Прејди на содржината

Премиер лига на Англија 2014-2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Премиер лига
Сезона2014–2015
ПрвациЧелси Челси
4-та титула во Премиер лигата
5-та вкупно
ИспаднатиХал Сити Хал Сити
Барнли Барнли
КПР КПР
Лига на шампиониЧелси Челси
Манчестер Сити Манчестер Сити
Арсенал Арсенал
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Лига ЕвропаТотенхем Тотенхем
Ливерпул Ливерпул
Саутхемптон Саутхемптон
Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Одиграни натпревари380
Најдобар стрелецАргентина Серхио Агуеро
(26 голови)[1]
Најголема победа домаСаутхемптон Саутхемптон 8–0 Сандерленд Сандерленд
(18 октомври 2014)
Најголема победа на гостиСвонзи Сити Свонзи Сити 0–5 Челси Челси
(17 јануари 2015)
Натпревар со најмногу головиЕвертон Евертон 3–6
Челси Челси
(30 август 2014)
Најголема низа на победи8 натпревари[2]
Арсенал Арсенал
Најголема низа без пораз16 натпревари[2]
Челси Челси
Најголема низа без победа13 натпревари[2]
Лестер Сити Лестер Сити
Најголема низа на порази8 натпревари[2]
Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Најголема посетеност75,454[3]
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 0–1 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
(2 мај 2015)
Најмала посетеност16,163[3]
КПР КПР 2–2 Стоук Сити Стоук Сити
(20 септември 2014)
Вкупна посетеност13,746,753[3]
Просечна посетеност36,175[3]

Сезоната 2014-2015 на Премиер лигата на Англија била 23-тата сезона на Англиската Премиер лига, највисокото ниво на професионалните фудбалски лиги на Англија, од нејзиното основање во 1992 година. Натпреварите биле објавени на 18 јуни 2014 година.[4] Сезоната започнала на 16 август 2014 година и завршила на 24 мај 2015 година.[5]

Екипата на Манчестер Сити влегла во сезоната како бранител на титулата од сезоната 2013-2014. Лестер Сити, Барнли и Квинс Парк Ренџерс биле новите три членови откако избориле промоција во Чемпионшип претходната сезона.

На 3 мај 2015 година, Челси ја освоил титулата на три кола пред крајот со победата од 1-0 над Кристал Палас на домашен терен.[6] Нивна прва титула од 2010 година, четврта титула во Премиер Лигата и вкупно петта титула Првак на Англија.[7]

Барнли биле првиот тим што испаднал и покрај победата со 1-0 над Хал Сити, додека Квинс Парк Ренџерс ја доживеале истата судбина после катастрофалниот пораз со 6-0 од Манчестер Сити.[8][9] Хал Сити бил третиот и последен клуб кој испаднал од лигата откако одиграле нерешено 0-0 против Манчестер Јунајтед во последното коло од сезоната.[10]

Напаѓачот на Манчестер Сити, Серхио Агуеро, бил најдобар стрелец за сезоната со 26 гола, додека неговиот соиграч Џо Харт по четврти (рекорден) пат ја освоил златната ракавица, откако забележал 14 натпревари без примен гол [11] Еден Азар и Жозе Мурињо биле избрани за играч и менаџер на сезоната, соодветно.[12]

Екипи[уреди | уреди извор]

Вкупно 20 клубови учествувале во Премиер лигата на Англија за сезоната 2014-2015, вклучувајќи ги 17 екипи од претходната сезона 2013-2014, двата прво пласирани клуба од Чемпионшип 2013-2014, и победникот на плејофот од истата лига. Во плејофот се натпреварувале следниве четири екипи: третопласираниот тим од Чемпионшип 2013-2014 Дерби Каунти, четвртопласираниот Квинс Парк Ренџерс, петтопласираниот Виган Атлетик и шестопласираниот Брајтон и Хоув Албион.

