УЕФА Лига на шампиони 2014/15

Од Википедија — слободната енциклопедија
2014/15 УЕФА Лига на шампиони
Финалето ќе се одигра на Олимпискиот стадион во Берлин.
Податоци за купот
Датуми1 јули – 27 август 2014 (квалификации)
16 септември 2014 – 6 јуни 2015 (натпреварувачка фаза)
Екипи32 (групна фаза)
77 (вкупно) (from 53 associations)
Финале
ШампиониШпанија Барселона
(5. титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови361 (2.89 по натпревар)
Посетеност5.136.695 (41.094 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Аргентина Лионел Меси
Бразил Нејмар
Португалија Кристиано Роналдо
(10 голови)
2013/14
2015/16

УЕФА Лига на шампиони 2014/1 — 60-та сезона на најдоброто европско натпреварување во фудбал организиран од УЕФА, и 23-ра сезона откако е преименувана од Куп на Европските шампиони во УЕФА Лига на шампиони.

Натпреварувањето започнало со одржувањето на првото квалификациско коло на 1 јули 2014 година, а финалето ќе се одигра на 6 јуни 2015 година на Олимпискиот стадион во Берлин, Германија.[1] Титулата ја брани Реал Мадрид, кој во финалето во 2014 година ја победил екипата на Атлетико Мадрид со резултат 4:1 по продолжетоци.

Ова ќе биде првата сезона во која клубовите мораат да го почитуваат финансикиот ферплеј на УЕФА со цел да учествуваатх во натпреварувањето.[2] Освен тоа, оваа сезона на УЕФА Лигата на шампионите била првата сезона во која што се натпреварувал клуб од Гибралтар, по прифаќањето на фудбалскиот сојуз на Гибралтар како 54 член на УЕФА на конгресот одржан во мај 2013 година.[3] Екипата која што го претставувала Гибралтар е Линколн Ред Импс, првак на Гибралтар во сезоната 2013/14.[4]

Број на екипи[уреди | уреди извор]

На ова натпреварување учествувале 77 клубови од 53 сојузи со исклучок на Лихтенштајн, којшто нема државно првенство. Бројот на екипите од секој сојуз на се одредува според коефициентот на УЕФА Лигата.[5]

 • сојузите рангирани од 1 до 3 место ќе ги претставуваат 4 клубови.
 • сојузите рангирани од 4 до 6 место ќе ги претставуваат 3 клубови.
 • сојузите рангирани од 7 до 15 место ќе ги претставуваат 2 клубови.
 • сојузите рангирани од 16 до 54 место ќе бидат претставувани од 1 клуб (со исклучок на Лихтенштајн).

Рангирање на сојузи[уреди | уреди извор]

За УЕФА Лигата на шампионите 2014/15 националните сојузи биле распоредени според нивниот УЕФА коефициент од 2013 година, кој ги зема предвид нивните резултати во европските натпреварувања во периодот од сезоната 2008/09 до 2012/13.[6][7]

Поз. сојуз Коеф. Бр. ФК
1 Шпанија Шпанија 88.025 4
2 Англија Англија 82.963
3 Германија Германија 79.614
4 Италија Италија 64.147 3
5 Португалија Португалија 59.168
6 Франција Франција 59.000
7 Украина Украина 49.758 2
8 Русија Русија 46.332
9 Холандија Холандија 44.729
10 Турција Турција 34.500
11 Белгија Белгија 34.400
12 Грција Грција 34.000
13 Швајцарија Швајцарија 28.925
14 Кипар Кипар 26.833
15 Данска Данска 25.700
16 Австрија Австрија 25.375 1
17 Чешка Чешка 23.725
18 Романија Романија 23.024
Поз. сојуз Коеф. Бр. ФК
19 Израел Израел 22.875 1
20 Белорусија Белорусија 20.875
21 Полска Полска 20.750
22 Хрватска Хрватска 19.583
23 Шведска Шведска 15.625
24 Шкотска Шкотска 15.191
25 Србија Србија 14.625
26 Словачка Словачка 14.208
27 Норвешка Норвешка 14.175
28 Бугарија Бугарија 12.250
29 Унгарија Унгарија 11.750
30 Словенија Словенија 9.708
31 Грузија Грузија 9.166
32 Азербејџан Азербејџан 8.541
33 Финска Финска 8.508
34 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 7.833
35 Молдавија Молдавија 7.666
36 Ирска Ирска 7.375
Поз. сојуз Коеф. Бр. ФК
37 Литванија Литванија 6.500 1
38 Казахстан Казахстан 5.958
39 Латвија Латвија 5.791
40 Исланд Исланд 5.416
41 Црна Гора Црна Гора 5.250
42 Македонија Македонија 5.250
43 Албанија Албанија 4.166
44 Малта Малта 3.958
45 Лихтенштајн Лихтенштајн 3.500 0
46 Луксембург Луксембург 3.375 1
47 Северна Ирска Северна Ирска 3.083
48 Велс Велс 2.583
49 Естонија Естонија 2.208
50 Ерменија Ерменија 1.750
51 Фарски Острови Фарски Острови 1.583
52 Сан Марино Сан Марино 0.666
53 Андора Андора 0.500
54 Гибралтар Гибралтар 0.000

