УЕФА Лига на шампиони 2000/01

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 2000/01
Податоци за купот
Датуми12 јули 2000 — 23 мај 2001
Екипи32 (72 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониГерманија Бајерн Минхен
(4. титула)
Вице-шампионШпанија Валенсија
Статистики за купот
Одиграни натпревари157
Постигнати голови449 (2.86 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Шпанија Раул Гонсалес (7 голови)

УЕФА Лига на шампиони 2000/01 — 9. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 46. сезона од основањето на натпреварувањето.

Финалето било одиграно на 23 мај 2001 година на стадионот Џузепе Меаца во Милано, каде што Бајерн Минхен по нерешениот резултат 1:1, издвоил победа над Валенсија по изведување на пенали со резултат од 5:4 со тоа освојувајќи ја својата 4. титула во најсилното европско натпреварување. Бранителот на титулата од претходната година, Реал Мадрид, испаднал во полуфиналето, каде што загубил во двомеч од страна на Баерн Минхен.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 12 јули, а реванш натпреварите на 19 јули 2000 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Биркиркара Малта 2:6 Исланд Рејкјавик 1:2 1:4
Ф91 Диделанж Луксембург 0:6 Бугарија Левски Софија 0:4 0:2
Хака Финска 2:2[1] Северна Ирска Линфилд 1:0 1:2
Клаксвик Фарски Острови 0:5 Сојузна Република Југославија Црвена ѕвезда 0:3 0:2
Тотал Нетворк Солушнс Велс 2:6 Естонија Левадија Талин 2:2 0:4
Ширак Ерменија 2:3 Белорусија БАТЕ Борисов 1:1 1:2
Сконто Латвија 3:5 Азербејџан Шамкир 2:1 1:4 (прод.)
Слога Југомагнат Македонија 1:2 Ирска Шелбурн 0:1 1:1
Тирана Албанија 4:6 Молдавија Зимбру Кишинев 2:3 2:3
Каунас Литванија 4:3 Босна и Херцеговина Бротњо 4:0 0:3

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 26 јули, а реванш натпреварите на 2 август 2000 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Андерлехт Белгија 4:2 Кипар Анортозис 4:2 0:0
Бешикташ Турција 2:1 Бугарија Левски Софија 1:0 1:1
Брондби Данска 3:1 Исланд Рејкјавик 3:1 0:0
Динамо Букурешт Романија 4:7 Полска Полонија Варшава 3:4 1:3
Ренџерс Шкотска 4:1 Литванија Каунас 4:1 0:0
Хака Финска 0:1 Словачка Интер Братислава 0:0 0:1 (прод.)
Хелсинборг Шведска 3:0 Белорусија БАТЕ Борисов 0:0 3:0
Црвена ѕвезда Сојузна Република Југославија 4:2 Грузија Торпедо Кутаиси 4:0 0:2
Шахтјор Донецк Украина 9:2 Естонија Левадија Талин 4:1 5:1
Славија Прага Чешка 5:1 Азербејџан Шамкир 1:0 4:1
Шелбурн Ирска 2:4 Норвешка Розенборг 1:3 1:1
Штурм Грац Австрија 5:1 Израел Хапоел Тел Авив 3:0 2:1
Зимбру Кишинев Молдавија 2:1 Словенија Марибор 2:0 0:1
Хајдук Сплит Хрватска 2:4 Унгарија Дунафер 0:2 2:2

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни од 7 до 9 август, а реванш натпреварите на 22 и 23 август 2000 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Тирол Инсбрук Австрија 1:4 Шпанија Валенсија 0:0 1:4
Зимбру Кишинев Молдавија 0:2 Чешка Спарта Прага 0:1 0:1
Брондби Данска 0:2 Германија Хамбургер 0:2 0:0
Хелсинборг Шведска 1:0 Италија Интернационале Милано 1:0 0:0
Бешикташ Турција 6:1 Русија Локомотива Москва 3:0 3:1
Интер Братислава Словачка 2:4 Франција Олимпик Лион 1:2 1:2
Андерлехт Белгија 1:0 Португалија Порто 1:0 0:0
Херфелге Данска 0:6 Шкотска Ренџерс 0:3 0:3
Динамо Киев Украина 1:1[1] Сојузна Република Југославија Црвена ѕвезда 0:0 1:1
Полонија Варшава Полска 3:4 Грција Панатинајкос 2:2 1:2
Лидс Јунајтед Англија 3:1 Германија Минхен 1860 2:1 1:0
Штурм Грац Австрија 3:2 Холандија Фејенорд Ротердам 2:1 1:1
Дунафер Унгарија 3:4 Норвешка Розенборг 2:2 1:2
Санкт Гален Швајцарија 3:4 Турција Галатасарај 1:2 2:2
Милан Италија 6:1 Хрватска Динамо Загреб 3:1 3:0
Шахтјор Донецк Украина 2:1 Чешка Славија Прага 0:1 2:0 (прод.)