Поз. Премиер лига 2013-2014
18.
Норич Сити Норич Сити
19.
Фулам Фулам
20.
Кардиф Сити Кардиф Сити
Испаднале од Премиер лига
Поз. Чемпионшип лига 2013-2014
1.
Лестер Сити Лестер Сити
2.
Барнли Барнли
3.
Дарби Каунти Дарби Каунти
4.
КПР КПР
5.
Виган Атлетик Виган Атлетик
6¸.
Брајтон Брајтон
Се пласирале во Премиер лигата
Играле во плејофот за влез во Премиер лигата

Плејоф за влез во Премиер лига 2014-2015[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                     
3  Дарби Каунти Дарби Каунти 2 4 6  
6  Брајтон Брајтон 1 1 2  
    3  Дарби Каунти Дарби Каунти 0
  4  КПР КПР 1
4  КПР КПР (прод.) 0 2 2
5  Виган Атлетик Виган Атлетик 0 1 1  

Состав на екипите кој учествувале и нивните локации[уреди | уреди извор]

Екипи и нивните стадиони[уреди | уреди извор]

Клуб Стадион Капацитет[13]
Арсенал Арсенал Стадион Емирати &1000000000000006027199960,272
Астон Вила Астон Вила Вила Парк &1000000000000004268200042,682
Барнли Барнли Трф Мор &1000000000000002140099921,401
Челси Челси Стамфорд Бриџ &1000000000000004179800041,798
Кристал Палас Кристал Палас Селхрст Парк &1000000000000002574699925,747
Евертон Евертон Гудисон Парк &1000000000000003957099939,571
Хал Сити Хал Сити Кеј-Си Стедиум &1000000000000002539999925,400
Лестер Сити Лестер Сити Кинг Пауер Стедиум &1000000000000003231199932,312
Ливерпул Ливерпул Енфилд &1000000000000004527600045,276
Манчестер Сити Манчестер Сити Стадион Етихад &1000000000000004670799946,708
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед Олд Трафорд &1000000000000007563500075,635
Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед Сент Џејмс Парк &1000000000000005240500052,405
КПР КПР Лофтус Роуд &1000000000000001800000018,000
Саутхемптон Саутхемптон Стадион Сент Мери &1000000000000003250500032,505
Стоук Сити Стоук Сити Британија &1000000000000002773999927,740
Сандерленд Сандерленд Стедиум оф Лајт &1000000000000004870700048,707
Свонзи Сити Свонзи Сити Стадион Либерти &1000000000000002082700020,827
Тотенхем Тотенхем Вајт Харт Лејн &1000000000000003628399936,284
Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион Хоуторнс &1000000000000002644500026,445
Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед Болејн Граунд &1000000000000003524499935,245

Локации на екипите[уреди | уреди извор]

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Клуб Менаџер1 Капитен Опрема Спонзор
Арсенал Франција Арсен Венгер Шпанија Микел Артета Пума[14] Емирејтс[15]
Астон Вила Англија Тим Шервуд Англија Фабијан Делф Макрон[16] dafabet[17]
Барнли Англија Шон Дајш Англија Џејсон Шакел Пума[18] fun88
Челси Португалија Жозе Мурињо Англија Џон Тери Адидас[19] Samsung[20]
Кристал Палас Англија Алан Пардју Австралија Миле Јединак Макрон[21] Neteller
Евертон Шпанија Роберто Мартинес Англија Фил Џагиелка Умбро[22] Chang[23]
Хал Сити Англија Стив Брус Англија Картис Дејвис Умбро[24] 12BET[25]
Лестер Сити Англија Најџел Пирсон Јамајка Вес Морган Пума[26] King Power[27]
Ливерпул Северна Ирска Брендан Роџерс Англија Стивен Џерард Warrior[28] Standard Chartered[29]
Манчестер Сити Чиле Мануел Пелегрини Белгија Венсан Компани Најк[30] Etihad Airways[31]
Манчестер Јунајтед Холандија Луј ван Гал Англија Вејн Руни Најк[32] Шевролет[33]
Њукасл Јунајтед Англија Џон Карвер Аргентина Фабрисио Колочини Puma[34] Wonga[35]
Квинс Парк Ренџерс Англија Крис Ремсеј Англија Клинт Хил Најк[36] AirAsia[37]
Саутхемптон Холандија Роналд Куман Португалија Жозе Фонте Made by club[38] Veho[39]
Стоук Сити Велс Марк Хјуз Англија Рајан Шоукрос Warrior[40] Bet365[41]
Сандерленд Холандија Дик Адвокат Ирска Џон О'Шеи Адидас[42] BFS Group[43]
Свонзи Сити Англија Гари Монк Велс Ешли Вилијамс Адидас[44] GWFX[45]
Тотенхем Хотспар Аргентина Маурисио Почетино Франција Јунес Кабул Under Armour[46] AIA[47]
Вест Бромвич Албион Велс Тони Пјулис Шкотска Дарен Флечер Адидас[48] Intuit QuickBooks[49]
Вест Хем Јунајтед Англија Сем Алардајс Англија Кевин Нолан Адидас[50] Betway[51]

