Тони Адамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тони Адамс
Адамс во 2010
Лични податоци
Полно име Тони Александар Адамс[1]
Роден на 10 октомври 1966(1966-10-10)(57 г.)[1]
Роден во Ромфорд, Лондон, Англија
Висина  м[1]
Позиција Центар-бек
Младинска кариера
1980–1983 Арсенал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983–2002 Арсенал 504 (32)
Репрезентација
1985–1986 младинска репрезентација на Англија 5 (1)
1986–1987 Б-репрезентација на Англија 15 (7)
1987–2000 Англија 66 (5)
Тренер на екипи
2003–2004 Вајкомб Вондерерс
2008–2009 ФК Портсмут
2010–2011 ФК Габала
2017 ФК Гранада
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Тони Александар Адамс, MBE (роден на 10 октомври 1966 година) — англиски фудбалски менаџер. Како играч Адамс играл за Арсенал и Англија каде што бил капитен на двата тима.

Целата играчка кариера на Адамс, во период од 22 години ја поминал на позицијата централен одбранбен играч во Арсенал.[2] Тој се сметал за еден од најголемите играчи на Арсенал на сите времиња од страна на самите навивачи клубот [3] и бил вклучен на списокот на Фудбалската Лига 100 Легенди. Со Арсенал, тој освоил четири четири врвни титули, уникатно предводејќи ги како капитен победничките екипи на Арсенал во три различни децении, три ФА Купови, два Фудбалски Лига Куп, УЕФА Куп и два ФА Комјунити шилд. Статуа во чест на Адамс била откриена на стадионот Емирати на 9 декември 2011 година, заедно со статуи на Тиери Анри и Херберт Чепмен. Тој одиграл и 66 натпревари за репрезентацијата на Англија помеѓу 1987 и 2000 година и играл на четири големи турнири.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Адамс потпишал за Арсенал уште како ученик во 1980 година. Дебитирал во првиот тим на 5 ноември 1983 година против Сандерленд во Првата дивизија, четири недели по неговиот 17-ти роденден. Адамс станал редовен играч во сезоната 1986-87, освојувајќи го својот прв голем трофеј кој го играл во финалето на Лигата на шампионите на Вембли.

Заедно со Ли Диксон, Најџел Винтербурн и Стив Болд, Адамс бил дел од "познатата четворка" која се борела во одбраната на Арсенал, која под Џорџ Греам била позната по својата добро дисциплинирана употреба на офсајд стапицата. На 1 јануари 1988 година, тој станал капетан на Арсенал на 21-годишна возраст, и останал капитен на клубот следните 14 години до неговото пензионирање.

Силната дисциплина на Адамс во одбраната се сметала за фактор во победата на Арсенал во Лига Купот во 1986-87 година, а потоа и на Првата дивизија двапати; прв во 1988-89 по победата над Ливерпул во финалниот натпревар од сезоната; вториот во 1990-91, губејќи еднаш цела сезона.

Во 1992-93 Адамс го добил признанието да биде капитен во првата англиска страна за освојување на Лига Купот и ФА Купот двојно, подигнувајќи го Купот на Победниците на Куповите следната година.

И покрај овој успех, битката со алкохолизмот, која започнала во средината на осумдесеттите години, сè повеќе го уништувал својот живот, бидејќи тој, наводно, честопати бил вклучен во тепачки по ноќните клубови. На 6 мај 1990 година, Адамс го удрил возилото Форд Сиера во ѕид во Рејли и кога се зголемил нивото на алкохол во крвта, се покажа дека е повеќе од четири пати поголема од дозволената граница за пиење. На 19 декември таа година, во Саутенд Краун Судот, бил затворен четири месеци (ослободен по половина од казната на 15 февруари 1991). Тој станал еден од највисоките - профили на закрепнување на алкохоличари во Велика Британија; неговата битка со алкохолот е детализирана во неговата автобиографија, Addicted, која бил објавен во мај 1998 година за огромни критички признанија.

Неговото закрепнување и рехабилитација било помогнато во незначителен дел од доаѓањето на Арсен Венгер како менаџер на Арсенал во октомври 1996 година. Венгер ги реформирал диететските практики на клубот и начинот на живот на играчите. Венгер заглавен од Адамс по неговите признанија за проблемот со пиењето, а подобрувањата во режимот веројатно ја продолжил кариерата на Адамс за неколку години. Адамс го наградувал разбирањето на неговиот менаџер, кој го водел клубот во двата Премиерлигашки титули и победи во ФА Купот, во 1997-98 и 2001-02; тој е единствениот играч во историјата на англискиот фудбал кој како капитен на тим има освоено титули во три различни децении.

Во август 2002 година, непосредно пред почетокот на сезоната 2002-03, Адамс се повлекол од професионалниот фудбал по кариера која траеле речиси 20 години, неговиот последен натпревар бил последен натпревар бил на домашен терен против Евертон (финалето на ФА Купот 2002 боло невообичаено играно пред последните натпревари во лигата). Тој одиграл 674 натпревари за Арсенал (само Дејвид О'Лири играл повеќе) и бил најуспешниот капитен во историјата на клубот. Дресот со број 6, кој Адамс го носел, не бил користен сè до сезоната 2006-07, кога му бил доделен на Филип Сендерос, сега во моментов е бројот на францускиот дефанзивец Лорен Косцлини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Hugman, Barry J., уред. (1999). The 1999–2000 Official PFA Footballers Factfile. Harpenden: Queen Anne Press. ISBN 978-1-85291-607-7.
  2. Brodkin, Jon (14 May 2002). „A night out for the Adams family“. The Guardian. London. Посетено на 2008-10-28.
  3. „Referendum: Is Thierry Henry Arsenal's greatest ever player?“. Arsenal Land. Архивирано од изворникот на 22 April 2006.