Робињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Робињо
Лични податоци
Полно име Робсон де Соуза
Роден на 25 јануари 1984.(1984-01-25)(39 г.)
Роден во Сао Висенте, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001720000001,72 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Истанбул Башакшехир Истанбул Башакшехир
Број 70
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2005 Сантос Сантос 111 (46)
2005–2008 Реал Мадрид Реал Мадрид 101 (25)
2008–2010 Манчестер Сити Манчестер Сити 41 (14)
2010Сантос Сантос 2 (0)
2010–2015 Милан Милан 108 (25)
2014–2015Сантос Сантос 20 (6)
2015 Гвангжу Евергранде Гван. Евергранде 10 (3)
2016–2017 Атлетико Минеиро Атлетико Минеиро 60 (19)
2018 Сиваспор Сиваспор 30 (12)
2019- Истанбул Башакшехир Истанбул Башакшехир 8 (2)
Репрезентација
2004 Бразил Бразил 23 8 (3)
2003–2017 Бразил Бразил 100 (28[1])
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Робсон де Соуза (португалски: Robson de Souza), роден на 25 јануари 1984 во Сао Висенте) познат како Робињобразилски фудбалер, напаѓач на Истанбул Башакшехир и поранешен репрезентативец на Бразил.

Својата кариера ја започнал во 2002 година во екипата на Сантос од Бразил, кога имал 17 години. Во 2005 година потпишал за Реал Мадрид, за сума од € 24 милиона. Во тимот на Реал одиграл 101 натпревари и постигнал 25 голови. Во 2008 година потпишал за Манчестер Сити за сума од € 42,5 млн. евро и плата од £ 160.000 неделно. Во Манчестер останал до 2010 година, кога преминал во редовите на Милан. После Милан играл уште и за Сантос (на заем од Милан една сезона), за Гвангжу Евергранде од Кина, за Атлеико Минеиро во неговиот роден Бразил, како и за турските клубови Сиваспор и Истанбул Башакшехир, каде настапува и денес.

За бразилската репрезентација има одиграно точно 100 натпревари и постигнал 28 голови. Својот последен натпревар за кариоките го одиграл на 25 јануари 2017 против Колумбија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Brazil – Record International Players“. Rsssf.com. Посетено на 3 May 2010.