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1. Челси Челси (C) 38 26 9 3 73 32 +41 87 УЕФА Лига на шампиони 2015/16 Групна фаза
2. Манчестер Сити Манчестер Сити 38 24 7 7 83 38 +45 79
3. Арсенал Арсенал 38 22 9 7 71 36 +35 75
4. Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 38 20 10 8 62 37 +25 70 УЕФА Лига на шампиони 2015/16 Плеј-оф рунда
5. Тотенхем Тотенхем 38 19 7 12 58 53 +5 64 Предлошка:Fb round2 2015-16 UEL GS
6. Ливерпул Ливерпул 38 18 8 12 52 48 +4 62 Предлошка:Fb round2 2015-16 UEL QR3 1
7. Саутхемптон Саутхемптон 38 18 6 14 54 33 +21 60
8. Свонзи Сити Свонзи Сити 38 16 8 14 46 49 −3 56
9. Стоук Сити Стоук Сити 38 15 9 14 48 45 +3 54
10. Кристал Палас Кристал Палас 38 13 9 16 47 51 −4 48
11. Евертон Евертон 38 12 11 15 48 50 −2 47
12. Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 38 12 11 15 44 47 −3 47 Предлошка:Fb round2 2015-16 UEL KR1 2
13. Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 38 11 11 16 38 51 −13 44
14. Лестер Сити Лестер Сити 38 11 8 19 46 55 −9 41
15. Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 38 10 9 19 40 63 −23 39
16. Сандерленд Сандерленд 38 7 17 14 31 53 −22 38
17. Астон Вила Астон Вила 38 10 8 20 31 57 −26 38
18. Хал Сити Хал Сити 38 8 11 19 33 51 −18 35 Чемпионшип лига 2015-16
19. Барнли Барнли 38 7 12 19 28 53 −25 33
20. КПР КПР 38 8 6 24 42 73 −31 30

Табела со резултати[уреди | уреди извор]

Екипа Арсенал АРС Астон Вила AST Барнли BUR Челси CHE Кристал Палас CRY Евертон EVE Хал Сити HUL Лестер Сити LEI Ливерпул LIV Манчестер Сити MCY Манчестер Јунајтед MUN Њукасл Јунајтед NEW КПР QPR Саутхемптон SOU Стоук Сити STK Сандерленд SUN Свонзи Сити SWA Тотенхем TOT Вест Бромвич Албион WBA Вест Хем Јунајтед WHU
Арсенал Арсенал

