Прејди на содржината

Греам Тејлор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Греам Тејлор
Лични податоци
Роден на 15 септември 1944(1944-09-15)
Роден во Ворксоп, Англија
Починал на 12 јануари 2017(2017-01-12) (возр. 72)
Починал во Кингс Лангли, Англија
Држава Англија Англија
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 1972 (како играч)
2003 (како тренер)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1962-1968 Гримсби Таун Гримсби Таун 189 (2)
1968-1972 Линколн Сити Линколн Сити 150 (1)
Раководител на екипите
1972-1977 Линколн Сити Линколн Сити
1977-1987 Вотфорд Вотфорд
1987-1990 Астон Вила Астон Вила
1990-1993  Англија
1994-1995 Вулверхемптон Вулверхемптон
1996 Вотфорд Вотфорд
1997-2001 Вотфорд Вотфорд
2001-2003 Астон Вила Астон Вила
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Греам Тејлор (15 септември 1944-12 јануари 2017), бил поранешен англиски фудбалер и фудбалски тренер.

Својата играчка кариера ја започнал во 1962 година и во текот на целата своја кариера играл само за два клуба Гримсби Таун (1962-1968) и Линколн Сити (1968-1972).

Откако предвремено ја завршил своојата играчка кариера зарад повреда, Тејлор се посветил на тренерската кариера која ја започнал токму во Линколн Сити, клубот во кој се пензионирал, а подоцна ги водел и Вотфорд и Астон Вила (во повеќе наврати), англиската репрезентација и Вулверхемптон.

Како тренер

[уреди | уреди извор]

Англија Линколн Сити

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]