Премиер лига на Англија 2001-2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Премиер лига на Англија 2001-2002
Barclaycard Premiership 2001-2002
Logo of competition
Натпреварување Премиер лига на Англија
Спорт Фудбал
Издание 103-то
Период од: 18 август 2001
до: 11 мај 2002
Држава  Англија
Резултати
Шампион Арсенал Арсенал
12. титула
Лига на шампиони
Куп на УЕФА
Интертото куп
Испаднале Ипсвич Таун Ипсвич Таун
Дарби Каунти Дарби Каунти
Лестер Сити Лестер Сити
Статистика
Најдобар стрелец Франција Тјери Анри
(24 гола)
Одиграни натпревари 380
Постигнати голови 1.001 (2,63 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2000–01 2002–03

Премиер лига на Англија 2001-2002 била 103-тото издание на највисокото ниво на професионалните фудбалски лиги на Англија, односно 10-тата сезона на Премиер лигата, од нејзиното основање во 1992 година. Сезоната започнала на 18 август 2001, а завршила на 11 мај 2002, со триумф на екипата на Арсенал.

Екипата на Манчестер Јунајтед влегла како бранител на титулата од претходната сезона. Фулам, Блекбурн Роверс и Болтон Вондерерс биле трите нови екипи, откако обезбедиле промоција во Првата дивизија 2000-2001. Тие ги замениле Манчестер Сити, Ковентри Сити и Брадфорд Сити, кои како трите најслабопласирани екипи во претходната сезона испаднале во понизок ранг.

Арсенал ја освоил титулата на 8 мај 2002 година после победата во директниот дуел со најблискиот гонител, Манчестер Јунајтед, на Олд Трафорд, во претпоследниот натпревар од сезоната. Поразот на црвените ѓаволи освен што ги оставил без ниту теоретски шанси во борбата за титулата во последното коло, туку воедно воочи него тие ја загубиле втората позиција на табелата и му дозволиле на Ливерпул, кој истиот ден го совладал Блекбурн Роверс, да ги престигне на табелата. Во последното коло немало промени на водечките позиции па Арсенал, Ливерпул и Манчестер Јунајтед ги задржале исти своите позиции какви што биле и пред тоа и заедно со четвртиот, Њукасл Јунајтед, обезбедиле место во Лигата на шампионите за следната сезона.

Петтопласираниот Лидс Јунајтед, заедно со победникот на Лига купот, Блекбурн Роверс, се квалификувале за Купот на УЕФА за следната сезона. Бидејќи победникот на ФА Купот, Арсенал, веќе се пласирал за европските купови преку првенството, поразениот тим во финалето, екипата на Челси, исто така изборила пласман во Купот на УЕФА. Четвртиот и последен англиски клуб кој стекнал право да учествува во ова натпреварување за следната сезона била екипата на Ипсвич Таун која се квалификувала како победник на рангирањето на УЕФА за ферплеј.

Астон Вила и Фулам биле двата англиски клуба кои учествувале во Интертото купот 2002.

Ипсвич Таун, Дарби Каунти и Лестер Сити биле трите екипи кои испаднале од лигата во оваа сезона.

Најдобaр стрелец во оваа сезона бил Тјери Анри од шампионот Арсенал со 24 постигнати гола.

Општо[уреди | уреди извор]

Формула[уреди | уреди извор]

Сезоната 2001-2002 во Премиер лигата на Англија, била првото издание на првенството спонзорирано од Барклис, една од најголемите банки во Велика Британија. Почнувајќи од оваа сезона, лигата добила уште едно место во Лигата на шампионите, па така од оваа сезона во елитното европско клупско натпреварување можеле да се квалификуваат 4 англиски екипи наместо дотогашните 3. Причина за тоа бил фактот што лигата ја надминала по коефициентот германската Бундеслига на рангирањето на УЕФА. Според тоа, на крајот од сезоната двете првопласирани екипи ќе се квалификуваат директно за групната фаза на Лигата на шампионите, додека третиот и четвртиот ќе играат во последното квалификациско коло за натпрвеварувањето. Петто рангираната екипа и победниците на ФА Купот и Лига купот ќе играат следната година во Купот на УЕФА. Трите последни екипи на крајот од сезоната испаѓаат во Првата дивизија.

Новини[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната, Саутхемптон се преселиле на својот нов стадион Сент Мери, напуштајќи го нивниот дотогашен домашен терен Дел по 103 години играње на него.