5–0

3–0

0–0

2–1

2–0

2–2

2–1

4–1

2–2

1–2

4–1

2–1

1–0

3–0

0–0

0–1

1–1

4–1

3–0

Астон Вила Астон Вила

0–3

0–1

1–2

0–0

3–2

2–1

2–1

0–2

0–2

1–1

0–0

3–3

1–1

1–2

0–0

0–1

1–2

2–1

1–0

Барнли Барнли

0–1

1–1

1–3

2–3

1–3

1–0

0–1

0–1

1–0

0–0

1–1

2–1

1–0

0–0

0–0

0–1

0–0

2–2

1–3

Челси Челси 2–0

3–0

1–1

1–0

1–0

2–0

2–0

1–1

1–1

1–0

2–0

2–1

1–1

2–1

3–1

4–2

3–0

2–0

2–0

Кристал Палас Кристал Палас

1–2

0–1

0–0

1–2

0–1

0–2

2–0

3–1

2–1

1–2

1–1

3–1

1–3

1–1

1–3

1–0

2–1

0–2

1–3

Евертон Евертон

2–2

3–0

1–0

3–6

2–3

1–1

2–2

0–0

1–1

3–0

3–0

3–1

1–0

0–1

0–2

0–0

0–1

0–0

2–1

Хал Сити Хал Сити

1–3

2–0

0–1

2–3

2–0

2–0

0–1

1–0

2–4

0–0

0–3

2–1

0–1

1–1

1–1

0–1

1–2

0–0

2–2

Лестер Сити Лестер Сити

1–1

1–0

2–2

1–3

0–1

2–2

0–0

1–3

0–1

5–3

3–0

5–1

2–0

0–1

0–0

2–0

1–2

0–1

2–1

Ливерпул Ливерпул

2–2

0–1

2–0

1–2

1–3

1–1

0–0

2–2

2–1

1–2

2–0

2–1

2–1

1–0

0–0

4–1

3–2

2–1

2–0

Манчестер Сити Манчестер Сити

0–2

3–2

2–2

1–1

3–0

1–0

1–1

2–0

3–1

1–0

5–0

6–0

2–0

0–1

3–2

2–1

4–1

3–0

2–0

Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 1–1

3–1

3–1

1–1

1–0

2–1

3–0

3–1

3–0 4–2

3–1

4–0

0–1

2–1

2–0

1–2

3–0

0–1

2–1

Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед

1–2

1–0

3–3

2–1

3–3

3–2

2–2

1–0

1–0

0–2

0–1

1–0

1–2

1–1

0–1

2–3

1–3

1–1

2–0

КПР КПР

1–2

2–0

2–0

0–1

0–0

1–2

0–1

3–2

2–3

2–2

0–2

2–1

0–1

2–2

1–0

1–1

1–2

3–2

0–0

Саутхемптон Саутхемптон

2–0

6–1

2–0

1–1

1–0

3–0

2–0

2–0

0–2

0–3

1–2

4–0

2–1

1–0

8–0

0–1

2–2

0–0

0–0

Стоук Сити Стоук Сити

3–2

0–1

1–2

0–2

1–2

2–0

1–0

0–1

6–1

1–4

1–1

1–0

3–1

2–1

1–1

2–1

3–0

2–0

2–2

Сандерленд Сандерленд

0–2

0–4

2–0

0–0

1–4

1–1

1–3

0–0

0–1

1–4

1–1

1–0

0–2

2–1

3–1

0–0

2–2

0–0

1–1

Свонзи Сити Свонзи Сити

2–1

1–0

1–0

0–5

1–1

1–1

3–1

2–0

0–1

2–4

2–1

2–2

2–0

0–1

2–0

1–1

1–2

3–0

1–1

Тотенхем Тотенхем 2–1

0–1

2–1

5–3

0–0

2–1

2–0

4–3

0–3

0–1

0–0

1–2

4–0

1–0

1–2

2–1

3–2

0–1

2–2

Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион

0–1

1–0

4–0

3–0

2–2

0–2

1–0

2–3

0–0

1–3

2–2

0–2

1–4

1–0

1–0

2–2

2–0

0–3

1–2

Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед

1–2

0–0

1–0

0–1

1–3

1–2

3–0

2–0

3–1

2–1

1–1

1–0

2–0

1–3

1–1

1–0

3–1

0–1

1–1

Updated to games played on 24 May 2015.
Source: Barclays Premier League football scores & results
^ The home team is listed in the left-hand column.
Colours: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
For coming matches, an a indicates there is an article about the match.

