзин состав влегуваат 95 општини[1].

Општини[уреди | уреди извор]

Општина Население[2]
Тревизо 82.716
Конељано 35.689
Кастелфранко Венето 33.708
Монтебелуна 31.156
Виторио Венето 29.029
Мољано Венето 28.134
Паезе 21.920
Одерцо 20.236
Вилорба 18.041
Преганциол 16.999
Веделаго 16.641
Ронкаде 14.129
Сан Бјаџо ди Калалта 13.157
Пјеве ди Солиго 12.161
Казале сул Силе 12.713
Понцано Венето 12.274
Сузегана 12.028
Риезе Пио X 11.656
Карбонера 11.171
Казиер 11.089
Валдобјадене 10.844
Мота ди Ливенца 10.721
Тревињано 10.587
Спрезијано 10.267

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Податоци за покраината Тревизо Архивирано на 7 август 2007 г. - ISTAT (италијански)
  2. податок од 30 сепетември 2010

Надворешни врски[уреди | уреди извор]