Дарби

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дарби ( / d ɑːr b I / ( врска=| За овој звук слушај ) DAR -bee ) е град и унитарна власт област во Дербишир, Англија. Се наоѓа на бреговите на реката Derwent во јужниот дел на Дербишир, од кои традиционално беше окружен град . [nb 1] На пописот во 2011 година, населението беше 248.700. Дерби доби статус на град во 1977 година.

Дарби бил решен од Римјаните - кој го основал градот Дервентио - Саксонци и Викинзи, кој го направил Дарби едно од петте околности на Данелав . Првично пазарниот град, Дерби брзо растеше во индустриската ера. Дом на Мил Ломбе, рана британска фабрика, Дерби тврди дека е едно од родните места на Индустриската револуција . Таа го содржи јужниот дел на Светското наследство на долината Милс . Со доаѓањето на железницата во 19 век, Дерби стана центар на британската железница .

Дерби е центар за производство на напредни транспортни возила, дом на вториот најголем производител на аеромобили во светот, Ролс-Ројс . Bombardier Transportation се заснова на Дерби Litchurch Лејн дела и беа за многу години само Велика Британија производителот на воз. Автомобилското седиште на " Тојота Производство" на Велика Британија е југозападно од градот во Бурнастон .

Историја[уреди | уреди извор]

Потекло[уреди | уреди извор]

Кулата на Дерби катедрала .[1]
Преглед на катедралата Дерби со кои се соочува часовен кула

Римскиот камп на " Дервентио " се смета дека бил сместен во Литл Честер / Честер Грин ( решетка на мрежа) , местото на старата римска тврдина. Подоцна градот бил еден од " Петте околини " (утврдени градови) на Данелав, сè додека не бил заробен од Lady Aethelflaed of Mercia во јули 917, по што градот бил припоен кон Кралството Мерсија.[2]

На Викинг име Џура-BY, снимен во стар англиски како Deoraby, значи "село на Елен". Сепак, потеклото на името "Дарби" имало повеќе влијанија; варијација на оригиналната римско име "Derventio" со изговорот на буквата "V" како "Б", со што стана Derbentio, а подоцна Дарби, заедно со линк до реката Derwent - од Селтик значи "долината дебели со даб" [3] - кој тече низ градот, предизвикувајќи скратена верзија на Derwent, што значи "населба Derwent".

Името на градот се појавува како "Darbye" во раните мапи, како оној на John Speed, 1610.[4]

Современото истражување (2004) во историјата и археологијата на Дарби обезбеди доказ дека викинзите и англосаксоните би постоеле, окупирајќи ги двете области на копно опкружени со вода. Англосаксонската хроника (околу 900) вели дека "Дарби е поделен со вода". Овие подрачја биле познати како Norþworþig ("Northworthy", "north enclosure") и Deoraby, и биле на "Иронгат" (север) страна на Дерби.[5]

Медиуми[уреди | уреди извор]

Дерби Телеграф (порано Дерби вечер Телеграф ) е градскиот дневен весник. Критичарот Ричард Кокс ја постави својата прва книга околу сопственото искуство како репортер на Дерби Телеграф во 1970-тите.[6] Дерби трговецот беше бесплатен неделен весник кој веќе не е во печатена форма.

БиБиСи Радио Дерби, локалната станица на БиБиСи за Дербишир и Источен Стафордшир, се заснова на улицата Св Хелен во градот и нуди коментари за локални, национални и меѓународни вести, одлики, музика и спорт. Достапно е на 104,5 FM и 1116 AM, на 95,3 FM во Северна и Средна Дербишир и на 96,0 FM во областа Buxton, како и на интернет. БиБиСи во Дерби имаат свое месно мрежно место за областа која обезбедува вести, патувања и информации за времето, како и други одлики.

Капитал Ист Мидлендс, е најголемата комерцијална радио станица во градот, емитување на Дерби на 102,8 FM од предавателот на Drum Hill, непосредно надвор од градот. Го емитува формат Современ радио хит (CHR), со топ 40 хитови на хитови, наменети за градот под 35-тите години.

Список на градови близнаци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „nb“, но нема соодветна ознака <references group="nb"/>.

  1. „Derby Cathedral“. You & Yesterday. Архивирано од изворникот на 2008-05-12. Посетено на 4 February 2008.
  2. Walker, Ian W (2000). Mercia and the Making of England Sutton ISBN 0-7509-2131-5.
  3. Ekwall, Eilert (1960) [1936]. The Concise Oxford Dictionary of English Place Names (Fourth. изд.). Oxford: Clarendon Press. стр. 143. ISBN 0-19-869103-3.
  4. „Map of Derbyshire“. British Library Prints. Архивирано од изворникот на 2019-04-13. Посетено на 2019-02-12.
  5. The Rivers of Time Ron McKeown, ISBN 0-9530603-7-3
  6. Paul Linford (10 June 2014). „Former reporter tells tale of violence and corruption“. HoldTheFrontPage.co.uk. Посетено на 29 June 2014.