Индивидиуална статистика[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Ажурирано на 24 мај 2015[1]

Аргентинецот Серхио Агуеро (од Манчестер Сити) бил најдобар стрелец во сезоната со 26 постигнати гола.
Диего Коста (од Челси) го постигнал првиот хет-трик во сезоната на 13 септември 2014.
Гол Играч Клуб
26 Аргентина Серхио Агуеро Манчестер Сити Манчестер Сити
21 Англија Хари Кејн Тотенхем Тотенхем
20 Шпанија Диего Коста Челси Челси
18 Англија Чарли Остин КПР КПР
16 Чиле Алексис Санчес Арсенал Арсенал
14 Франција Оливие Жиру Арсенал Арсенал
14 Белгија Еден Азар Челси Челси
14 Англија Саидо Бераино Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
13 Белгија Кристијан Бентеке Астон Вила Астон Вила
12 Италија Грацијано Пеле Саутхемптон Саутхемптон
12 Англија Вејн Руни Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
12 Шпанија Давид Силва Манчестер Сити Манчестер Сити
11 Сенегал Папис Сисе Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
11 Брег на Слоновата Коска Вилфрид Бони Манчестер Сити Манчестер Сити (2)
Свонзи Сити Свонзи Сити (9)
11 Белгија Насер Шадли Тотенхем Тотенхем
11 Сенегал Маме Бирам Диуф Стоук Сити Стоук Сити
11 Аргентина Леонардо Улоа Лестер Сити Лестер Сити
11 Англија Дани Ингс Барнли Барнли
10 Данска Кристијан Ериксен Тотенхем Тотенхем
10 Сенегал Диафра Сако Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
10 Холандија Робин ван Перси Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
10 Брег на Слоновата Коска Јаја Туре Манчестер Сити Манчестер Сити
10 Сенегал Садио Мане Саутхемптон Саутхемптон
10 Белгија Ромелу Лукаку Евертон Евертон
9 Шпанија Хуан Мата Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
9 Англија Стивен Џерард Ливерпул Ливерпул
8 Хрватска Никица Јелавиќ Хал Сити Хал Сити
8 Јужна Кореја Ки Сунг-јуенг Свонзи Сити Свонзи Сити

Хет-трик[уреди | уреди извор]

Играч За Против Резултат Дата
Шпанија Диего Коста Челси Челси Свонзи Сити Свонзи Сити 4–2[52] 13 септември 2014
Аргентина Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро4 Манчестер Сити Манчестер Сити Тотенхем Тотенхем 4–1[53] 18 октомври 2014
Англија Остин, ЧарлиЧарли Остин КПР КПР Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 3–2[54] 20 декември 2014
Ирска Волтерс, ЏонатанЏонатан Волтерс Стоук Сити Стоук Сити КПР КПР 3–1[55] 31 јануари 2015
Англија Кејн, ХариХари Кејн Тотенхем Тотенхем Лестер Сити Лестер Сити 4–3[56] 21 март 2015
Белгија Бентеке, КристијанКристијан Бентеке Астон Вила Астон Вила КПР КПР 3–3[57] 7 април 2015
ДР Конго Боласие, ЈаникЈаник Боласие Кристал Палас Кристал Палас Сандерленд Сандерленд 4–1[58] 11 април 2015
Аргентина Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро Манчестер Сити Манчестер Сити КПР КПР 6–0[59] 10 мај 2015
Сенегал Мане, СадиоСадио Мане Саутхемптон Саутхемптон Астон Вила Астон Вила 6–1[60] 16 мај 2015
Англија Волкот, ТиоТио Волкот Арсенал Арсенал Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 4–1[61] 24 мај 2015

4 Играчот постигнал 4 гола.

Награди[уреди | уреди извор]

Месечни награди[уреди | уреди извор]

Месец Менаџер на месецот Играч на месецот Наводи
Менаџер Клуб Играч Клуб
Август Англија Гари Монк Свонзи Сити Шпанија Диего Коста Челси [62]
Септември Холандија Роналд Куман Саутхемптон Италија Грацијано Пеле Саутхемптон [63]
Октомври Англија Сем Алардајс Вест Хем Јунајтед Сенегал Диафра Сако Вест Хем Јунајтед [64]
Ноември Англија Алан Пардју Њукасл Јунајтед Аргентина Серхио Агуеро Манчестер Сити [65]
Декември Чиле Мануел Пелегрини Манчестер Сити Англија Чарли Остин КПР [66]
Јануари Холандија Роналд Куман Саутхемптон Англија Хари Кејн Тотенхем [67]
Февруари Велс Тони Пјулис Вест Бромвич Албион Англија Хари Кејн Тотенхем [68]
Март Франција Арсен Венгер Арсенал Франција Оливие Жиру Арсенал [69]
Април Англија Најџел Пирсон Лестер Сити Белгија Кристијан Бентеке Астон Вила [70]