Промена на екипи[уреди | уреди извор]

Вкупно 20 клубови учествувале во Премиер лигата на Англија за сезоната 2001-2002, вклучувајќи ги 17-те екипи од претходната сезона 2000-2001, двата прво пласирани клуба од Првата дивизија 2000-2001, и победникот на плејофот од истата лига. Новите екипи во оваа сезона биле Фулам, кои се вратиле во највисокото фудбалско ниво во Англија после цели триесет и три години отсуство по нивното испаѓање во сезоната 1967-1968, потоа Блекбурн Роверс, кои се вратиле по две година отсуство и испаѓањето во сезоната 1998-1999, и Болтон Вондерерс, кој како победник на плејофот е повратник во "елитното друштво" по три години отсуство, поточно за првпат по сезоната сезоната 1997-1998, кога испаднале само поради полошата гол-разлика од Евертон. Тие ги замениле трите екипи кои испаднале во претходната сезона Манчестер Сити, Ковентри Сити и Брадфорд Сити.

Настани[уреди | уреди извор]

Првото издание на Премиер лигата спонзорирано од Барклис, донело отворена борба за титулата како никогаш порано,[1] а потстрек повеќе затоа бил и фактот што лигата ја надминала германската Бундеслигата на рангирањето на УЕФА и добила уште едно место во Лигата на шампионите (4 места наместо досегашните 3). Цели шест екипи се нашле во отворена битка за титулата, сè до неколку кола пред крајот.

После првите три кола, единствената екипа со максимален учинок во лигата била Болтон Вондерерс. Тие го држеле првото место до петтото коло, кога после поразот на домашен терен од Саутхемптон (кои во тој натпревар ги освоиле своите први бодови во сезоната) им дозволиле на Њукасл Јунајтед и Лидс Јунајтед да ги престигнат и да го преземат врвот. Во осмото коло е виден еден од најзаборавните натпревари и пресврти во историјата на Премиер лигата, во натпреварот помеѓу Тотенхем и Манчестер Јунајтед: домаќините воделе со 3-0 на полувремето, но Црвените ѓаволи не се откажале и со пет голови во второто полувреме во мрежата на Спарс успеале да се вратат и да забележат победа од 3-5. Успехот ги донел до второто место на табелата со еднаков број на бодови со Арсенал и три бода помалку од лидерот Лидс Јунајтед. Лидс останале лидери до 14-тото коло, кога нивниот киск и ремито 1-1 на домашен терен со Астон Вила, го искористил Ливерпул за да изедначи со нив на врвот. Истото коло донело и пресметка во Лондон помеѓу двете екипи кои доминирале во англискиот фудбал во последните неколку години, Арсенал и Манчестер Јунајтед; иако губеле на полувремето со 1-0, топчиите успеале да направат целосен пресврт во второто полувреме и со головите на Фредрик Јунгберг и два на Тјери Анри да го победат лутиот ривал. Во следното коло, новото реми на Лидс и победата на Ливерпул им овозможува на црвените на Жерар Улије да останат осамен лидер на табелата по 15 кола, со два бода повеќе од белите, три од Њукасл Јунајтед и четири од Арсенал. Манчестер Јунајтед после уште еден тежок пораз, овојпат на домашен терен со 0-3 од Челси се чини се повеќе заостанува во борбата за титулата и ќе му биде многу тешко да го одбрани насловот освоен во претходната сезона. За време на Boxing Day, Ливерпул влегува во криза, а првенството добива нов лидер, Њукасл Јунајтед. На половина од првенството, токму тие останале во водство, но по поразот во последното коло играно во 2001 година од Челси, по 20 кола заедно со нив на врвот на табелата се изедначил Арсенал. Зад водечкиот тандем се наоѓале Лидс на -1, Ливерпул на -2, Манчестер Јунајтед на -3 и Челси на -6. На дното на табелата исто така се водела голема битка: Дарби, Ипсвич и Лестер биле трите клуба во зоната за испаѓање, додека пред нив со три бода повеќе биле Саутхемтпон, Мидлсбро, Болтон и Блекбурн.

