Виченца (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраина Виченца
Земја Италија
Регион Венето
Главен град Виченца
Површина 2.722 км²
Население
(2006)
840,000
Густина 259
Општини 121
Рег. табл. VI
Пошт. бр. 36010-36016, 36020-36025, 36027, 36028, 36030-36036, 36040, 36042, 36043, 36045-36047, 36050-36057, 36060-36066, 36070-36073, 36075-36078, 36100
Повик. бр. 0424, 0444, 0445
ISTAT 024
Претседател Атилио Шнек
Местоположбата на покраината Виченца во рамките на Италија

Виченца (итал. Provincia di Vicenza) — покраина во регионот Венето во северна Италија. Главен град е Виченца.

Покраината зафаќа површина од 2.723 км2, со вкупно население од 840,000 жители (2006). Во неа има 199 комуни (општини) [1] . Претседател е Атилио Шнек (Дом на слободите) од 2007[2].

Во привинцијата е родена највлијателната жена во Индија и сопруга на поранешниот премиер Раџив Ганди.

Поважни градови во покраината се Басано дел Грапа, Скио, Тиене, Маростика, Лониго, Арцињано, Валдагано[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Italian institute of statistics, Istat, see this link Архивирано на 7 август 2007 г.
  2. La provincia di Vicenza
  3. Provincia di Vicenza

Надворешни врски[уреди | уреди извор]