Финале на Купот на европските шампиони во 1957 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Купот на Европа 1957
ПрвенствоКуп на шампиони 1956/57
Датум30 May 1957
СтадионСантјаго Бернабеу, Мадрид
СудијаЛео Хорн (Холандија)
Гледачи124.000
1956
1958

Финале на Купот на европските шампиони во 1956 годинафудбалски натпревар кој се оддржал на стадионот Сантјаго Бернабеу во Мадрид, Шпанија, на 30 мај 1957 година. Во финалето се натпреварувале ФК Реал Мадрид од Шпанија и ФК Фјорентина од Италија. ФК Реал Мадрид победува со резултат 2–0 со головите на Алфредо ди Стефано и Франциско Џенто во второто полувреме.[1] Станува збор за првото од четирите финалиња (вклучувајќи ја тука и Лигата на шампионите, по што следеле финалињата во 1965, 1984 и 2012 година) каде ееден од учесниците играл на домашен терен, и исто така првото финале каде победничката екипа ограла на домашниот стадион.

Првиот постигнат гол на ФК Реал Мадрид бил сомнителен откако холандскиот судија Лео Хорн го игнорирал сигнализирањето на линискиот помошник судија кога Енрике Матеош бил во офсајд пред да отсвири фаул за пенал за кој постоело сомнеж дека се случил надвор од казнената линија за пенал.[2]

Детали за натпреварот[уреди | уреди извор]

30 мај 1957
17:30 (CET)[3]
ФК Реал Мадрид Шпанија 2–0 Италија ФК Фјорентина Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 124.000
Судија: Лео Хорн (Холандија)
ди Стефано гол 69' (пенал)
Џенто гол 75'
Report
ФК Реал Мадрид
ФК Фјорентина
GK 1 Шпанија Хуан Алонзо
DF 2 Шпанија Мануел Торес
DF 5 Шпанија Маркитос
DF 3 Шпанија Рафаел Лесмес
DF 4 Шпанија Мигел Муњос (к)
MF 6 Шпанија Хозе Марија Зарага
MF 7 Франција Рејмонд копа
MF 8 Шпанија Енрике Матеош
MF 9 Шпанија Аргентина Алфредо ди Стефано
FW 10 Шпанија Аргентина Хектор Риал
FW 11 Шпанија Реанџиско Џенто
Раководител:
Шпанија Хозе Вилјалонга Љоренте
GK 1 Италија Џулијано Сарти
DF 2 Италија Ардико Мањини
DF 3 Италија Алберто Орзан
DF 4 Италија Серџо Червато (к)
DF 5 Италија Алдо Скарамучи
MF 6 Италија Армандо Сегато
MF 7 Бразил Хулињо
MF 8 Италија Гвидо Гратон
MF 9 Италија Џузепе Виргили
FW 10 Италија Аргентина Мигел Монтуори
FW 11 Италија Клаудио Бизари
Раководител:
Италија Фулвио Бернардини

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. European Cup 1956/57 from UEFA
  2. Simpson, Paul; Hesse-Lichtenberger, Uli (October 2005). Sleight, Hugh (уред.). „50 Things You Never Knew About... The European Cup“. FourFourTwo. Teddington: Haymarket Consumer (134): 101. ISSN 1355-0276.
  3. Originally scheduled for 20:00, ACF Fiorentina requested that kick-off was brought forward as they were not accustomed to playing under artificial lights.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]