На почетокот на 2002 година, трката за титулата останала широко отворена, со Арсенал, Манчестер Јунајтед, Њукасл Јунајтед и Лидс Јунајтед како најсериозни кандидати, а од позадина демнеле Ливерпул и Челси. Во 23-тото коло, Манчестер Јунајтед за првпат излегол на чело на табелата со бод повеќе од Арсенал. Кризата е се повоочлива во редовите на Лидс кој на почетокот на февруари веќе заостанале со повеќе од 10 бодови зад лидерот. Како одминувало времето се подалеку од битката за титулата останале и Њукасл Јунајтед и Челси, кои не можеле да го следат темпото кое го наметнале Манчестер Јунајтед, Арсенал и Ливерпул. Јунајтед останале лидери сè до 30-тото коло, кога по неочекуваниот кикс и поразот на домашен терен со 1-0 му ја предале лидерската позиција на Арсенал. Тоа значело и крај на нивните шампионски амбиции затоа што топџиите од тој момент не го испуштиле водството и го завршиле првенството со импресивна низа од 13 победи. За да биде се уште подобро за Арсенал и нивните навивачи, титулата била математички потврдена на едно коло пред крајот, кога на Олд Трафорд тие го совладале токму својот главен конкурент за титулата со 1-0 благодарение на голот на Силван Вилтор. Поразот на Црвените ѓаволи освен што ги оставил без ниту теоретски шанси во борбата за титулата во последното коло, туку воедно воочи него тие ја загубиле втората позиција на табелата и му дозволиле на Ливерпул, кој истиот ден го совладал Блекбурн Роверс, да ги престигне на табелата. На крајот Арсенал прв со седум бода пред Ливерпул и тие заедно со третиот Манчестер Јунајтед и четвртиот Њукасл Јунајтед се пласирале во Лигата на шампионите, додека Лидс Јунајтед и Челси како петти односно шестти избориле пласман во Купот на УЕФА. На другиот крај од табелата во понизок ранг се преселиле Ипсвич, Дарби и Лестер Сити, како трите последнопласирани екипи.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи учеснички[уреди | уреди извор]

Стадиони и локации[уреди | уреди извор]

Екипа Сезона Град Стадион Претходна сезона
Арсенал детали Лондон Стадион Арсенал 2. место во Премиер лигата
Астон Вила детали Бирмингем Вила Парк 8. место во Премиер лигата
Блекбурн Роверс детали Блекбурн Ивуд Парк 2. место во Првата дивизија, промоција
Болтон Вондерерс детали Болтон Рибок 3. место во Првата дивизија, промоција преку плејоф
Вест Хем Јунајтед детали Лондон Болејн Граунд 15. место во Премиер лигата
Дарби Каунти детали Дарби Прајд Парк 17. место во Премиер лигата
Евертон детали Ливерпул Гудинсон Парк 16. место во Премиер лигата
Ипсвич Таун детали Ипсвич Портман Роуд 5. место во Премиер лигата
Лестер Сити детали Лестер Филберт Стрит 13. место во Премиер лигата
Ливерпул детали Ливерпул Анфилд 3. место во Премиер лигата
Лидс Јунајтед детали Лидс Еланд Роуд 4. место во Премиер лигата
Манчестер Јунајтед детали Манчестер Олд Трафорд Шампион на Англија
Мидлсбро детали Мидлсбро Риверсајд 14. место во Премиер лигата
Њукасл Јунајтед детали Њукасл на Тајн Сент Џејмсис Парк 11. место во Премиер лигата
Сандерленд детали Сандерленд Стедиум оф Лајт 7. место во Премиер лигата
Саутхемптон детали Саутхемптон Сент Мери 10. место во Премиер лигата
Тотенхем детали Лондон Вајт Харт Лејн 12. место во Премиер лигата
Фулам детали Лондон Крејвен Котиџ 1. место во Првата дивизија, промоција
Чарлтон детали Лондон Вали 9. место во Премиер лигата
Челси детали Лондон Стемфорд Бриџ 6. место во Премиер лигата