Прв круг на натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Првиот круг на натпреварувањето по групи се играл од 12 септември до 8 ноември 2000 година.

Легенда:
Победникот од групата и второпласираната екипа продолжиле во вториот круг на натпреварувањето по групи.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  СМ БАЈ СЛ РМ
Русија Спартак Москва 2:0 3:1 1:0
Германија Баерн Леверкузен 1:0 3:2 2:3
Португалија Спортинг Лисабон 0:3 0:0 2:2
Шпанија Реал Мадрид 1:0 5:3 4:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 4 1 1 15 8 +7 13
2. Русија Спартак Москва 6 4 0 2 9 3 +6 12
3. Германија Баерн Леверкузен 6 2 1 3 9 12 -3 7
4. Португалија Спортинг Лисабон 6 0 2 4 5 15 -10 2

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  СП АРС ШАХ ЛАЦ
Чешка Спарта Прага 0:1 3:2 0:1
Англија Арсенал 4:2 3:2 2:0
Украина Шахтјор Донецк 2:1 3:0 0:3
Италија Лацио 3:0 1:1 5:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Арсенал 6 4 1 1 11 8 +3 13
2. Италија Лацио 6 4 1 1 13 4 +9 13
3. Украина Шахтјор Донецк 6 2 0 4 10 15 -5 6
4. Чешка Спарта Прага 6 1 0 5 6 13 -7 3

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  ВАЛ ОЛИ ЛИО ХЕР
Шпанија Валенсија 2:1 1:0 1:1
Грција Олимпијакос 1:0 2:1 2:0
Франција Олимпик Лион 1:2 1:0 3:1
Холандија Херенфен 0:1 1:0 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Валенсија 6 4 1 1 7 4 +3 13
2. Франција Олимпик Лион 6 3 0 3 8 6 +2 9
3. Грција Олимпијакос 6 3 0 3 6 5 +1 9
4. Холандија Херенфен 6 1 1 4 3 9 -6 4

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  ГАЛ МОН РЕН ШТУ
Турција Галатасарај 3:2 3:2 2:2
Франција Монако 4:2 0:1 5:0
Шкотска Ренџерс 0:0 2:2 5:0
Австрија Штурм Грац 3:0 2:0 2:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Австрија Штурм Грац 6 3 1 2 9 12 -3 10
2. Турција Галатасарај 6 2 2 2 10 13 -3 8
3. Шкотска Ренџерс 6 2 2 2 10 7 +3 8
4. Франција Монако 6 2 1 3 13 10 +3 7

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  ХАМ ЈУВ ПАН ДЕП
Германија Хамбургер 4:4 0:1 1:1
Италија Јувентус 1:3 2:1 0:0
Грција Панатинајкос 0:0 3:1 1:1
Шпанија Депортиво ла Коруња 2:1 1:1 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Депортиво ла Коруња 6 2 4 0 6 4 +2 10
2. Грција Панатинајкос 6 2 2 2 6 5 +1 8
3. Германија Хамбургер 6 1 3 2 9 9 0 6
4. Италија Јувентус 6 1 3 2 9 12 -3 6

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  РОЗ ПСЖ ХЕЛ БАЈ
Норвешка Розенборг 3:1 6:1 1:1
Франција Пари Сен Жермен 7:2 4:1 1:0
Шведска Хелсинборг 2:0 1:1 1:3
Германија Бајерн Минхен 3:1 2:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Бајерн Минхен 6 3 2 1 9 4 +5 11
2. Франција Пари Сен Жермен 6 3 1 2 14 9 +5 10
3. Норвешка Розенборг 6 2 1 3 13 15 -2 7
4. Шведска Хелсинборг 6 1 2 3 6 14 -8 5

Група Г[уреди | уреди извор]

 
  МЈ АНД ПСВ ДК
Англија Манчестер Јунајтед 5:1 3:1 1:0
Белгија Андерлехт 2:1 1:0 4:2
Холандија ПСВ Ајндховен 3:1 2:3 2:1
Украина Динамо Киев 0:0 4:0 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Белгија Андерлехт 6 4 0 2 11 14 -3 12
2. Англија Манчестер Јунајтед 6 3 1 2 11 7 +4 10
3. Холандија ПСВ Ајндховен 6 3 0 3 9 9 0 9
4. Украина Динамо Киев 6 1 1 4 7 8 -1 4