Годишни награди[уреди | уреди извор]

Менаџер на сезоната во Премиер лигата на Англија[уреди | уреди извор]

Жозе Мурињо бил избран за Менаџер на сезоната во Премиер лигата на Англија.[12]

Играч на сезоната во Премиер лигата на Англија[уреди | уреди извор]

Еден Азар бил избран за Играч на сезоната во Премиер лигата на Англија.[12]

ПФА играч на годината[уреди | уреди извор]

Наградата ПФА играч на годината му била доделена на Еден Азар.[71]

ПФА тим на годината[уреди | уреди извор]

ПФА тимот на годината бил:[71]

FWA Footballer of the Year[уреди | уреди извор]

Наградата FWA Footballer of the Year му била доделена на Еден Азар.[72]

ПФА млад играч на годината[уреди | уреди извор]

Награда PFA млад играч на годината му била доделен на Хари Кејн.[71]

Златна копачка на Премиер лигата[уреди | уреди извор]

Наградата Златна копачка на Премиер лигата ја освоил Серхио Агуеро кој постигнал 26 гола.[11]

Златна ракавица на Премиер лигата[уреди | уреди извор]

Наградата Златна ракавица на Премиер лигата ја освоил Џо Харт кој во 14 натпревари остварил празна мрежа.[11]

Фер-плеј клуб во Премиер лигата[уреди | уреди извор]

