Прејди на содржината

Стадион Артемио Франки

Координати: 43°46′50.96″N 11°16′56.13″E / 43.7808222° СГШ; 11.2822583° ИГД / 43.7808222; 11.2822583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион „Артемио Франки“
Stadio Comunale Artemio Franchi
Целосно име Стадион „Артемио Франки“
Место Фиренца, Италија
Координати 43°46′50.96″N 11°16′56.13″E / 43.7808222° СГШ; 11.2822583° ИГД / 43.7808222; 11.2822583
Отворен 13 септември 1931[1]
Реновиран 1990
Сопственик Град Фиренца
Подлога трева
Архитект Пјер Лујџи Нерви
Игра ФК Фјорентина
Гледачи 43,147[2]

Стадион Артемио Франкифудбалски стадион кој се наоѓа во Фиренца, Италија. На овој стадион своите домашни натпревари ги игра ФК Фјорентина.

Историја[уреди | уреди извор]

Стадион е изграден 1931 година и има сместивост од 47.290 места, и претставува едан од најрелевантните примери на архитектура во XX век во градот Фиренца. Архитектот е Пјер Лујџи Нерви, познат по Нерви Хол во Ватикан.

Стадионот е во потполност изграден од армиран бетон со кула од 70 метри, кој има јарбол за знаме. Кулата се вика „Кула маратон“, а околу кулата, спиралните скали водат од приземјето до горните трибини. Некој од натпреварите од фудбалски натпревари на Олимписки игри 1960, одиграни се на овој стадион.

Реновирањето на стадионот било направено поради Светското првенство во фудбал во 1990 година. Првобитниот назив на стадионот бил „Комунале“, но во 1991 година бил преименуван во чест на Артемио Франки, поранешниот претседател на ФИГЦ. Официјалната рекордна посетеност е 58.271 гледачи, а датира од 25 ноември 1984, кога бил одигран натпреварот во Серија А помеѓу Фјорентина и Интер.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. http://www.worldofstadiums.com/europe/italy/stadio-comunale-artemio-franchi/
  2. http://it.violachannel.tv/vc13-stadio-franchi.html