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер Капитен Најдобар стрелец[2] Опрема Спонзор
Арсенал Франција Арсен Венгер Англија Тони Адамс Франција Тјери Анри (24) Nike Dreamcast/Sega1
Астон Вила Англија Џон Грегори (1.-23. коло)
Англија Џон Дихан (24.-25. коло)
Англија Греам Тејлор (26.-38. коло)
Англија Пол Мерсон Колумбија Хуан Пабло Анхел (12) Diadora NTL
Блекбурн Роверс Шкотска Грем Сунес Англија Гари Флиткрофт Англија Мат Јансен (10) Kappa Time
Болтон Вондерерс Англија Сем Алардајс Исланд Гудни Бергсон Англија Мајкл Рикетс (12) Reebok Reebok
Вест Хем Јунајтед Англија Глен Редер Северна Ирска Стив Ломас Мали Фредерик Кануте (11) Fila Dr. Martens
Дарби Каунти Англија Џим Смит (1.-8. коло)
Англија Колин Тод (9.-22. коло)
Шкотска Били МекИван (23.-24. коло)
Англија Џон Грегори (25.-38. коло)
Јамајка Дерил Пауел Англија Малколм Кристи,
Италија Фабрицио Раванели (9)
Erreà Pedigree
Евертон Шкотска Волтер Смит (1.-29. коло)
Шкотска Дејвид Мојс (30.-38. коло)
Шкотска Дејвид Вир Канада Томаш Радзински,
Шкотска Данкан Фергусон (6)
Puma One 2 One
Ипсвич Таун Англија Џорџ Барли Ирска Мат Холанд Англија Маркус Бент (9) Punch TXU Energi
Лестер Сити Англија Питер Џон Тејлор (1.-8. коло)
Англија Дејв Басет (9.-34. коло)
Англија Мики Адамс (35.-38. коло)
Шкотска Мат Елиот Англија Брајан Дин (6) Le Coq Sportif LG
Ливерпул Франција Жерар Улије Англија Џејми Реднап Англија Мајкл Овен (19) Reebok Carlsberg
Лидс Јунајтед Ирска Дејвид О'Лири Англија Рио Фердинанд Англија Роби Фаулер (12) Nike Strongbow
Манчестер Јунајтед Шкотска Алекс Фергусон Ирска Рој Кин Холандија Руд ван Нистелрој (23) Umbro Vodafone
Мидлсбро Англија Стив Мекларен Англија Пол Инс Хрватска Ален Бокшиќ (8) Erreà BT Cellnet
Њукасл Јунајтед Англија Боби Робсон Англија Алан Ширер Англија Алан Ширер (23) Adidas NTL
Сандерленд Англија Питер Рид Англија Мајкл Греј Англија Кевин Филипс (11) Nike Reg Vardy
Саутхемтпон Англија Стјуарт Греј (1.-8. коло)
Шкотска Гордон Страхан (9.-38. коло)
Англија Мат Ле Тесије Латвија Маријанс Пахарс (14) Saints Friends Provident
Тотенхем Англија Глен Ходл Англија Тим Шервуд Уругвај Густаво Појет,
Англија Теди Шерингам (10)
Adidas Holsten
Фулам Франција Жан Тигана Велс Енди Мелвил Франција Стед Малбранк,
Франција Луј Саа,
Јамајка Бари Хејлес (8)
Adidas Pizza Hut
Чарлтон Англија Алан Карбишли Ирска Марк Кинсела Јамајка Џејсон Јуел (11) Le Coq Sportif Redbus
Челси Италија Клаудио Раниери Франција Марсел Десаи Холандија Џими Флојд Хаселбајнк (23) Umbro Fly Emirates

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Арсенал Арсенал 87 38 26 9 3 79 36 +43
2. Ливерпул Ливерпул 80 38 24 8 6 67 30 +37
3. Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 77 38 24 5 9 87 45 +42
4. Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 71 38 21 8 9 74 52 +22
5. Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 66 38 18 12 8 53 37 +16
[3] 6. Челси Челси 64 38 17 13 8 66 38 +26
7. Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 53 38 15 8 15 48 57 -9
8. Астон Вила Астон Вила 50 38 12 14 12 46 47 -1
9. Тотенхем Тотенхем 50 38 14 8 16 49 53 -4
[4] 10. Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 46 38 12 10 16 55 51 +4
11. Саутхемптон Саутхемптон 45 38 12 9 17 46 54 -8
12. Мидлсбро Мидлсбро 45 38 12 9 17 35 47 -12
13. Фулам Фулам 44 38 10 14 14 36 44 -8
14. Чарлтон Чарлтон 44 38 10 14 14 38 49 -11
15. Евертон Евертон 43 38 11 10 17 45 57 -12
16. Болтон Болтон 40 38 9 13 16 44 62 -18
17. Сандерленд Сандерленд 40 38 10 10 18 29 51 -22
[5] 18. Ипсвич Таун Ипсвич Таун 36 38 9 9 20 41 64 -23
19. Дарби Каунти Дарби Каунти 30 38 8 6 24 33 63 -30
20. Лестер Сити Лестер Сити 28 38 5 13 20 30 64 -34

Легенда:

      Шампион на Англија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лига на шампиони 2002-2003.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лига на шампиони 2002-2003.
      Се квалификува за третото квалификациско коло на УЕФА Лига на шампиони 2002-2003.
      Се квалификува за првото коло на Куп на УЕФА 2002-2003.
      Се квалификува за третото и второто коло на УЕФА Интертото куп 2002.
      Испаѓа во Прва дивизија 2002-2003.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднакви бодови, екипите се рангираат според гол-разликата.

