Хенрих Мхитарјан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хенрих Мхитарјан
Мхитарјан со Ерменија во 2014
Лични податоци
Полно име Хенрих Мхитарјан[1]
Роден на 21 јануари 1989(1989-01-21)(35 г.)
Роден во Ереван, Ерменски ССР, Советски Сојуз
Држава Ерменија Ерменија
Висина &100000000000001780000001,78 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома Рома
Број 77
Младинска кариера
1995–2006 Пјуник Пјуник
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2009 Пјуник Пјуник 70 (30)
2009–2010 Металург Донецк Металург Донецк 37 (12)
2010–2013 Шахтар Донецк Шахтар Донецк 72 (38)
2013–2016 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 90 (23)
2016–2018 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 39 (5)
2018- Арсенал Арсенал 39 (8)
2019-Рома Рома 2 (1)
Репрезентација
2006–2007 Ерменија Ерменија 17 5 (1)
2007–2008 Ерменија Ерменија 19 6 (1)
2008–2010 Ерменија Ерменија 21 13 (9)
2007– Ерменија Ерменија 86 (29)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 9 април 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 26 март 2017

Хенрих Мхитарјан (ерменски: Հենրիխ Մխիթարյան) — ерменски фудбалер, играч од средниот ред на Рома, на заем од Арсенал, и на ерменската репрезентација. Мхитарјан моментално е капитен на Ерменија и нејзин најдобар стрелец во историјата на репрезентацијата, со постигнати 29 гола.

Претходно тој настапувал за Пјуник, Металург Донецк, Шахтар Донецк, и Борусија Дортмунд и Манчестер Јунајтед.[3] Во јануари 2018, потпишал за Арсенал, а во летото 2019 бил позајмен на Рома.

Мхитарјан бил избран за ерменски фудбалер на годината седум пати (2009–2016, освен 2010). Во 2012 бил избран за најдобар фудбалер на Шахтјор Донецк од страна на навивачите, и бил прогласен за најдобар играч на годината во украинското првенство. Во 2012 Мхитарјан бил прогласен за еден од 100-те најдобри фудбалери според УЕФА во сезоната 2012–2013.[4] Мхитарјан бил изгласан за фудбалер на годината за Балтикот и комонвелтот во 2012, првпат ерменски фудбалер да ја добие оваа награда за најдобар играч од пост-советските земји.[5] Наградата повторно ја добил во 2013.[6]

Тој го добил прекарот Хено од фудбалските навивачи во Ерменија,[7][8] а навивачите на Борусија Дортмунд го викале Мики.[9]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 22 септември 2019.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2006 Ерменија Пјуник ПЛ 12 1 - - - - - - - - - 12 1
2007 ПЛ 24 12 КЕ 4 0 ЛШ 4[10] 0 - - - 32 12
2008 ПЛ 24 6 КЕ 6 3 ЛШ 2[11] 0 - - - 32 9
2009 ПЛ 10 11 КЕ 3 2 - - - - - - 13 13
Вкупно Пјуник 70 30 13 5 6 0 - - 89 35
2009-2010 Украина Металург Донецк ПЛ 29 9 КУ 2 1 ЛЕ 6[10] 4[10] - - - 37 14
јул.-авг. 2010 ПЛ 8 3 - - - - - - - - - 8 3
Вкупно Металург Донецк 37 12 2 1 6 4 - - 45 17
авг. 2010-2011 Украина Шахтар Донецк ПЛ 17 3 КУ 3 1 ЛШ 7 0 - - - 27 4
2011-2012 ПЛ 26 10 КУ 4 1 ЛШ 6 0 СУ 1 0 37 11
2012-2013 ПЛ 29 25 КУ 4 2 ЛШ 8 2 СУ 1 0 42 29
Вкупно Шахтар Донецк 72 38 11 4 21 2 2 0 106 44
2013-2014 Германија Борусија Дортмунд БЛ 31 9 КГ 5 2 ЛШ 10 2 СГ 0 0 46 13
2014-2015 БЛ 28 3 КГ 6 1 ЛШ 7 0 СГ 1 1 42 5
2015-2016 БЛ 31 11 КГ 6 5 ЛЕ 15[12] 7[13] - - - 52 23
Вкупно Борусија Дортмунд 90 23 17 8 32 9 1 1 140 41
2016-2017 Англија Манчестер Јунајтед ПЛ 24 4 ФА+ЛК 3+2 1+0 ЛЕ 11 6 КШ 1 0 41 11
2017-јан. 2018 ПЛ 15 1 ФА+ЛК 1+1 0 ЛШ 4 1 СУ 1 0 22 2
Вкупно Манчестер Јунајтед 39 5 7 1 15 7 2 0 63 13
јан.-јун. 2018 Англија Арсенал ПЛ 26 3 ФА+ЛК 1-0 0 ЛЕ 6 1 КШ 0 0 17 3
2018-2019 ПЛ 25 6 ФА+ЛК 0+3 0 ЛЕ 11 0 - - - 39 6
авг.-сеп. 2019 ПЛ 3 0 ФАКуп+ЛК 0+0 0 ЛЕ 0 0 - - - 3 0
Вкупно Арсенал 39 8 3 0 17 1 0 0 59 9
сеп. 2019-2020 Италија Рома А 2 1 КИ 0 0 ЛЕ 0 0 - - - 2 1
Вкупно во кариерата 349 117 53 19 97 23 5 1 504 160