Распоред на екипи[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло (4 екипи)
4 лигашки шампиони од сојузите рангирани од 50-то до 54-то место
Второ квалификациско коло (34 екипи)
2 победници од првото квалификациско коло
32 лигашки шампиони од сојузите рангирани од 17-то до 49-то место (без Лихтенштајн)
Трето квалификациско коло (20 екипи)
17 победници од второто квалификациско коло
3 лигашки прваци од сојузите рангирани од 14-то до 16-то место
Трето квалификациско коло за останатите екипи (10 екипи)
9 второпласирани екипи од сојузите рангирани од 7-мо до 15-то место
1 третопласирана екипа од сојузот рангирана на 6-то место
Плеј оф коло за прваци (10 екипи)
10 победници од третото квалификациско коло (прваци)
Плеј-оф за останати екипи (10 екипа)
5 победници од третото квалификациско коло (останати клубови)
2 третопласирани екипи од сојузите рангирани од 4-то до 5-то место
3 четвртопласирани екипи од сојузите рангирани од 1–во до 3-то место
Натпреварување по групи (32 екипи)
13 прваци од сојузите рангирани од 1–во до 13-то место
6 второпласирани екипи од сојузите рангирани од 1–во до 6-то место
3 третопласирани екипи од сојузите рангирани од 1-во до 3-то место
5 победници од плеј-офот за прваци
5 победника из плеј-офот за останати екипи
Елиминациски дел (16 екипи)
8 победници од натпреварувањето по групи
8 второпласирани од натпреварувањето по групи

Екипи[уреди | уреди извор]

Позициите заземени на крајот на натпреварувачката 2014/15 сезона се прикажани во загради (БТ: Бранител на титула).[8]