Дополнување:

Ипсвич Таун се квалификува за Купот на УЕФА 2002-2003 како победник на рангирањето на УЕФА за ферплеј.

Шампионскиот тим[уреди | уреди извор]

Формација Играчи (настапи)
Англија Дејвид Симан (17)
Камерун Лоран (27)
Англија Мартин Кион (22)
Англија Сол Кембел (31)
Англија Ешли Кол (29)
Шведска Фредрик Јунгберг (25)
Франција Патрик Виера (36)
Англија Реј Парлор (27)
Франција Робер Пирес (28)
Франција Силван Вилтор (32)
Франција Тјери Анри (33)
Менаџер: Франција Арсен Венгер
Останати играчи: Денис Бергкамп (33), Жил Гриманди (26), Нванкво Кану (23), Џовани ван Бронкхорст (21), Олег Лужни (18), Еду (14), Метју Апсон (14), Ли Диксон (13), Ричард Рајт (12), Тони Адамс (10), Стјуарт Тејлор (10), Френсис Џеферс (6), Игорс Степановс (6), Жереми Алијадиер (1).

Резултати[уреди | уреди извор]

Табеларен приказ[уреди | уреди извор]

Читањето хоризонтално ни ги покажува резултати на домашен терен на наведената екипа од првата колона, а читањето вертикално ни ги покажува резултатите во гости на наведената екипата од првиот ред.

Последно ажуриање: 28 јануари 2022.