Репрезентативна[уреди | уреди извор]

Обновено на 26 март 2017[14]
Ерменија
Година Настапи Голови
2007 2 0
2008 5 0
2009 7 1
2010 5 3
2011 8 4
2012 8 2
2013 8 2
2014 7 4
2015 6 0
2016 5 3
2017 1 1
2018 10 1
2019 6 3
Вкупно 86 29

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Ерменија Пјуник[15][уреди | уреди извор]

2006, 2007, 2008, 2009
2009
2007, 2008

Украина Шахтјор Донецк[15][уреди | уреди извор]

2010–2011, 2011–2012, 2012–2013
2010–2011, 2011–2012, 2012–2013
2012

Германија Борусија Дортмунд[15][уреди | уреди извор]

2014

Англија Манчестер Јунајтед[16][уреди | уреди извор]

2016
2016-2017

Поединечни[уреди | уреди извор]

Почести[уреди | уреди извор]

Орден за заслуги на Ерменија
«Првокласен медал за услуги на татковината.»
Ереван, 2017

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Squads for 2016/17 Premier League confirmed“. Premier League. 1 September 2016. Посетено на 11 September 2016.
 2. „Henrikh Mkhitaryan“. ffa.am. Football Federation of Armenia. Посетено на 29 May 2016.
 3. „Mkhitaryan earning a place among the elite“. FIFA. 29 September 2012. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 17 February 2013.
 4. „Mkhitaryan among UEFA Top 100“. shakhtar.com. 13 September 2012. Архивирано од изворникот на 2013-06-29. Посетено на 19 July 2013.
 5. „Henrikh Mkhitaryan – CIS player of the year“. FFA.am. 10 January 2013. Посетено на 3 March 2013.
 6. „Мхитарян стал лучшим футболистом 2013 года в странах СНГ и Балтии“ (руски). sports.ru. 5 March 2014. Посетено на 5 March 2014.
 7. Biastoch, Fabian (27 June 2013). „Borussia Dortmunds Wunschspieler Henrikh "Heno" Mkhitaryan – ein armenischer Diamant“ (германски). Goal.com. Посетено на 8 July 2013.
 8. Prindiville, Mike (16 June 2013). „Liverpool looking to lock down Shakhtar's Henrikh Mkhitaryan“. NBC Sports. Посетено на 8 July 2013.
 9. „Dortmund-Neuzugang Mücke heißt jetzt Micki“ (германски). Bild.de. 15 July 2013. Посетено на 15 July 2013.
 10. 10,0 10,1 10,2 Во квалификациските кола.
 11. Во квалификациските кола
 12. 4 настапи во квалификациските кола.
 13. 5 гола во квалификациските кола.
 14. „Henrikh Mkhitaryan“. European Football. Посетено на 26 April 2015.
 15. 15,0 15,1 15,2 „H. Mkhitaryan“. Soccerway. Посетено на 26 April 2015.
 16. „Henrikh Mkhitaryan“. Manchester United. Посетено на 13 March 2017.
 17. Հենրիխ Մխիթարյանը՝ Հայաստանի 2011թ. լավագույն ֆուտբոլիստ. Tert.am (ерменски). 15 December 2011. Архивирано од изворникот на 2013-12-26. Посетено на 9 August 2012.
 18. „Shakhtar's Mkhitaryan collects Armenia award again“. UEFA.com. Посетено на 7 March 2013.
 19. „Soccer: Mkhitaryan best player, Minasyan best coach in 2013“. ArmeniaNow. 25 December 2013. Архивирано од изворникот на 2020-08-15. Посетено на 26 December 2013.
 20. „Mkhitaryan named Armenian Footballer of the Year“. Bundesliga. Архивирано од изворникот на 30 декември 2014. Посетено на 30 декември 2014.
 21. „Players Who Took Part In The Matches(Premier League Championship. Season 2012/2013)(Top scorer section)“. Ukrainian Premier League (украински). 19 July 2012. Архивирано од изворникот на 2012-11-13. Посетено на 2 December 2012.
 22. „Мхитарян назван лучшим футболистом украинской Премьер-лиги“. nbnews.com.ua (руски). 28 December 2012. Архивирано од изворникот на 2016-08-10. Посетено на 15 June 2016.
 23. „April Player of the Month: Henrikh Mkhitaryan“. Bundesliga. Deutsche Fußball Liga. 3 May 2016. Посетено на 15 June 2016.
 24. „Scorer“ (германски). Deutsche Fußball Liga. Архивирано од изворникот на 2017-06-06. Посетено на 15 June 2016.
 25. „Team of the Season 1516 Results“. Bundesliga. Архивирано од изворникот на 2016-07-15. Посетено на 15 June 2016.
 26. Prenderville, Liam (13 January 2017). „Henrikh Mkhitaryan wins Premier League goal of the month for stunning scorpion kick against Sunderland“. Daily Mirror. Посетено на 13 January 2017.
 27. „League Cup 2016/2017 » Assists“. WorldFootball. Посетено на 22 October 2017.
 28. „Manchester United Goal of the Season revealed: Red Devils' star wins award“. express.co.uk. 18 May 2017. Посетено на 18 May 2017.
 29. „UEFA Europa League Squad of the Season“. UEFA. 25 May 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]