Натпреварување по групи
Шпанија Реал Мадрид (1/3) Германија Баерн Минхен (1) Португалија Спортинг (2) Турција Галатасарај (2)
Шпанија Атлетико Мадрид (1) Германија Борусија Дортмунд (2) Франција Пари Сен Жермен (1) Белгија Андерлехт (1)
Шпанија Барселона (2) Германија Шалке 04 (3) Франција Монко (2) Грција Олимпијакос (1)
Англија Манчестер сити (1) Италија Јувентус (1) Украина Шахтар Донецк (1) Швајцарија Базел (1)
Англија Ливерпул (2) Италија Рома (1) Русија ЦСКА Москва (1)
Англија Челси (3) Португалија Бенфика (1) Холандија Ајакс (1)
Плеј-оф коло
Прваци Останати
Шпанија Атлетик Билбао (4) Германија Баер Леверкузен (4) Португалија Порто (3)
Англија Арсенал (4) Италија Наполи (3)
Трето квалификациско коло
Прваци Останати
Кипар АПОЕЛ (1) Франција Лил (3) Турција Бешикташ (3)Напомена ТУР Кипар АЕЛ Лимасол (2)
Данска Алборг (1) Украина Днипро (2) Белгија Стандард (2) Данска Копенхаген (2)
Австрија Ред бул Салцбург (1) Русија Зенит Санкт Петербург (2) Грција Панатинајкос (2)
Холандија Фејнорд (2) Швајцарија Грасхопер (2)
Второ квалификациско коло
Чешка Спарта Прага (1) Србија Партизан (2)Напомена СРБ Финска Хелсинки (1) Црна Гора Сутјеска Никшиќ (1)
Романија Стеауа Букурешт (1) Словачка Слован Братислава (1) Босна и Херцеговина Зрињски (1) Македонија Работнички (1)
Израел Макаби Тел Авив (1) Норвешка Стромгодсет (1) Молдавија Шериф Тираспол (1) Албанија Скендербег Корча (1)
Белорусија БАТЕ Борисов (1) Бугарија Лудогорец Разград (1) Ирска Сент Патрик атлетик (1) Малта Валета (1)
Полска Легија Варшава (1) Унгарија Дебрецин (1) Литванија Жалгирис (1) Луксембург 91 Дуделанж (1)
Хрватска Динамо Загреб (1) Словенија Марибор (1) Казахстан Актобе (1) Северна Ирска Клифтонвил (1)
Шведска Малме (1) Грузија Динамо Тбилиси (1) Латвија Вентспилс (1) Велс Њу Сејнтс (1)
Шкотска Селтик (1) Азербејџан Карабах (1) Исланд Рејкјавик (1)
Прво квалификациско коло
Естонија Левадија Талин (1) Фарски Острови ХБ Торсхавн (1) Андора Санта Кулома (1)
Ерменија Банантс (1) Сан Марино Ла Фиорита (1) Гибралтар Линколн Ред импс (1)
Напомени
 • Србија (СРБ):Црвена ѕвезда, првак на Србија од сезоната 2013/14, се квалификувала за вториот круг на квалификации во Лигата на шампионите, но настапот им бил забранет од страна на УЕФА поради кршење на прописите за лиценцирање на играчите како и финансискиот фер-плеј.[9] Како резултат на тоа, Партизан како второпласиран клуб во лигата ја заменил Црвена Ѕвезда.
 • Турција (ТУР):Фенербахче, првак на Турција од сезоната 2013/14, требал да настапи во групната фаза на Лигата на шампионите, но УЕФА го забранила тоа поради спортскиот корупциски скандал во Турција во 2011 година.[10][11] Наместо тоа, Галатасарај се пласирал директно во Лигата на шампионите, а Бешикташ го започнал своето учество од третото квалификациско коло.

Календар на натпреварувањата[уреди | уреди извор]

Ниво Коло Ждрепка Прв натпревар Втор натпревар
Квалификации Прво коло од квалификациите 23 јуни 2013 1/2 јули 2014 8/9 јули 2014
Второ коло од квалификациите 15/16 јули 2014 22/23 јули 2014
Трето коло од квалификациите 18 јули 2014 29/30 јули 2014 5/6 август 2014
Нокаут фаза 8 август 2014 19/20 август 2014 26/27 август 2014
Натпреварување по групи 1. коло 28 август 2014 16/17 септември 2014
2. коло 30 септември/1 октомври 2014
3. коло 21/22 октомври 2014
4. коло 4/5 ноември 2014
5 коло 25/26 ноември 2014
6 коло 9/10 декември 2014
Завршен дел Осминафинале 15 декември 2014 17/18 и 24/25 февруари 2015 10/11 и 17/18 март 2015
Четвртфинале 20 март 2015 14/15 април 2015 21/22 април 2015
Полуфинале 24 април 2015 5/6 мај 2015 12/13 април 2015
Финале 6 јуни 2015 на Олимпискиот стадион во Берлин.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Ждрепката за првото квалификациско коло била одржана на 23 јуни 2014 година во Нион, Швајцарсија. Првите натпревари биле одиграни на 1 и 2 јули, а реванш натпреварите на 8 и 9 јули 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Санта Кулома Андора 3:3[12] Ерменија Банантс 1:0 2:3
Линколн Ред Импс Гибралтар 3:6 Фарски Острови ХБ Торсхавн 1:1 2:5
Ла Фјорита Сан Марино 0:8 Естонија ФК Левадија Талин 0:1 0:7

