Клаудио Лопес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клаудио Лопес
Лични податоци
Полно име Клаудио Хавиер Лопес
Роден на 17 јули 1974(1974-07-17)(49 г.)
Роден во Рио Терсеро, Аргентина
Држава  Аргентина
Висина 1.78 m
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1996 Расинг Клуб Расинг Клуб 116 (25)
1996–2000 Валенсија Валенсија 126 (47)
2000–2004 Лацио Лацио 106 (29)
2004–2007 Клуб Америка Клуб Америка 87 (27)
2007–2008 Расинг Клуб Расинг Клуб 34 (10)
2008–2009 Канзас Сити Визардс КС Визардс 57 (13)
2010 Колорадо Рапидс Колорадо Рапидс 11 (0)
Total 537 (151)
Репрезентација
1996 Аргентина Аргентина 23 17 (7)
1995–2003 Аргентина Аргентина 55 (10)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 9 November 2010.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 13 April 2010

Клаудио Хавиер Лопес (шпански изговор: [ˈklauðjo ˈlopes], роден на 17 јули 1974 година) — поранешен аргентински фудбалер, кој играл на позицијата напаѓач.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Лопес ја започнал својата професионална кариера со Естудијантес де Ла Плата во неговата родна Аргентина, во 1990 година како 16-годишно момче. Сепак, тој се преселил во Расинг наредната година, каде што останал сè до неговиот трансфер во Европа во 1996 година во шпанскиот клуб Валенсија.

Европа[уреди | уреди извор]

Лопес останал со Валенсија пет години, помагајќи му на тимот да биде второпласиран во Лигата на Шампионите во сезоната 1999-2000, по порзазот од во финалето од Реал Мадрид со 3-0. Со добрите игри во Валенсија, Лопес направил трансфер во Лацио во Серија А за износ од 35 милиони евра. Тој бил во партнерство со сонародникот Ернан Креспо во напаѓачката линија. За жал, Лопес страдал од повреди за време на неговиот престој во Лацио. Во текот на Лигата на шампионите во сезоната 2000-2001, тој постигнал гол од корнер против Андерлехт на Олимпискиот стадион во Рим.

Мексико, повраток во Расинг[уреди | уреди извор]

МЛС Лига[уреди | уреди извор]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Лопес имал истакната кариера со репрезентацијата на Аргентина. По освојувањето на сребрениот медал со екипата под 23 години за време на Летните олимписки игри 1996, Лопес настапил и на Светското првенство 1998 година. Тој постигнал гол против Холандија во четврт-финалето, кога ја пласирал топката помеѓу нозете на Едвин ван дер Сар за да донесе привремено водство, иако Аргентина на крајот била поразена со резултат од 2-1.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]