Екипата на Вест Хем Јунајтед завршила како највисоко пласиран тим на листата за фер-плеј и со тоа добиле место во првата квалификациска рунда на Лигата на Европа за следната сезона откако Англија завршила во топ три лигите на УЕФА според табелата за фер-плеј.[73]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Barclays Premier League Statistics – Top Scorers“. ESPN FC. Entertainment and Sports Programming Network (ESPN). Посетено на 22 August 2014.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „English Premier League 2014–15“. statto.com. Архивирано од изворникот на 2016-08-02. Посетено на 2 March 2015.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Barclays Premier League Statistics – 2014–15“. ESPN FC. Entertainment and Sports Programming Network (ESPN). Посетено на 31 August 2014.
 4. „Fixture list for the 2014-15 season released“. Premierleague.com. 18 June 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-22. Посетено на 19 June 2014.
 5. „When does the 2014/15 season start?“. premierleague.com. Premier League. Архивирано од изворникот на 2014-04-15. Посетено на 13 March 2014.
 6. „Chelsea seal Premier League title as Eden Hazard sinks Crystal Palace“. The Guardian. Guardian News and Media. 3 May 2015. Посетено на 5 May 2015.
 7. McNulty, Phil (3 May 2015). „Chelsea 1–0 Crystal Palace“. BBC Sport. Посетено на 4 May 2015.
 8. „Hull City 0–1 Burnley“. BBC Sport. 9 May 2015. Посетено на 3 June 2015.
 9. „Manchester City 6–0 Queens Park Rangers“. BBC Sport. 9 May 2015. Посетено на 3 June 2015.
 10. „Hull City 0–0 Manchester United“. BBC Sport. 24 May 2015. Посетено на 3 June 2015.
 11. 11,0 11,1 11,2 „Sergio Aguero and Joe Hart complete golden double for Man City“. skysports.com. 24 May 2015. Посетено на 25 May 2015.
 12. 12,0 12,1 12,2 „Chelsea: Jose Mourinho and Eden Hazard win award double“. BBC Sport. 22 May 2015. Посетено на 22 May 2015.
 13. „Premier League – Handbook Season 2014/15“ (PDF). Premier League. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-08-20. Посетено на 2 February 2015.
 14. „PUMA and Arsenal announce partnership“. Arsenal Broadband. Посетено на 12 May 2014.
 15. „Arsenal football club in £150m Emirates deal“. BBC News. 23 November 2012. Посетено на 15 May 2013.
 16. „Aston Villa secure new £15 million kit deal with Macron“. fcbusiness. Архивирано од изворникот на 2015-11-25. Посетено на 15 May 2013.
 17. „Dafabet announced as official main club sponsor“. Aston Filla FC. Посетено на 11 June 2013.
 18. „Burnley FC Home Kit 2014/15“. Burnley F.C. Архивирано од изворникот на 2014-07-15. Посетено на 8 July 2014.
 19. „Chelsea agree whopping £300m kit deal with sportswear giants adidas“. Daily Mail. Посетено на 12 May 2014.
 20. „New shirts please! Chelsea extend Samsung sponsorship deal“. The Daily Mirror. Посетено на 15 May 2013.
 21. „CPFC And Macron Sign New Kit Deal“. Crystal Palace F.C. Архивирано од изворникот на 2015-06-06. Посетено на 12 May 2014.
 22. „Everton agree five-year deal with Umbro to supply club kits from start of next season“. Daily Mail. Посетено на 12 May 2014.
 23. „Blues Strike Record Chang Deal“. Everton FC. Архивирано од изворникот на 2014-05-24. Посетено на 12 May 2014.
 24. „Umbro continue brand revival, announce Hull City kit deal“. SB Nation. Посетено на 12 May 2014.
 25. „12BET Becomes Official Shirt Sponsor Of Hull City“. hullcitytigers.com. Hull City AFC. 17 July 2014. Архивирано од изворникот на 2014-07-17. Посетено на 17 July 2014.
 26. „Leicester City announce Puma Kit Deal“. footballshirtculture.com. Посетено на 17 May 2013.
 27. „2014/15 PUMA Home Kit Now On Sale!“. lcfc.com. Посетено на 19 June 2014.
 28. „Liverpool announce new £150m kit deal after Adidas row“. Telegraph Media Group. Посетено на 12 May 2014.
 29. „Liverpool stick with shirt sponsor Standard Charter after penning two-year extension“. Daily Mail. Посетено на 12 May 2014.
 30. Ogden, Mark (4 May 2012). „Manchester City's six-year kit deal with Nike could earn the Premier League leaders up to £12million a year“. The Daily Telegraph. London. Посетено на 2 May 2013.
 31. Taylor, Daniel (8 July 2011). „Manchester City bank record £400m sponsorship deal with Etihad Airways“. The Guardian. London. Посетено на 15 May 2013.
 32. de Menezes, Jack. „Manchester United and adidas announce record £75m-per-year deal after Nike pull out“. The Independent. London. Посетено на 14 July 2014.
 33. „Manchester United's £53m shirt deal with Chevrolet unaffected despite likely absence of Champions League“. Telegraph Media Group. Посетено на 12 May 2014.