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Ждрепката за првото квалификациско коло била одржана на 23 јуни 2014 година во Нион, Швајцарсија. Првите натпревари биле одиграни на 15 и 16 јули, а реванш натпреварите на 22 и 23 јули 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Бате Борисов Белорусија 1:1[12] Албанија Скендербег 0:0 1:1
Санта Кулома Андора 0:31 Израел Макаби Тел Авив 0:1 0:2
Динамо Тбилиси Грузија 0:4 Казахстан Актобе 0:1 0:3
Зрињски Босна и Херцеговина 0:2 Словенија Марибор 0:0 0:2
Шериф Тираспол Молдавија 5:0 Црна Гора Сутјеска 2:0 3:0
Спарта Прага Чешка 8:1 Естонија ФК Левадија Талин 7:0 1:1
Малме Шведска 1:0 Латвија Вентспилс 0:0 1:0
Слован Братислава Словачка 3:0 Велс Њу Сејнтс 1:0 2:0
Рејкјавик Исланд 0:51 Шкотска Селтик 0:1 0:4
Клифтонвил Северна Ирска 0:2 Унгарија Дебрецин 0:0 0:2
Партизан Србија 6:1 Фарски Острови ХБ Торсхавн 3:0 3:1
Легија Варшава Полска 6:1 Ирска Сент Патрикс Атлетик 1:1 5:0
Работнички Македонија 1:2 Финска Хелсинки 0:0 1:2
Динамо Загреб Хрватска 4:0 Литванија Жалгирис 2:0 2:0
Лудогорец Разград Бугарија 5:1 Луксембург Ф91 Диделанж 4:0 1:1
Валта Малта 0:5 Азербејџан Карабах 0:1 0:4
Стремгодсет Норвешка 0:3 Романија Стеауа Букурешт 0:1 0:2
Напомена
 • Напомена 1: Редоследот на домаќините бил променет по ждрепката.

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Третото квалификациско коло било поделено на два одвоени делови: еден за националните прваци и еден за останатите. Поразените екипи во двата дела го продолжиле своето учество во плеј оф колото од УЕФА Лига Европа 2014/15.

Ждрепката за третото квалификациско коло била одржана на 18 јули 2014 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 29 и 30 јули, а реванш натпреварите на 5 и 6 август 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Прваци
Карабах Азербејџан 2:3 Австрија Ред Бул Салцбург 2:1 0:2
Дебрецин Унгарија 2:3 Белорусија БАТЕ Борисов 1:0 1:3
Слован Братислава Словачка 2:1 Молдавија Шериф Тираспол 2:1 0:0
Олборг Данска 2:1 Хрватска Динамо Загреб 0:1 2:0
Легија Варшава Полска 4:4[12] Шкотска Селтик 4:1 0:32
Актобе Казахстан 3:4 Романија Стеауа Букурешт 2:2 1:2
Марибор Словенија 3:2 Израел Макаби Тел Авив 1:0 2:2
Хелсинки Финска 2:4 Кипар АПОЕЛ 2:2 0:2
Спарта Прага Чешка 4:4[12] Шведска Малме 4:2 0:2
Лудогорец Разград Бугарија 2:2[12] Србија Партизан 0:0 2:2
Остали
АЕЛ Лимасол Кипар 1:3 Русија Зенит Санкт Петербург 1:0 0:3
Днепро Днепропетровск Украина 0:2 Данска Копенхаген 0:0 0:2
Фејенорд Холандија 2:5 Турција Бешикташ 1:2 1:3
Грасхопер Швајцарија 1:3 Франција Лил 0:2 1:1
Стандард Лиеж Белгија 2:1 Грција Панатинајкос 0:0 2:1
Напомена
 • Напомена 2: Селтик победил со службен резултат од 3:0 поради одлуката на Легија да игра со суспендиран играч на теренот за време на реванш натпреварот. Првичниот резултат завршил со победа на Легија од 2:0.

Плеј оф коло[уреди | уреди извор]

Плеј оф колото било поделено на два одвоени делови: еден за националните прваци и еден за останатите. Поразените екипи во двата дела го продолжиле своето учество во групната фаза од УЕФА Лига Европа 2014/15.

