Мољано Венето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мољано Венето
општина
Mogliano Veneto
Црквата „Св. Елена“ во Мољано Венето
Црквата „Св. Елена“ во Мољано Венето
ЗемјаИталија
РегионВенето
ПокраинаТревизо (TV)
ПоделоциБонизиоло, Кампокроче, Мароко, Маѕоко, Церман
Управа
 • ГрадоначалникЏовани Ацолини
Површина
 • Вкупна46,15 км2 (1,782 ми2)
Надм. вис.&100000000000000080000008 м
Население (30 ноември 2008)
 • Вкупно28.082
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.31021
Повик. бр.041
Светец-заштитникБогородица Успенска
Слава15 август
Мреж. местоМатична страница

Мољано Венето (итал. Mogliano Veneto) е град и општина во покраината Тревизо (регион Венето) во северна Италија, на половина пат помеѓу Местре (Венеција) и Тревизо.

Култура[уреди | уреди извор]

Градот е познат по средновековниот фестивал кој се организира во спетември секоја година. Од 1 до 10 декември на плоштадот Пјаца Пио X се приредува божиќен пазар со тезги на малостопанственици од разни краишта.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Низ градот минува мошне прометниот автопат наречен „Тераљо“, кој е впрочем историски пат кој го поврзувца Тревизо со Местре/Венеција. Низ Мољано Венето минува и железничката линија Удине-Венеција и затоа градот претставува престојувалиште на оние што работат во околните индустриски подрачја.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Мољано Венето е родно место на познатиот уметник Џовани Батиста Пиранези (1720-1778).

Збратиемни градови[уреди | уреди извор]