Хуан Себастијан Верон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хуан Себастијан Верон
Лични податоци
Роден на 9 март 1975(1975-03-09)(49 г.)
Роден во Ла Плата, Аргентина
Држава Аргентина Аргентина
Висина &100000000000001860000001,86 м[1]
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 23 мај 2017 (42 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994-1996 Естудијантес Естудијантес Л.П. 60 (7)
1996 Бока Хуниорс Бока Хуниорс 17 (4)
1996-1998 Сампдорија Сампдорија 61 (7)
1998-1999 Парма Парма 26 (1)
1999-2001 Лацио Лацио 53 (11)
2001-2003 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 51 (7)
2003-2004 Челси Челси 7 (1)
2004-2006 Интер Интер 49 (3)
2006-2012 Естудијантес Естудијантес Л.П. 137 (20)
2012 Брандсен 28 (7)
2013-2014 Естудијантес Естудијантес Л.П. 22 (0)
2016-2017 Естудијантес Естудијантес Л.П. 1 (0)
Репрезентација
1996-2010 Аргентина Аргентина 73 (9)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Хуан Себастијан Верон (роден на 9 март 1975 година во Ла Плата) — аргентински поранешен фудбалер, играч од средниот ред. Во моментов работи како спортски директор во екипата на Естудиантес де Ла Плата.

Својте почетоци Верон ги направил во Аргентина со екипите на Естудијантес и Бока Хуниорс, а потоа се преселил во Европа каде ги носел дресовите на Сампдорија, Парма, Лацио, Манчестер Јунајтед, Челси, Интер, а потоа повторно се вратил во својата родна земја за да ја заврши својата кариера во Естудијантес.

За време на неговата кариера, тој освоил две италијански првенства (2000 и 2006), четири италијански купа (1999, 2000, 2005 и 2006), двапати италијанскиот суперкупа (2000 и 2005), едно англиско првенство (2003), две аргентински првенства (Апертура 2006 година и Апертура 2010), еден Куп на УЕФА (1999), еден Суперкуп на УЕФА (1999) и една титула во Копа Либертадорес (2009). За аргентинската репрезентација одиграл 73 натпревари и постигнал 9 гола и настапил на три Светски првенства (1998, 2002 и 2010) и на Копа Америка во 2007 година.

На поединечно ниво, тоа бил именуван 2 пати за Аргентински фудбалер на годината (2006 и 2009) и 2 пати за Јужноамерикански фудбалер на годината (2008 и 2009). Во март 2004 бил избран од страна на Пеле во ФИФА 100 листата, специјална класификација, која ги вклучува најдобрите играчи - кој биле живи во времето на изготвување на листата - во историјата на овој спорт.

Титули[уреди | уреди извор]

Аргентина Естудиантес[уреди | уреди извор]

Италија Парма[уреди | уреди извор]

Италија Лацио[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Италија Интер[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Juan Sebastián Verón profile“. Sky Sports.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]