Ждрепката за третото квалификациско коло била одржана на 8 август 2014 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 19 и 20 август, а реванш натпреварите на 26 и 27 август 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Прваци
Марибор Словенија 2:1 Шкотска Селтик 1:1 1:0
Ред Бул Салцбург Австрија 2:4 Шведска Малме 2:1 0:3
Олборг Данска 1:5 Кипар АПОЕЛ 1:1 0:4
Стеауа Букурешт Романија 1:1
(5:6 пен.)
Бугарија Лудогорец Разград 1:0 0:1 (прод.)
Слован Братислава Словачка 1:4 Белорусија БАТЕ Борисов 1:1 0:3
Остали
Бешикташ Турција 0:1 Англија Арсенал 0:0 0:1
Стандард Лиеж Белгија 0:4 Русија Зенит Санкт Петербург 0:1 0:3
Копенхаген Данска 2:7 Германија Баер Леверкузен 2:3 0:4
Лил Франција 0:3 Португалија Порто 0:1 0:2
Наполи Италија 2:4 Шпанија Атлетик Билбао 1:1 1:3

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Местоположбата на екипите од групната фаза во УЕФА Лигата на шампиони 2014/15.
Кафеава боја: Група А; Црвена боја: Група Б; Портокалова боја: Група Ц; Жолта боја: Група Д; Зелена боја: Група Е; Сина боја: Група Ф; Виолетова боја: Група Г; Розова боја: Група Х.

Ждрепката за натпреварувањето по групи била одржана на 28 август 2014 година во Монако.[13] 32 тима биле поделени во четири шешири врз основа на нивниот УЕФА клупски коефициент од 2014 година, со тоа што бранителот на титулата Реал Мадрид автоматски бил распореден во првиот шешир. Екипите биле поделени во осум групи. Екипите од иста држава не можеле да бидат во иста група.

Легенда:
Победникот од групата и второпласираниот тим преминуваат во осминафиналето.
Третопласираниот тим го продолжува својот настап во шестнаесетина финалето на УЕФА Лига Европа.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  АТМ ЈУВ МАЛ ОЛП
Шпанија Атлетико Мадрид 1:0 5:0 4:0
Италија Јувентус 0:0 2:0 3:2
Шведска Малме 0:2 0:2 2:0
Грција Олимпијакос 3:2 1:0 4:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Атлетико Мадрид 6 4 1 1 14 3 +11 13
2. Италија Јувентус 6 3 1 2 7 4 +3 10
3. Грција Олимпијакос 6 3 0 3 10 13 -3 9
4. Шведска Малме 6 1 0 5 4 15 -11 3

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  БАЗ ЛИВ ЛУД РМА
Швајцарија Базел 1:0 4:0 0:1
Англија Ливерпул 1:1 2:1 0:3
Бугарија Лудогорец 0:4 2:2 1:2
Шпанија Реал Мадрид 5:1 1:0 4:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 6 0 0 16 2 +14 18
2. Швајцарија Базел 6 2 1 3 7 8 -1 7
3. Англија Ливерпул 6 1 2 3 5 9 -4 5
4. Бугарија Лудогорец 6 1 1 4 3 8 -5 4

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  ЛЕВ БЕН МОН ЗЕН
Германија Леверкузен 3:1 0:1 2:0
Португалија Бенфика 0:0 1:0 0:2
Франција Монако 1:0 0:0 2:0
Русија Зенит 1:2 1:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Монако 6 3 2 1 4 1 +3 11
2. Германија Леверкузен 6 3 1 2 7 4 +3 10
3. Русија Зенит 6 2 1 3 4 6 -2 7
4. Португалија Бенфика 6 1 2 3 2 6 -4 5

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  АНД АРС БОР ГАЛ
Белгија Андерлехт 1:2 0:3 2:0
Англија Арсенал 3:3 2:0 4:1
Германија Борусија Дортмунд 1:1 2:0 4:1
Турција Галатасарај 1:1 1:4 0:4
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Борусија Дортмунд 6 4 1 1 14 4 +10 13
2. Англија Арсенал 6 4 1 1 15 8 +7 13
3. Белгија Андерлехт 6 1 3 2 8 10 -2 6
4. Турција Галатасарај 6 0 1 5 4 19 -15 1

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  БМ ЦСКА МС РОМА
Германија Баерн Минхен 3:0 1:0 2:0
Русија ЦСКА 0:1 2:2 1:0
Англија Манчестер Сити 3:2 1:2 1:1
Италија Рома 1:7 5:1 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Баерн Минхен 6 5 0 1 13 4 +9 15
2. Англија Манчестер Сити 6 2 2 2 9 8 +1 8
3. Италија Рома 6 1 2 3 8 14 -6 5
4. Русија ЦСКА 6 1 2 3 6 13 -7 5

