Премиер лига на Англија 2010-2011

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сезоната 2010-11 во Премиер лигата беше 19-та сезона од основањето на Премиер лигата во 1992. Сезоната започнала на 14 август 2010, а завршила на 22 мај 2011.

Титулата ја освоил Манчестер Јунајтед. Најдобри стрелец биле Карлос Тевез (Манчестер Сити) и Димитар Бербатов (Манчестер Јунајтед) со 20 постигнати гола.

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед (C) 38 23 11 4 78 37 +41 80 УЕФА Лига на Шампиони 2011–12 Групна фаза
2 Челси Челси 38 21 8 9 69 33 +36 71
3 Манчестер Сити Манчестер Сити 38 21 8 9 60 33 +27 71
4 Арсенал Арсенал 38 19 11 8 72 43 +29 68 Лига на Шампиони 2013/14 Плеј-оф рунда
5 Тотенхем Тотенхем 38 16 14 8 55 46 +9 62 Лига Европа 2011–12 Плеј-оф рунда
6 Ливерпул Ливерпул 38 17 7 14 59 44 +15 58
7 Евертон Евертон 38 13 15 10 51 45 +6 54
8 Фулам Фулам 38 11 16 11 49 43 +6 49 Лига Европа 2011–12 Прва рунда квалификации 1
9 Астон Вила Астон Вила 38 12 12 14 48 59 −11 48
10 Сандерленд Сандерленд 38 12 11 15 45 56 −11 47
11 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 38 12 11 15 56 71 −15 47
12 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 38 11 13 14 56 57 −1 46
13 Стоук Сити Стоук Сити 38 13 7 18 46 48 −2 46 Лига Европа 2011–12 Трета рунда квалификации 2
14 Болтон Болтон 38 12 10 16 52 56 −4 46
15 Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 38 11 10 17 46 59 −13 43
16 Виган Атлетик Виган Атлетик 38 9 15 14 40 61 −21 42
17 Вулверхемптон Вулверхемптон 38 11 7 20 46 66 −20 40
18 Бирмингем Сити Бирмингем Сити (R) 38 8 15 15 37 58 –21 39 Лига Европа 2011–12 Плеј-оф рунда 3
Испаѓа во Чемпионшип лига
19 Блекпул Блекпул (R) 38 10 9 19 55 78 −23 39 Испаѓа во Чемпионшип лига
20 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед (R) 38 7 12 19 43 70 −27 33

Извор: Barclays Premier League
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd number of goals scored.
1 Fulham, as the highest-ranked team from the Fair Play table not yet qualified for any European competition, entered the first qualifying round of the 2011–12 UEFA Europa League.[1]
2 Stoke City qualified for the third qualifying round of the 2011–12 UEFA Europa League as 2010–11 FA Cup runners-up to Champions League-qualified Manchester City.
3 Birmingham City qualified for the play-off round of the 2011–12 UEFA Europa League after winning the 2010–11 Football League Cup, worth a third qualification round spot, and subsequently being moved up a round due to the outcome of the 2011 FA Cup Final.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Шампион на Англија сезона 2010-2011
Манчестер јунајтед
Манчестер Јунајтед
19. титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fulham handed Europa League place“. official website. Premier League. May 2011. Архивирано од изворникот на 2011-08-30. Посетено на 26 May 2011.