 34. „Newcastle Unveil 2014/15 Away Kit“. nufc.co.uk. Посетено на 12 May 2014.
 35. „Newcastle Agree Four-Year Wonga Deal“. nufc.co.uk. Посетено на 15 May 2013.
 36. „EXCLUSIVE: R'S SIGN NIKE DEAL“. Queens Park Rangers F.C. Посетено на 25 May 2014.
 37. Queens Park Rangers F.C. (4 јуни 2014). "QPR agree new AirAsia sponsorship deal". Соопштение за печат.  посет. 4 јуни 2014 г
 38. „STATEMENT: Saints produce unique 2014/15 kit collection“. Southampton F.C. Архивирано од изворникот на 2014-05-17. Посетено на 30 June 2014.
 39. „Veho becomes Southampton FC shirt sponsor“. pcr-online.biz. Посетено на 12 May 2014.
 40. „Stoke City reveal new kit for 2014/15 - PICTURES“. stokesentinel.co.uk. Архивирано од изворникот на 2014-05-12. Посетено на 12 May 2014.
 41. „Stoke City: bet365 put their shirts on Stoke City“. thisisstaffordshire.co.uk. Архивирано од изворникот на 2014-03-14. Посетено на 15 May 2013.
 42. „Sunderland sign new kit deal with Adidas“. goal.com. Посетено на 15 May 2013.
 43. Macknight, Hugh. „Sunderland Sign New Shirt Sponsorship Deal With South African Multinational“. tyneandwear.sky.com. BSkyB. Архивирано од изворникот на 21 September 2013. Посетено на 1 June 2013.
 44. „Swansea Extend Adidas Kit Deal“. footballshirtculture.com. Посетено на 12 May 2014.
 45. „NEW SWANSEA CITY 14-15 KITS RELEASED“. Посетено на 25 June 2014.
 46. „Spurs announce £50million kit deal“. Daily Mirror. Посетено на 2 May 2013.
 47. „AIA TO BECOME TOTTENHAM HOTSPUR'S NEW PRINCIPAL PARTNER“. tottenhamhotspur.com. Tottenham Hotspur FC. Посетено на 12 May 2014.
 48. „West Brom extend Adidas deal“. expressandstar.com. Посетено на 12 May 2014.
 49. „West Brom agree shirt sponsorship deal with Intuit QuickBooks“. Birmingham Mail. Посетено на 12 July 2014.
 50. „West Ham United and adidas“. West Ham United FC. Посетено на 7 May 2013.
 51. „Hammers announce Betway sponsorship“. whufc.com. West Ham United FC. Посетено на 6 February 2015.
 52. „Chelsea 4–2 Swansea City“. BBC Sport. 13 September 2014.
 53. „Manchester City 4–1 Tottenham Hotspur“. BBC Sport. 18 October 2014.
 54. „Queens Park Rangers 3–2 West Bromwich Albion“. BBC Sport. 20 December 2014.
 55. „Stoke City 3–1 Queens Park Rangers“. BBC Sport. 31 January 2015.
 56. „Tottenham Hotspur 4–3 Leicester City“. BBC Sport. 21 March 2015.
 57. „Aston Villa 3–3 Queens Park Rangers“. BBC Sport. 7 April 2015.
 58. „Sunderland 1–4 Crystal Palace“. BBC Sport. 11 April 2015.
 59. „Man City 6–0 QPR“. BBC Sport. 10 May 2015.
 60. „Southampton 6–1 Aston Villa“. BBC Sport. 16 May 2015.
 61. „Arsenal 4–1 West Brom“. BBC Sport. 24 May 2015.
 62. „Diego Costa and Garry Monk win Barclays monthly awards“. premierleague.com. 12 September 2014. Архивирано од изворникот на 2015-07-20. Посетено на 12 September 2014.
 63. „Koeman and Pelle earn Barclays Premier League awards“. premierleague.com. 17 October 2014. Архивирано од изворникот на 2015-07-23. Посетено на 17 October 2014.
 64. „West Ham exceed Allardyce's expectations“. premierleague.com. 7 November 2014. Архивирано од изворникот на 2015-01-08. Посетено на 7 November 2014.
 65. „Aguero and Pardew claim Barclays' monthly awards“. premierleague.com. 12 December 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-16. Посетено на 12 December 2014.
 66. „Austin and Pellegrini claim Barclays' monthly awards“. premierleague.com. 16 January 2015. Архивирано од изворникот на 2015-07-22. Посетено на 16 January 2015.
 67. „Kane and Koeman claim Barclays monthly awards“. premierleague.com. 13 February 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-15. Посетено на 13 February 2015.
 68. „Kane and Pulis claim Barclays monthly awards“. premierleague.com. 13 March 2015. Архивирано од изворникот на 2015-03-13. Посетено на 13 March 2015.
 69. „Giroud and Wenger secure Barclays Monthly Awards“. premierleague.com. 3 April 2015. Архивирано од изворникот на 2015-08-12. Посетено на 3 April 2015.
 70. „Benteke and Pearson win Barclays monthly awards“. premierleague.com. 8 May 2015. Архивирано од изворникот на 2015-05-10. Посетено на 8 May 2015.
 71. 71,0 71,1 71,2 71,3 „Chelsea's Eden Hazard named PFA Player of the Year“. BBC Sport. 26 April 2015. Посетено на 22 May 2015.
 72. „Eden Hazard adds Footballer of the Year title to PFA award“. Sky Sports. 12 May 2015. Посетено на 22 May 2015.
 73. „West Ham qualify for Europa League“. BBC Sport. 26 May 2015. Посетено на 27 May 2015.