Џанлујџи Донарума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џанлуиџи Донарума
Gianluigi Donnarumma (31895135436).jpg
Донарума со Милан пред италијанскиот Суперкуп
Лични податоци
Полно име Џанлуиџи Донарума
Роден на 25 февруари 1999 (1999-02-25) (22 г.)
Роден во Касталамаре ди Стабија, Италија
Висина 1.96 м (6 ст 5 ин)[1]
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 99
Младинска кариера
2003–2013 Клуб Наполи
2013–2015 Милан Примаверa
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015– Милан Милан 178 (0)
Репрезентација
2014 Италија 15 4 (0)
2014–2015 Италија 17 10 (0)
2016– Италија 21 7 (0)
2016– Италија 18 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 1 август 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 7 септерври 2020

Џанлуиџи "Џигио" Донарума[2](роден на 25 февруари 1999 во Касталамаре ди Стабија , Италија) — италијански професионален фудбалер кој игра на позицијата голман за фудбалскиот клуб од Серија А Милан, како и за Италијанската репрезентација.

Тој ја започнал својата кариера со Милан во 2015 година, станувајќи втор најмлад голман што дебитирал во Серија А, на возраст од 16 години и 242 дена; Тој веднаш настапил во стартната линија, заработувајќи репутација како еден од најдобрите млади голмани во светот. Исто така, тој го соборил рекордот како најмладиот играч на Италија под 21 година што некогаш играл, на возраст од 17 години и 28 дена во март 2016 година. Шест месеци подоцна, го направил своето прво репрезентативно деби, за сениорскиот тим на Италија, со што станал најмладиот голман кој некогаш настапил за Италија, на возраст од 17 години и 189 дена.

Џанлуиџи е помал брат на голманот Антонио Донарума.[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gianluigi Donnarumma“.
  2. 'Donnarumma? Raiola is waiting…'. Football Italia. 14 December 2016. Посетено на 8 January 2017.
  3. Pietro Mazzara (1 July 2013). „Esclusiva MN - Colpo Milan: ha firmato Gianluigi Donnarumma“. milannews.it (италијански). Посетено на 31 July 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]