Екипа АРС АСВ БЛЕ БОЛ ВХЈ ДАР ЕВЕ ИПС ЛЕС ЛИВ ЛИД МНЈ МИД ЊУК САН САУ ТОТ ФУЛ ЧАР ЧЕЛ
Арсенал –––– 2-0 0-0 1-0 2-1 3-0 2-1 2-1 4-2 5-0 1-1 2-1 4-1 3-2 1-1 2-0 2-1 0-0 2-1 2-1
Астон Вила 0-2 –––– 2-2 0-2 1-1 3-2 0-0 3-1 0-0 2-0 0-2 1-1 0-2 0-0 2-1 1-0 1-0 3-0 2-1 3-2
Блекбурн 0-3 0-0 –––– 0-4 2-0 2-2 3-0 0-1 0-3 4-1 1-2 2-1 3-1 1-1 2-0 2-1 1-0 2-2 1-2 0-0
Болтон 0-2 0-2 1-1 –––– 3-4 5-1 2-1 1-0 1-3 1-2 1-0 2-3 2-2 1-1 1-2 1-1 1-0 0-2 0-1 2-3
Вест Хем Јунајтед 1-1 2-2 0-1 2-2 –––– 1-1 2-0 2-2 2-2 4-1 1-2 1-3 2-0 1-0 1-0 0-0 2-0 0-2 0-0 0-2
Дарби 1-3 0-4 1-1 2-2 1-2 -––– 2-1 4-3 1-1 3-1 1-0 1-0 2-0 1-1 0-0 1-4 0-2 2-1 0-4 0-5
Евертон 1-1 2-0 1-0 0-1 1-2 2-0 –––– 3-2 0-3 4-0 3-4 0-0 1-1 2-2 1-0 0-0 3-1 3-1 0-1 0-1
Ипсвич 1-1 0-5 0-2 2-0 1-1 0-0 1-1 –––– 0-0 4-0 1-4 1-1 0-0 1-1 3-1 2-2 1-2 0-2 1-1 0-4
Лестер Сити 1-2 1-0 3-1 4-0 3-1 1-0 0-0 2-1 –––– 3-1 1-2 2-1 2-0 1-1 3-0 1-2 0-0 0-0 0-1 1-2
Ливерпул 1-4 0-0 0-2 2-1 0-2 4-1 1-1 3-2 2-2 –––– 0-1 2-1 0-3 2-2 1-2 0-0 0-1 3-2 3-3 1-1
Лидс Јунајтед 0-0 4-0 3-0 2-1 4-0 1-0 3-2 1-0 0-1 1-1 –––– 3-1 2-3 0-0 3-0 3-2 3-0 1-3 2-0 1-1
Манчестер Јунајтед 1-2 4-1 0-0 1-1 6-2 3-3 5-1 0-3 2-2 1-1 4-1 –––– 0-1 1-0 1-1 1-3 0-0 0-0 1-1 0-1
Мидлсбро 0-4 1-2 5-3 0-1 2-0 2-0 1-0 3-3 0-0 2-3 0-1 2-1 –––– 0-1 0-0 3-1 1-0 2-1 0-0 1-2
Њукасл Јунајтед 0-0 1-1 0-1 0-1 0-0 1-1 4-2 3-1 1-1 1-0 1-2 3-0 2-1 –––– 3-0 1-0 4-0 3-1 3-1 2-1
Сандерленд 1-1 2-1 3-1 1-2 4-0 0-0 1-2 0-2 1-0 6-1 1-0 4-2 5-1 1-1 –––– 1-0 2-0 1-1 1-2 0-2
Саутхемптон 0-1 1-1 0-0 2-0 1-2 2-0 3-3 0-0 2-0 2-1 1-0 0-2 0-1 3-3 3-0 –––– 1-0 0-0 3-2 0-1
Тотенхем 2-2 2-1 4-1 1-0 0-1 5-2 3-0 4-4 2-1 2-1 1-2 1-1 0-0 1-0 4-3 1-3 –––– 0-3 0-1 0-1
Фулам 0-1 1-2 0-0 3-4 2-1 0-0 2-1 2-0 1-2 2-0 1-1 2-2 3-2 2-3 2-0 2-0 2-1 –––– 2-0 0-1
Чарлтон 1-1 1-2 1-1 3-2 1-2 2-0 2-2 2-2 3-2 0-1 0-2 0-3 1-0 0-0 1-1 2-1 2-4 3-1 –––– 4-2
Челси 1-2 1-0 0-0 2-2 1-2 5-2 0-0 2-1 0-1 1-0 1-0 1-0 0-0 5-0 3-0 4-0 4-2 2-1 1-0 ––––

Статистика[уреди | уреди извор]

Екипна[уреди | уреди извор]

Лидери на табелата[уреди | уреди извор]

Извор:[6]

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Болтон ВондерерсЛидс ЈунајтедЛиверпулЊукаслАрсеналМанчестер ЈунајтедАрсенал
10ª11ª12ª13ª14ª15ª16ª17ª18ª19ª20ª21ª22ª23ª24ª25ª26ª27ª28ª29ª30ª31ª32ª33ª34ª35ª36ª37ª38ª

Факти и бројки[уреди | уреди извор]

 • Најголем број на победи: Арсенал (26)
 • Најмал број на порази: Арсенал (3)
 • Најдобар напад: Манчестер Јунајтед (87 постигнати гола)
 • Најдобра одбрана: Ливерпул (30 примени гола)
 • Најдобра гол-разлика: Арсенал (+43)
 • Најголем број на нерешени: Астон Вила, Фулам и Чарлтон (14)
 • Најмал број на нерешени: Манчестер Јунајтед (5)
 • Најголем број на порази: Дарби Каунти (24)
 • Најмал број на победи: Лестер Сити (5)
 • Најслаб напад: Сандерленд (29 постигнати голови)
 • Најслаба одбрана: Ипсвич Таун и Лестер Сити (64 примени голови)
 • Најлоша гол-разлика: Лестер Сити (-34)

Индивидуална[уреди | уреди извор]

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Извор:[2]

Гол Пенали Играч Клуб
24 4 Франција Тјери Анри Арсенал Арсенал
23 3 Англија Џими Флојд Хаселбајнк Челси Челси
23 4 Холандија Руд ван Нистелрој Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
23 5 Англија Алан Ширер Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
19 1 Англија Мајкл Овен Ливерпул Ливерпул
17 0 Норвешка Оле Гунар Солшер Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
15 2 Англија Роби Фаулер Ливерпул Ливерпул (3)
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед (12)
14 1 Исланд Ејдјур Гудјонсен Челси Челси
14 1 Латвија Маријанс Пахарс Саутхемптон Саутхемптон
13 0 Англија Енди Кол Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед (4)
Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс (9)
12 0 Англија Дариус Васел Астон Вила Астон Вила
12 0 Шведска Фредрик Јунгберг Арсенал Арсенал
12 0 Англија Мајкл Рикетс Болтон Болтон
12 2 Колумбија Хуан Пабло Анхел Астон Вила Астон Вила
12 2 Англија Џејмс Бити Саутхемптон Саутхемптон