Група Х[уреди | уреди извор]

 
  МИЛ БЕШ БАР ЛЈ
Италија Милан 4:1 3:3 1:1
Турција Бешикташ 0:2 3:0 0:0
Шпанија Барселона 0:2 5:0 4:0
Англија Лидс Јунајтед 1:0 6:0 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Милан 6 3 2 1 12 6 +6 11
2. Англија Лидс Јунајтед 6 2 3 1 9 6 +3 9
3. Шпанија Барселона 6 2 2 2 13 9 +4 8
4. Турција Бешикташ 6 1 1 4 4 17 -13 4

Втор круг на натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Вториот круг на натпреварувањето по групи се играл од 21 ноември до 14 март 2001 година.

Легенда:
Победникот во групата и второпласираниот клуб продолжуваат во полуфиналето.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  МЈ ПАН ВАЛ ШТУ
Англија Манчестер Јунајтед 3:1 1:1 3:0
Грција Панатинајкос 1:1 0:0 1:2
Шпанија Валенсија 0:0 2:1 2:0
Австрија Штурм Грац 0:2 2:0 0:5
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Валенсија 6 3 3 0 10 2 +8 12
2. Англија Манчестер Јунајтед 6 3 3 0 10 3 +7 12
3. Австрија Штурм Грац 6 2 0 4 4 13 -9 6
4. Грција Панатинајкос 6 0 2 4 4 10 -6 2

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  МИЛ ГАЛ ПСЖ ДЕП
Италија Милан 2:2 1:1 1:1
Турција Галатасарај 2:0 1:0 1:0
Франција Пари Сен Жермен 1:1 2:0 1:3
Шпанија Депортиво ла Коруња 0:1 2:0 4:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Депортиво ла Коруња 6 3 1 2 10 7 +3 10
2. Турција Галатасарај 6 3 1 2 6 6 0 10
3. Италија Милан 6 1 4 1 6 7 -1 7
4. Франција Пари Сен Жермен 6 1 2 3 8 10 -2 5

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  СПА АРС БАЈ ЛИО
Русија Спартак Москва 4:1 0:3 1:1
Англија Арсенал 1:0 2:2 1:1
Германија Бајерн Минхен 1:0 1:0 1:0
Франција Олимпик Лион 3:0 0:1 3:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Бајерн Минхен 6 4 1 1 8 5 +3 13
2. Англија Арсенал 6 2 2 2 6 8 -2 8
3. Франција Олимпик Лион 6 2 2 2 8 4 +4 8
4. Русија Спартак Москва 6 1 1 4 5 10 -5 4

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  АНД ЛАЦ ЛЈ РМ
Белгија Андерлехт 1:0 1:4 2:0
Италија Лацио 2:1 0:1 2:2
Англија Лидс Јунајтед 2:1 3:3 0:2
Шпанија Реал Мадрид 4:1 3:2 3:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 4 1 1 14 9 +5 13
2. Англија Лидс Јунајтед 6 3 1 2 12 10 +2 10
3. Белгија Андерлехт 6 2 0 4 7 12 -5 6
4. Италија Лацио 6 1 2 3 9 11 -2 5

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 3 и 4 април, а реванш натпреварите на 17 и 18 април 2001 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Лидс Јунајтед Англија 3:2 Шпанија Депортиво ла Коруња 3:0 0:2
Арсенал Англија 2:2[1] Шпанија Валенсија 2:1 0:1
Галатасарај Турција 3:5 Шпанија Реал Мадрид 3:2 0:3
Манчестер Јунајтед Англија 1:3 Германија Бајерн Минхен 0:1 1:2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 1 и 2 мај, а реванш натпреварите на 8 и 9 мај 2001 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Лидс Јунајтед Англија 0:3 Шпанија Валенсија 0:0 0:3
Реал Мадрид Шпанија 1:3 Германија Бајерн Минхен 0:1 1:2

Финале[уреди | уреди извор]

23 мај 2001
20:45
Бајерн Минхен Германија 1 – 1 (прод.) Шпанија Валенсија Сан Сиро, Милано
Публика: 71.500
Судија: Дик Јол (Холандија)
Ефенберг гол 51' (пен.)

Пауло Сержио
Салихамиџиќ гол
Циклер гол
Андерсон
Ефенберг гол
Лизаразу гол
Линке гол
(извештај)
5 – 4 (пен.)
Мендијета гол 3' (пен.)

гол Мендијета
гол Керју
Заховиќ
Карбони
гол Бараха
гол Гонсалес
Пелегрино

Види још[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]