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  АЈА АПО БАР ПСЖ
Холандија Ајакс 4:0 0:2 1:1
Кипар АПОЕЛ 1:1 0:3 0:1
Шпанија Барселона 3:1 1:0 3:1
Франција Пари Сен Жермен 3:1 1:0 3:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 4 1 1 15 10 +10 15
2. Франција Пари Сен Жерман 6 4 1 1 10 7 +3 13
3. Холандија Ајакс 6 1 2 3 8 10 -2 5
4. Кипар АПОЕЛ 6 0 1 5 1 12 -11 1

Група Г[уреди | уреди извор]

 
  ЧЕЛ МАР ШАЛ СПО
Англија Челси 6:0 1:1 3:1
Словенија Марибор 1:1 0:1 1:1
Германија Шалке 0:5 1:1 4:3
Португалија Спортинг Лисабон 0:1 3:1 4:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Челси 6 4 2 0 17 3 +14 14
2. Германија Шалке 04 6 3 1 2 9 14 -5 8
3. Португалија Спортинг 6 1 2 3 12 12 0 7
4. Словенија Марибор 6 0 3 3 4 13 -9 3

Група Х[уреди | уреди извор]

 
  АТЛ БАТЕ ПОР ШАХ
Шпанија Атлетик Билбао 2:0 0:2 0:0
Белорусија БАТЕ Борисов 2:1 0:3 0:7
Португалија Порто 2:1 6:0 1:1
Украина Шахтјор Донецк 0:1 5:0 2:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Португалија Порто 6 4 2 0 16 4 +12 14
2. Украина Шахтјор Донецк 6 2 3 1 15 4 +11 9
3. Шпанија Атлетик Билбао 6 2 1 3 5 6 -1 7
4. Белорусија БАТЕ 6 1 0 5 2 24 -22 3

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Ждрепката за осминафиналето била одржана на 15 декември 2014 година.[14] Првите натпревари се одиграле на 17 и 18 односно 24 и 25 февруари, а реванш натпреварите на 10 и 11 односно 17 и 18 март 2015 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пари Сен Жермен Франција 3:3[12] Англија Челзи 1:1 2:2 (прод.)
Манчестер Сити Англија 1:3 Шпанија Барселона 1:2 0:1
Леверкузен Германија 1:1 (2:3 пен.) Шпанија Атлетико Мадрид 1:0 0:1 (прод.)
Јувентус Италија 5:1 Германија Борусија Дортмунд 2:1 3:0
Шалке Германија 4:5 Шпанија Реал Мадрид 0:2 4:3
Шахтар Украина 0:7 Германија Баерн 0:0 0:7
Арсенал Англија 3:3 [12] Франција Монако 1:3 2:0
Базел 1893 Швајцарија 1:5 Португалија Порто 1:1 0:4

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Ждрепката за четвртфиналето била одржана на 20 март 2015 година.[15] Првите натпревари се одиграле на 14 и 15 април, а реванш натпреварите на 21 и 22 април 2015 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пари Сен Жермен Франција 1:5 Шпанија Барселона 1:3 0:2
Атлетико Мадрид Шпанија 0:1 Шпанија Реал Мадрид 0:0 0:1
Порто Португалија 4:7 Германија Бајерн Минхен 3:1 1:6
Јувентус Италија 1:0 Франција Монако 1:0 0:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Ждрепката за полуфиналето се одржала на 24 април 2015 година[16]. Првите натпревари од полуфиналето се одиграле на 5 и 6 мај, а реванш натпреварите се одиграле на 12 и 13 мај 2015 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Барселона Шпанија 5:3 Германија Бајерн Минхен 3:0 2:3
Јувентус Италија 3:2 Шпанија Реал Мадрид 2:1 1:1

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржало на Олимпискиот стадион во Берлин, Германија на 6 јуни 2015 година кој завршил со победа на Барселона од Шпанија над Јувентус од Италија со 3–1.

