Жуан Жезус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жуан Жезус
Juan Jesus Inter.jpg
Хуан Жезус со тимот на Интер во 2014 година
Лични податоци
Полно име Жуан Гилхерме Нанус Жезус
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома Рома
Број 5
Младинска кариера
2006–2009 Интернасионал Интернасионал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 Интернасионал Интернасионал 25 (0)
2012–2016 Интер Интер 110 (1)
2016– Рома Рома 48 (1)
Репрезентација
2009–2011 Бразил Бразил 20 17 (0)
2012 Бразил Бразил 23 6 (0)
2012–2013 Бразил Бразил 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 11 November 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 11 February 2013

Жуан Гилхерме Нанус Жезус ( португалски изговор:  huˈɐ̃ ʒɛˈzus ; роден на 10 јуни 1991 година), обично познат како Жуан Жезус или едноставно Жуан — бразилски професионален фудбалер кој игра како одбранбен играч за фудбалскот клуб Рома.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]