Листа на асистенти[уреди | уреди извор]

Извор:[7]

Асистенции Играч Клуб
15 Франција Робер Пирес Арсенал Арсенал
12 Англија Денис Бергкамп Арсенал Арсенал
12 Велс Рајан Гигс Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
11 Франција Лоран Робер Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
9 Англија Марк Винус Ипсвич Таун Ипсвич Таун
9 Перу Нолберто Солано Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
9 Норвешка Оле Гунар Солшер Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
8 Англија Дејвид Бекам Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
8 Италија Бенито Карбоне Дарби Каунти Дарби Каунти
Мидлсбро Мидлсбро
8 Англија Стивен Џерард Ливерпул Ливерпул

Награди[уреди | уреди извор]

Месечни награди[уреди | уреди извор]

Месец Менаџер на месецот Клуб Играч на месецот Клуб
Август Англија Сем Алардајс Болтон Франција Луј Саа Фулам
Септември Англија Џон Грегори Астон Вила Аргентина Хуан Себастијан Верон Манчестер Јунајтед
Октомври Англија Глен Ходл Тотенхем Англија Рио Фердинанд Лидс Јунајтед
Ноември Англија Фил Томпсон Ливерпул Англија Дани Марфи Ливерпул
Декември Англија Боби Робсон Њукасл Јунајтед Холандија Руд ван Нистелрој Манчестер Јунајтед
Јануари Шкотска Гордон Страхан Саутхемптон Англија Маркус Бент Ипсвич Таун
Февруари Англија Боби Робсон Њукасл Јунајтед Холандија Руд ван Нистелрој Манчестер Јунајтед
Март Франција Жерар Улије
Англија Фил Томпсон
Ливерпул Холандија Денис Бергкамп Арсенал
Април Франција Арсен Венгер Арсенал Шведска Фредрик Јунгберг

Годишни награди[уреди | уреди извор]

Награда Добитник Клуб
Менаџер на сезоната во Премиер лигата Франција Арсен Венгер Арсенал
Играч на сезоната во Премиер лигата Шведска Фредрик Јунгберг Арсенал
ПФА Фудбалер на годината Холандија Руд ван Нистелрој Манчестер Јунајтед
ПФА Млад играч на годината Велс Крег Белами Њукасл Јунајтед
АФН Фудбалер на годината Франција Робер Пирес Арсенал
ПФА Тим на годината
Голман Ирска Шеј Гивен (Њукасл Јунајтед)
Одбрана Ирска Стив Финан (Фулам) Англија Рио Фердинанд (Лидс Јунајтед) Финска Сами Хупија (Ливерпул) Англија Вејн Бриџ (Саутхемптон)
Среден ред Франција Робер Пирес (Арсенал) Ирска Рој Кин (Манчестер Јунајтед) Франција Патрик Виера (Арсенал) Велс Рајан Гигс (Манчестер Јунајтед)
Напад Холандија Руд ван Нистелрој (Манчестер Јунајтед) Франција Тјери Анри (Арсенал)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Резиме на сезоната Архивирано на 4 ноември 2008. Премиер лига на Англија 2001-2002, на официјалниот сајт
 2. 2,0 2,1 „Premier League 2003/2004 .:. Top scorers“ (англиски). worldfootball.net. Посетено на 26 март 2020.
 3. Се квалификува за првото коло на Купот на УЕФА 2002-2003 како вицешамион на ФА Купот, откако победникот (екипата на Арсенал) веќе се квалификувал за европските купови преку првенството.
 4. Се квалификува за Купот на УЕФА 2002-2003 како победник на Лига купот 2001-2002.
 5. Се квалификува за првото коло на Купот на УЕФА 2002-2003 како победник на рангирањето на УЕФА за ферплеј.
 6. Premier League 2001/2002 .:. 38. Round
 7. „Statistical Leaders – 2002“. Premier League. Архивирано од изворникот 24 June 2017. Посетено на 5 May 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]