6 јуни 2015
20:45 CEST
Јувентус Италија 1–3 Шпанија Барселона Олимписки стадион, Берлин
Гледачи: 70,442[17]
Судија: Џунејт Чакир (Турција)[18]
Мората гол 55' Report Ракитиќ гол 4'
Суарез гол 68'
Нејмар гол 90+7'
Јувентус
Барселона
GK 1 Италија Џанлујџи Буфон (к)
RB 26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер
CB 15 Италија Андреја Барцаљи
CB 19 Италија Леонардо Бонучи
LB 33 Франција Патрис Евра заменет 89'
DM 21 Италија Андреја Пирло
RM 8 Италија Клаудио Маркизио
LM 6 Франција Пол Погба добил жолт картон во 41-вата минута 41'
AM 23 Чиле Артуро Видал добил жолт картон во 11-тата минута 11' заменет 79'
CF 10 Аргентина Карлос Тевес
CF 9 Шпанија Алваро Мората заменет 85'
Замени:
GK 30 Италија Марко Сторари
DF 5 Италија Анџело Огбона
MF 11 Франција Кингсли Коман влегол во игра 89'
MF 20 Италија Симоне Падоин
MF 37 Аргентина Роберто Переира влегол во игра 79'
MF 27 Италија Стефано Стураро
FW 14 Шпанија Фернандо Љоренте влегол во игра 85'
Тренер:
Италија Масимилијано Алегри
GK 1 Германија Марк-Андре тер Штеген
RB 22 Бразил Дани Алвеш
CB 3 Шпанија Жерар Пике
CB 14 Аргентина Хавиер Маскерано
LB 18 Шпанија Жорди Алба
RM 4 Хрватска Иван Ракитиќ заменет 90+1'
CM 5 Шпанија Серхио Бускетс
LM 8 Шпанија Андрес Инјеста (к) заменет 78'
RF 10 Аргентина Лионел Меси
CF 9 Уругвај Луис Суарез добил жолт картон во 70-тата минута 70' заменет 90+6'
LF 11 Бразил Нејмар
Замени:
GK 13 Чиле Клаудио Браво
DF 15 Шпанија Марк Бартра
DF 21 Бразил Адријано
DF 24 Франција Жереми Матије влегол во игра 90+1'
MF 6 Шпанија Чави влегол во игра 78'
MF 12 Бразил Рафиња
FW 7 Шпанија Педро Родригес влегол во игра 90+6'
Тренер:
Шпанија Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Андрес Инјеста (Барселона)[19]

Судии:
Бахатин Дуран[18]
Тарик Онгун [18]
Џонас Ериксон[18]
Хусеин Ѓуќек[18]
Бариш Шимшек[18]

Правила[5]

 • 90 минути
 • 30 минути дополнително време (доколку е потребно)
 • Изведување на пенали (доколку е потребно).
 • Право на три промени од секоја екипа .

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Executive Committee decides hosts for 2015 finals“. UEFA.org. 23 May 2013.
 2. „EURO reflected key football values“. UEFA.org. 24 May 2013.
 3. „Congress decisions bring Gibraltar on board“. UEFA.org. 24 May 2013.
 4. „Lincoln win 12th straight Gibraltarian title“. UEFA.com. 14 April 2014.
 5. 5,0 5,1 „Regulations of the UEFA Champions League 2014/15 Season“ (PDF). UEFA.com. 1 May 2014.
 6. „Country coefficients 2012/13“. UEFA.com.
 7. „UEFA Country Ranking 2013“. Bert Kassies.
 8. „Qualification for European Cup Football 2014/2015“. Bert Kassies. Архивирано од изворникот на 2015-05-16. Посетено на 2014-12-07.
 9. „Crvena zvezda excluded from UEFA Champions League“. UEFA.com. 6 June 2014.
 10. „Decisions on Beşiktaş, Fenerbahçe, Steaua“. UEFA.com. 25 June 2013.
 11. „Fenerbahce: Turkish side lose match-fixing ban appeal“. BBC Sport. 28 August 2013.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 12,5 12,6 Екипата се квалификувала по правилото на повеќе постигнати голови на гости. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „expelled“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 13. „Holders Real Madrid draw Liverpool in group stage“. UEFA.com. 28 август 2014.
 14. „Champions League round of 16 draw“. UEFA.com. 15 декември 2014.
 15. „Draws — Quarter-finals“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 March 2015. Посетено на 10 March 2015.
 16. „Guardiola takes Bayern to Barça, Madrid get Juve“. UEFA.com. 24 April 2015.
 17. „Full Time Report“ (pdf). UEFA.org. Union of European Football Associations. 6 June 2015. Посетено на 6 June 2015.
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 18,4 18,5 „Çakır to referee UEFA Champions League final“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 May 2015. Посетено на 6 June 2015.
 19. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име motm.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]