Куп на шампиони 1972/73

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1972/73
Податоци за купот
Датуми13 септември 1972 — 30 мај 1973
Екипи31
Финале
ШампиониХоландија Ајакс
(3. титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Германија Герд Милер (12 голови)

Куп на шампиони 1972/73 — 18-то издание од Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 30 мај 1973 на стадионот Црвена Ѕвезда во Белград. На тој натпревар Ајакс го победил Јувентус со резултат 1-0. За Ајакс тоа било трета титула.

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
ЦСКА Софија Бугарија 4:1 Грција Панатинајкос 2:1 2:0
Ајакс Холандија слободен - -
Галатасарај Турција 1:7 Германија Баерн Минхен 1:1 0:6
Вотерфорд Јунајтед Ирска 2:3 Кипар Омонија 2:1 0:2
Вакер Тирол Австрија 0:3 СССР Динамо Киев 0:1 0:2
Слием Вондерерс Малта 0:10 Полска Горник Забже 0:5 0:5
Арис Боневое Луксембург 0:6 Романија Арџеш Питешт 0:2 0:4
Реал Мадрид Шпанија 4:0 Исланд Кефлафик 3:0 1:0
Олимпик Марсеј Франција 1:3 Италија Јувентус 1:0 0:3
Магдебург Источна Германија 9:1 Финска ТПС 6:0 3:1
Селтик Шкотска 5:2 Норвешка Розенборг 2:1 3:1
Ујпешт Дожа Унгарија 4:3 Швајцарија Базел 2:0 2:3
Спартак Трнава Чешка слободен - -
Андерлехт Белгија 7:2 Данска Вејле 4:2 3:0
Дерби Каунти Англија 4:1 СФРЈ Железничар 2:0 2:1
Малме Шведска 2:4 Португалија Бенфика 1:0 1:4

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
ЦСКА Софија Бугарија 1:6 Холандија Ајакс 1:3 0:3
Баерн Минхен Германија 13:0 Кипар Омонија 9:0 4:0
Динамо Киев СССР 3:2 Полска Горник Забже 2:0 1:2
Арџеш Питешт Романија 3:4 Шпанија Реал Мадрид 2:1 1:3
Јувентус Италија 2:0 Источна Германија Магдебург 1:0 1:0
Селтик Шкотска 2:4 Унгарија Ујпешт Дожа 2:1 0:3
Спартак Трнава Чешка 2:0 Белгија Андерлехт 1:0 1:0
Дерби Каунти Англија 3:0 Португалија Бенфика 3:0 0:0

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ајакс Холандија 5:2 Германија Баерн Минхен 4:0 1:2
Динамо Киев СССР 0:3 Шпанија Реал Мадрид 0:0 0:3
Јувентус Италија 2:2 Унгарија Ујпешт Дожа 0:0 2:2
Спартак Трнава Чешка 1:2 Англија Дерби Каунти 1:0 0:2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ајакс Холандија 3:1 Шпанија Реал Мадрид 2:1 1:0
Јувентус Италија 3:1 Англија Дерби Каунти 3:1 0:0

Финале[уреди | уреди извор]

30 мај 1973
Ајакс Холандија 1–0 Италија Јувентус Стадион Црвена Ѕвезда, Белград
Гледачи: 89,484
Судија: Миливое Гугуловиќ (Југославија)
Реп гол 5' Извештај