Финале на Купот на европските во шампиони 1992 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Купот на европските шампиони во 1960 година
ПрвенствоКуп на шампиони 1991/92
Со продолжеток
Датум20 мај 1992
СтадионСтадион Вембли, Лондон
СудијаАрон Шмидхубер (Германија)
Гледачи70,827
1991
(Лига на шампиони) 1993

Финалето на Купот на шампионите бил фудбалски натпревар одржан на 20 мај 1992 на стадионот Вембли, Лондон, помеѓу Самдорија од Италија и Барселона од Шпанија. Барселона го доби натпреварот со 1–0 со продолжеток, благодарение на слободниот удар на Роналд Куман. Беше првпат да има групна фаза во која беа осумте освојувачи од второто коло, поделени во две групи, а победниците од секоја се сретнаа во финалето. Барселона станаа втор шпански клуб кој победи на натпреварот. Ова беше последно финале пред ова клупско фудбалско натпреварување да се ребрендира како Лига на шампионите.

Тимови[уреди | уреди извор]

Тим Претходни учества во финалето
Италија Сампдорија Ниту еднаш
Шпанија Барселона 2 (1961, 1986)

Патот до финалето[уреди | уреди извор]

Италија Сампдорија Рунда Шпанија Барселона
Противник Вкупен резулатат Прво коло Второ коло Противник Вкупен резултат Прво коло Второ коло
Норвешка Розенборг 7–1 5–0 (Д) 2–1 (Г) Прва рунда Германија Ханза Росток 3–1 3–0 (Д) 0–1 (Г)
Унгарија Хонвед 4–3 1–2 (Г) 3–1 (Д) Втора рунда Германија Кајзерслаутерн 3–3 (a) 2–0 (Д) 1–3 (Г)
Противник Резултат Групна фаза Противник Резултат
Југославија Црвена ѕвезда 2–0 (Д) Ден 1 Чехословачка Спарта Праг 3–2 (Д)
Грција Панатинајкос 0–0 (Г) Ден 2 Португалија Бенфика 0–0 (Г)
Белгија Андерлехт 2–3 (Г) Ден 3 СССР Динамо Киев 2–0 (Г)
Белгија Андерлехт 2–0 (Д) Ден 4 СССР Динамо Киев 3–0 (Д)
Југославија Црвена ѕвезда 3–1 (Г) Ден 5 Чехословачка Спарта Праг 0–1 (Г)
Грција Панатинајкос 1–1 (Д) Ден 6 Португалија Бенфика 2–1 (Г)
Group A winner
Тим ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Италија Сампдорија 6 3 2 1 10 5 +5 8
Југославија Црвена ѕвезда 6 3 0 3 9 10 −1 6
Белгија Андерлехт 6 2 2 2 8 9 −1 6
Грција Панатинајкос 6 0 4 2 1 4 −3 4
Завршен поредок Group B winner
Тим ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Шпанија Barcelona 6 4 1 1 10 4 +6 9
Чехословачка Спарта Праг 6 2 2 2 7 7 0 6
Португалија Бенфика 6 1 3 2 8 5 +3 5
СССР Динамо Киев 6 2 0 4 3 12 −9 4

Натпревар[уреди | уреди извор]

Детали[уреди | уреди извор]

20 мај 1992
19:15
Сампдорија Италија 0–1 (прод.) Шпанија Барселона Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 70,827
Судија: Арон Шмидхубер (Германија)
Роналд Куман гол 112'
Сампдорија
Барселона
GK 1 Италија Џанлука Паљука
RB 2 Италија Морено Манини добил жолт картон во 39-тата минута 39'
CB 5 Италија Пиерто Верховод добил жолт картон во 66-тата минута 66'
CB 6 Италија Марко Лана
LB 3 Словенија Сречко Катанец
RM 7 Италија Атилио Ломбардо
CM 4 Италија Фаусто Пари
CM 8 Бразил Тонињо Серезо
LM 11 Италија Ивано Бонети заменет 73'
CF 10 Италија Роберто Манчини (к) добил жолт картон во 118-тата минута 118'
CF 9 Италија Џанлука Вијали заменет 100'
Замени:
GK 12 Италија Гулио Нуциари
DF 13 Италија Дарио Бонети
MF 14 Италија Џовани Иверници влегол во игра 73'
FW 15 Бразил Пауло Силас
MF 16 Италија Ренато Бузо влегол во игра 100'
Тренер:
Сојузна Република Југославија Вујадин Бошков
GK 1 Шпанија Андони Зубирзарета (к)
SW 4 Холандија Роналд Куман
CB 3 Шпанија Алберт Ферер
CB 2 Шпанија Нандо
DM 10 Шпанија Жузеп Гвардиола заменет 112'
RWB 11 Шпанија Еузебион Сакристан
LWB 5 Шпанија Хуан Карлос
AM 6 Шпанија Хосе Мари Бакеро добил жолт картон во 75-тата минута 75'
AM 9 Данска Михаел Лаудруп
SS 8 Бугарија Христо Стоичков
CF 7 Шпанија Хулио Салинас заменет 65'
Замени:
DF 12 Шпанија Хосе Рамон Алексанко влегол во игра 112'
GK 13 Шпанија Карлос Бускес
FW 14 Шпанија Чики Беригистан
MF 15 Шпанија Мигел Анхел Надал
MF 16 Шпанија Јон Андои Гоикоечеа влегол во игра 65'
Тренер:
Холандија Јохан Кројф

Помошни судии:

Јоахим Рен (Германија)

Уве Енушат (Германија)

Четврти судија:

Карл-Јозе Асенмахер (Германија)

Правила:

  • 90 минути.
  • 30 минути продолжеток ако е потребно.
  • Пенали ако е изедначено.
  • Пет замени на клупа.
  • Можни максимум две замени во игра.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]