Александар Коларов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Коларов
Коларов на Светското првенство во фудбал 2018
Лични податоци
Полно име Александар Коларов[1]
Роден на 10 ноември 1985(1985-11-10)(38 г.)
Роден во Белград, СФР Југославија
Висина &100000000000001870000001,87 м[2]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома
Број 11
Младинска кариера
1999–2004 ФК Црвена Ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2006 Чукарички 44 (2)
2006–2007 ОФК Белград 38 (5)
2007–2010 Лацио 82 (6)
2010–2017 Манчестер Сити 165 (11)
2017– Рома 65 (10)
Репрезентација
2006–2007 Србија 21 11 (1)
2008– Србија 82 (11)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 May 2019
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 7 May 2019

Александар Коларов (р. 10 ноември 1985) — српски професионален фудбалер, кој настапува за калчолигашот Рома и за репрезентацијата на Србија како лев бек, но Коларов исто така знаел и да одигра на централната дефанзивна позиција.Тој од време на време е заменик капитен на Србија, веднаш после Бранислав Ивановиќ. Тој бил именуван за најдобар фудбалер на Србија во 2011-2012 година.[3][4]

Коларов ја започнал својата кариера во Црвена Ѕвезда Белград, но во 2004 година не се пробил во првиот тим, па затоа и се преселил во Чукарички. Две години подоцна, тој се приклучил на белградскиот ОФК Белград пред да се пресели во Серија А со трансферот во Лацио , каде што го освоил Купот на Италија и Суперкупот на Италија во 2009 година. Во 2010 година тој се преселил во Манчестер Сити, со кој освоил две Премиер Лига титули, ФА Куп и Лига Куп.

Коларов го направил своето највисоко меѓународно деби за Србија во 2008 година и оттогаш настапил над 60 пати. Коларов бил член на српската репрезентација на Летните олимписки игри 2008 - на машкиот турнир во фудбал и 2010 ФИФА Светско Првенство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“. Premier League. 16 August 2013. Архивирано од изворникот на 21 August 2013. Посетено на 11 December 2016.
  2. „Player Profile: Aleksandar Kolarov“. Premier League. Архивирано од изворникот на 25 September 2013. Посетено на 31 July 2012.
  3. Pisa, Nick (26 јули 2010). „Manchester City new boy Aleksandar Kolarov has an amazing shot on him – even referees should beware!“. Daily Mail. UK: Mail Online. Архивирано од изворникот на 27 July 2010. Посетено на 22 November 2010.
  4. Steve Anglesey (16 јули 2010). „Video: Meet Manchester City's new signing Aleksandar Kolarov – Nine great goals and one great shot into the ref's kisser“. Daily Mirror. UK. Архивирано од изворникот на 19 July 2010. Посетено на 22 November 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]